Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] O365 ve Statik IP

5 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
657 Görüntüleme
(@m-bulenteroz)
Gönderiler: 150
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba

Sorunu olabildiğince detaylı anlatmaya çalışacağım. Sistemde Foundation Server var. Üzerinde Logo Tiger çalışıyor ve logo ya bağlı olarak bir iş süreçleri yönetim yazılımı kullanıyoruz. Statik ipmiz var ve 2 tane VDSL internet çıkışımız var. Exchance online  olarak maillerimizi kullanıyoruz. Sophos firewall kullanıyoruz.

• Office 2013 kullanan 1 kullanıcıya 2.exchance hesabı kuramadığımız için 2. mail adresini pop olarak kurabiliyoruz bu hesabıda sadece 1. VDSL hattından çıkarabiliyoruz. Aksi taktirde mail alışverişi olmuyor.
  • İş süreci yönetim yazılımı ve Logo tiger mutabakat yazılımlarına girdiğimiz mail hesapları da ancak 1. VDSL de iken mail gönderebiliyor. Ama biz bunları 2. ve daha hızlı VDSL hesabına almak istiyoruz. Ne yapmalıyız ?

Gönderildi : 24/09/2019 11:49

(@cahityolacan)
Gönderiler: 514
Super Admin

Merhaba,
Sophos arayüzde ki ben hiç login olmadın ama fireweallar' da mantık aynıdır. 🙂 
Sophos' ta rule yazılması lazım  örnek : uygulama bazlı tüm kullanıcılar için yada sadece tek bir kullanıcı için veya ip veya mac adresi için;  hangi uygulamayı (outlook) veya servisi ( pop veya exchange)  hangi bağlantı ile ( VDSL 1 veya 2 ) kullanacığını firewal' a kural ( rule ) olarak eklenmesi gerekiyor.
Umarım mantığı anlaşılmıştır. Bu kural için deneme yapabilir yada sophos hizmetini aldığınız yerden destek isteyebilirsiniz.
Kolay gelsin. 

Cahit YOLAÇAN
vExpert - vExpert NSX - CCNA- MCSE - CEH
https://www.vmwaretv.com

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 25/09/2019 08:58

(@m-bulenteroz)
Gönderiler: 150
Reputable Member
Konu başlatıcı

Şu an zaten bu bahsettiğiniz şekilde ayarlayıp kullanıcıları 1.hattan çıkarıyorum zaten. Sorunum diğer statik ip olan hatta geçtiğimizde mail alışverişinin kesilmemesi için O365 tarafında nereden nasıl bir tanımlama yapmak gerekir?

Gönderildi : 25/09/2019 12:16

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4288
Co-Helper

Pek anlamamış olabilirim
1. Farklı profile'lar altında Outlook'a birden fazla hesap kurabilirsiniz bunlara mesela masaüstünden ayrı kısayollar halinde girebilirler. Ayrıca Plan'larınız uygunsa bir hesaba birden fazla adres tanımlayıp gönderim yetkilerini de ayarlayabilirsiniz. Bu durumlarda pop ihtiyacı ortadan kaldırıldığı için çözülmüş olur.
2. Bu iki hattı başka bir çözümle birleştirmek size daha uygun bir çözüm olabilir.
3.  Öncelikle diğer IP'nin DNS kayıtları olmalı spf gibi kayıtları olmalı ki mail trafiği olabilsin tabi doğru anladıysam şayet konuyu.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 25/09/2019 15:49

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32987
Illustrious Member Yönetici

Merhaba,

Outlook' a birden çok exchange hesabı başlayabilirsiniz!

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 25/09/2019 19:28

Paylaş: