Forum

Lync 2010 Çevi...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Lync 2010 Çevirilen numaranın uyum problemi

7 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
466 Görüntüleme
(@AkinDemircan)
Gönderiler: 117
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

SIP destekleyen santralimiz bulunmakta. Sanal test domain ortamında Lync server 2010 kurulumu yaptım gerek sizin makaleleriniz gerekse yerli/yabancı diğer makalelerden yararlanarak Lync üzerinden sesli telefon görüşmeleri yapabilmek için santralle entegresini yaptım veya yaptığımı sanıyorum. Çünkü test için bile olsa arama yapamıyorum bu yüzden ayarların doğru veya yanlış olduğunu test edemiyorum. (resime tıklayarak büyütebilirsiniz.)

Resimdeki telefon numarasını deneme olarak gösterdim reel bir telefon numarasını çevirsem de lync sürekli "çevirdliğiz nuamranın biçimi geçerli değil" diye hata veriyor. Kontrol panelde aynı numaranın çevrilmesinde problem yokmuş gibi gözüküyor. Gerekli port izinleri firewall'de ayarlı.

Problemin kaynağı ne olabilir?

Teşekkürler. 

Gönderildi : 26/09/2012 14:15

(@GURCANEFE)
Gönderiler: 1607
Noble Member

bu şekilde dial plan yapılmaz ve bırde trunk confıg santralın ıp eklımı bu arada

TR-Mobil

patternt kısmına ^0(5\d{2}[0-9]\d{6})(\s*\S*)*$

taraslatın :+90$1

topolog kısımına santalın ıp ekledınızmı bırde

pstn

ve mediation

bu arada santral ne marka

sadece dial plan değil route voicployc vb gıbıde ayarları yapmanız lazım

birde lync user kısmında ent secılımı ve oraya yazdınız numara seklı nasıldır

tel:+902263456765;ext=114  line urı

Gönderildi : 26/09/2012 20:52

(@AkinDemircan)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba, 

Cevabınız için teşekkürler. Topogoly Builder ile santral ip ve 5060 portunu ekleyip publish yaptım. Trunk config'te santalin ipsi ekli. Santral Telesis markalı. Voice policyde gateway olarak santralin ip adresi, ve .* kuralı ekli. userlara bahsettiğiniz aynı şekilde telefon nosu verdim sadece ext kısmı 4 haneli enterprise voice olarak seçililer. Bu arada verdiğiniz kurallar Normalization Rule için ise biraz önce yaptım bu seferde kuruluşun bu numarayı desteklemiyor diye uyarı veriyor. 

Gönderildi : 27/09/2012 00:59

(@AkinDemircan)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Bu konu ile ilgili başka tavsiyeleriniz var mı? 

Gönderildi : 28/09/2012 17:31

(@GURCANEFE)
Noble Member

size yardımcı olmak ısterdım bu bıraz kulfetlı bır ıs bı ara avaya santralle yaptım ben bu ısı

sonra gatway aldım ole kullanıyorum

exchange server unifiend ve lync ortak çalışıyor ortada gatway var Telekom hatlar takılı

santral olunca ısı çözmek zor desteklemıyorsa telesesı boşuna ugrasmı olursun ama senın hata santrale daha gıtmeden çıkıyor

aslında yazdın dıal planlarda sorun var

Gönderildi : 28/09/2012 19:32

(@AkinDemircan)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Santrale ulaşabilirse yapabilirim sanıyorum bu konuda santralci arkadaşlarda var lync'yi desteklediğini söylüyorlar ama onlarda lync'den anlamıyor. Dediklerinizi yaptım ama sorun nerede hala bulamadım. Olmazsa tekrar internetten araştırıp dial-plan ve diğer ayarları baştan yapacağım.

İlginiz için teşekkür ederim. 

Gönderildi : 28/09/2012 19:50

(@GURCANEFE)
Noble Member

bu video işini göre bilir (:

Gönderildi : 02/10/2012 11:53

Paylaş: