Forum

Tum networku clouda...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Tum networku clouda tasima

7 Yazılar
2 Üyeler
2 Likes
742 Görüntüleme
(@erkangulmez)
Gönderiler: 316
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Daha onceden sorulduysa kusura bakmayin zira gormedim.

Tum networku MS azura tasimak istiyoruz. Datalar sharepointte dursun kullanicilari/makineleri azure/intune ile yonetelim seklinde, klasik.

Mevcutta ise hibrid yapilari var. SCCM serverlari da var hali hazirda calisan(azure integrasyonu icin kullanilabilirse diye dedim).

500 tane makineyi tek tek on-premise domainden cikartip azure domaine eklemeden bu isi yapmanin bir yolu mutlaka vardir ama ben bulamadim, bilmiyorum. 

yardimci olabilir misiniz?

Tesekkurler

Gönderildi : 08/11/2021 12:57

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4297
Co-Helper

Peki kafasına göre birileri yolu kazdı ve fiber kabloyu koparttı o zaman ne olacak? Şans ki aynı anda RL cihazı yandı yedekte gitti. Merak ettiğimden soruyorum aksiyonu nasıl planladınız?

Şuan sharepoint/onedrive'da çok can sıkıcı durumlar oluyor, limitleri var. Basit bir karakter limitini bile aşamamış durumdalar. Şart değil belki de tüm operasyonu buna taşımak iyi sabır gerektirir doğrusu.

Toplu bir yönerge bulacağınızı sanmıyorum açıkçası bende bilmiyorum. Intune üzerinden taşımaya biraz bakmıştım çok karışık doğrusu ve detaylara inmediğimden bazı boşluklar var gibi geldi. Süreç önce autopilot'u operasyonel hale getirme ile başlıyor. Reset dedikleri bir süreç var makinenin on-prem den düşürülmek zorunda olduğu ve workgroup da kaldığı. Benim o gördüğüm kadarıyla o ara zamanda boşluklar var. O arada ki geçiş için SCCM mutlak faydalı olacaktır muhtemelen script'ler gerekecek. Akabinde Azure AD join yapılınca cihaz tüm yönetim tekrar Intune'da oluyor. 

Bu sonra ki bunun gibi batch'ler gerekecek muhtemelen düşürüldükten sonra.
https://xenit.se/tech-blog/devices-i-azure-ad-varfor-det-ar-viktigt/

Bu sitede güzel şeyler paylaşılmıştı birkaç bloğuna bakabilirsiniz faydalı olacaktır. Başlangıç için bu iyiydi.
https://xenit.se/tech-blog/add-you-own-local-admin-users-on-azure-ad-devices/

Microsoft'un fasttrack ekibi var. Büyük bir operasyon olacağı için destek istenebilir bence.
Süreç zorlu bu kadar fikir verebildim bende. Intune bir miktar baktığımdan çok karışık şimdilik bana detaylarını uygulayarak öğrenmem gerekiyor.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 08/11/2021 13:52

(@erkangulmez)
Reputable Member
Konu başlatıcı

@ibrahimyildiz Tesekkurler yanitiniz icin.

Burasi bir okul ve microsoft is ortagi bir okul. Yeni seyleri denedikleri bir okul ayni zamanda. 

Tum clientlari win11e gecirecegiz bu islem sirasinda(tabi kac makine win11i destekleyecek ona bakacagiz).

Cekincelerinizi biz IT olarak yonetimle paylastik zaten ama yapmaya karar verdiler bu biraz da okulun ve Microsoftun istegi. Microsoft bu okulu egitim amacli da kullaniyor. Elbet yardimlari olacaktir ama operasyonu yapacak olan bizleriz ve bu ilk olacak. 

Karekter limiti dediginiz nedir? Dosya yolunun uzunlugundan mi bahsediyorsunuz? On-premise sistemlerde 256 karakter diye hatirliyorum. Cloudda bu daha mi az?

Kullanicilar, Gecen_Sene_BU_zamanda#_alinan!smart_boardlarin_listesi.xlsx gibi sacma sapan isimler kullanmayi seviyorlar defalarca uyarmamiza ragmen. Bu mudur basimiza bela olacak olan kisim? Dosya sharepointe upload edildiginde bunlar ulasilamaz mi olacak?

Tesekkurler

Gönderildi : 08/11/2021 14:08

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Co-Helper

Satırlarınız aktıkça gözlerim fal taşı oldu açıkçası. 🙂
Anladım sizi Allah sabır versin şimdiden diyelim. TR zihni için acayip risklere girmek istemişler.:)
Geri kafalı gözükmek istemem ama artık politikaları çok tartışmalı pişmemiş ürünleri sunmayı geç zorunlu tutuyor artık microsoft. Bizde helpdek ile arkasını toplamaya çalışıyoruz.

Kurumsal ortam için 11 başlı başına risk.:) henüz pişmemiş bir ürün zaten bazı uzmanlar 2022 Q4 den önce önemli kurumsal ortamda geçilmemesiyle ilgili yorumunu paylaştı (SP gibi büyük güncelleme gelecek ve öncekilerle birlikte olgunlaşmış olacak).

Bence bu fasttrack işine bir bakın, size özel support açacaklardır. Sonuçta uygulayıcıya ihtiyaç olacaktır. Hakan abi de varsa yorumlarını paylaşacaktır.
Intune, endpoint manage. SCCM den daha devasa bir alan doc ları detaylı ama çok vakit istiyor. Ben başlayıp bıraktım tekrar girmem gerekiyor. Şöyle yapın diyebilecek konumda değilim maalesef. Bahsettiğiniz geçişi tamamladığınızda nadide deneyimli uzmanlardan olacaksınız.:)

https://support.microsoft.com/en-us/office/onedrive-can-rename-files-with-invalid-characters-99333564-c2ed-4e78-8936-7c773e958881
karakter konusu bu. Bu iki taraflı bir durum. Evet düşündüğünüz, sorduğunuz gibi aynen.
Bu ve benzeri uygulayınca karşıya çıkan durumlar oluyor. Mic. office için onedrive'ı zorunlu tuttu ancak özellikle bu özel karakter sorunu sonucu sync olmama ile ben çok karşılaşıyorum. Klasik kullanıcı alışkanlıkları ve eski kurumsal formatlar kaynaklı insanların güncellenmesi gerekiyor. Örneğin geçen birisi sormuştu onedrive altında excel link'lerimiz çalışmıyor şeklinde benim karşılaştığım bir sorun değildi. 
Örneğin benim karşılaştığım sık problem çıkan bir bir diğer konu onedrive olan makinede windows backup süreci çok sorunlu yürüyor. Baremetal backup'ın çöp olduğu durumlar yaşanabiliyor deneyim, uygulama, güncelleme şart. Filehistory gibi önceki güzel option'ların iptali ayrı bir sorun.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 08/11/2021 15:33

(@erkangulmez)
Reputable Member
Konu başlatıcı

@ibrahimyildiz 

Basimizin belada oldugunu tahmin ediyroum zaten. Bu surecte en iyi ve ilk yapilacak seyin saglam bir backup'a sahip olmak gerektiginin de farkindayim. Bu ilk onceligimiz olacak.

Yanitlariniz icin tesekkur ederim ve kucuk bir de duzeltme. UK'deyim ben.

Bizden daha cesurlar bu tur seyleri denemeye(cahil cesareti belki de). Gorelim bakalim neler olacak. Deneyimlerimi paylasirim burada, eminim birilerine yardimi olur.

Tesekkurler

Gönderildi : 08/11/2021 15:41

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Co-Helper

Backup dan kastım bu değildi. Bu tip bir proje zaten muhtemelen lab'ı yapılarak part part geçilecektir.
UK deyince iş değişti tabi oralarda buradaki gibi fiber kopartan, omurga kapatan insanlar olmuyordur herhalde. 😀

Kastettiğim örnek olarak şuydu W10 da backup and restore (w7) yani klasik backup kullanılıyorsa onedrive client'ı olduğunda iş saçmalıyor exlude etmeniz gereken folderlar çıkıyor ortaya. onedrive sync den önceki baremetale dönemiyorsunuz gibi saçmalıklar var. Bu konuda global de uzman, son kullanıcı çok şikayet var. Bu classic backup 11de de var. Bana göre onedrive güzel bir hizmet ama çok başarısız bir uygulama.:) 
Bu sadece karşınıza çıkabileceklere basit örneklemle ilgiliydi sizin projenizde bu nokta ile ilgili problem olmaz başka bir çözüm yoluna gidersiniz mutlaka. 

Bloğunuz varsa da iyi olurdu buraya makaleler halinde de atarsanız geçişleri süper olur. Bu taşıma konularında bilgi çoğunlukla var ama çok dağınık durumda. Şimdilik azure device, intune mic. doc'unda günler geceler sizi bekliyor 🙂

Gönderildi : 08/11/2021 19:29

(@erkangulmez)
Reputable Member
Konu başlatıcı

@ibrahimyildiz 

Burasi bazi hatta belki bir cok konuda daha stabil. Hayat duragan oldugu gibi isler de oyle 🙂

Adim adim yazmaya calisacagim yaptiklarimizi ve sonrasinda bir makale ya da guide gibi bir seye donusturup atarim buraya.

Tesekkurler

Gönderildi : 08/11/2021 20:47

Paylaş: