Forum

Outlook 2003 ile ge...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Outlook 2003 ile gelen bazı maillerde Türkçe karakterler okunmama sorunu

3 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
468 Görüntüleme
(@EmreOZDEMiR)
Gönderiler: 33
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba Arkadaşlar,

Bir müşterimde yaşadığımız bir sorunu sizlerle paylaşmak istiyorum. Domain ortamı ve Exchange 2003 var. Kullanıcılar outlook 2003 kullanıyorlar. Domain dışında bir adresten gelen maillerde Türkçe karakterler görüntülenmiyor. İşletim sistemleri Windows XP SP3 İngilizce , Ofis yazılımları Office 2003 Prof. İngilizce. Sistem yapılandırılmasında Reg.Settings Türkçe olarak ayarlanmış. Domain dışında diğer kişilerden aldıkları maillerde herhangi bir sorun yok. Sadece bir kişinin gönderdiği maillerdeki Türkçe karakterleri okuyamıyorlar. Karşı taraf header bilgisinden anladığım kadarıyla Lotus Notes kullanıyor. Ancak karşı tarafın söylediğine göre de bu problemi sadece bizle yaşıyorlar yani diğer iş ortakları yada müşterileri ile yaptıkları yazışmalar normal.

Örnek açısından aşağıdaki metni verebilirim:

Merhaba G����n Hn , gnaydn !

Aslında Merhaba Gökçen Hn, günaydın ! yazıyor.

Benzer bir sorunla karşılaşan yada konu hakkında fikri olan arkadaşların yardımını bekliyorum.

Teşekkürler.

Gönderildi : 09/10/2009 19:46

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

merhabalar

bu durum çoğu lotus notes ve Exchange server kullanıcıları arasında meydana gelen bir durumdur.

karşı taraftan kaynaklanıyor olabilir durum.

bu yapı bütün kullanıcılar için mi yoksa sadece bir kullanıcı için mi geçerli?

bölgesel dil ayarlarınızı hem sunucu üzerinde hemde client üzerinde kontrol edermisiniz.

kolay gelsin

Gönderildi : 09/10/2009 20:49

(@EmreOZDEMiR)
Gönderiler: 33
Trusted Member
Konu başlatıcı

Mümün Hocam, bu yapı benim tarafımdaki tüm kullanıcılarda oluyor. Ancak şunu da belirtmeliyim diğer insanlarla yaptığımız yazışmalarda böyle bir sorun yok.

Bölgesel dil ayarlarımız server ve client üzerinde Türkçe olarak ayarlı. Bu bir kaç kez gmail'den mail atan kişilerde de yaşanmıştı.Ancak çözüm bulamadık. Halen çözüm arayışımız sürüyor.

Gönderildi : 09/10/2009 21:35

Paylaş: