Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Yedekleme ve Güvenlik

9 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
407 Görüntüleme
(@haticekara)
Gönderiler: 225
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba;

Şirket verileri yedeklemesi için Azure ya da Dropbox ikileminde kaldık. Bulut sisteminin çalışma prensibini bilmediğimizden, özellikle son zamanlarda çoğumuzun başını ağrıtan cyripto virüsünün, açık olan bulut sistemine de bulaşma riski var mıdır ?

Kullanım kolaylığı ve hız bakımından hangisi tavsiye edilir?

Teşekkürler.

Gönderildi : 07/06/2016 13:33

(@cahityolacan)
Gönderiler: 514
Super Admin

Yedekleme konusunda Azure iyidir, Virüs konusuna gelirsek şu an için direkt olarak bulut yapısını hedef alan bir cyripto virüsü çeşidi daha yok ama yarın olmayacağı anlamına gelmez. O yüzden bulut yedeklemeleriniz için, şu bir gerçekki iş yeriniiz ve kişisel sistemlerinizden daha güvenlidir ve daha çok filtereden geçiyordur. Böylece daha fazla tercih sebebi olacaktır

Dropbox bana göre güvenli değil çünkü hack yediller kullanıcı bilgileri konusunda geçmişi iyi değil tabii bu benim görüşüm.

Tavsiyem çeşitli bulut servilserini karşılaşıtırn.  Örnek : Turkcell - Turk Telekom gibi yerel bulut sağlayıcıları da mevcut bunların paketlerinide inceleyin derim.

Cahit YOLAÇAN
vExpert - vExpert NSX - CCNA- MCSE - CEH
https://www.vmwaretv.com

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 07/06/2016 13:48

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

merhaba,

yedeklemek istediğiniz veri türü nedir ?

ofis dökümanları, sql db vb.

öncelikle server ve client tarafında local backup çözümü üretip, devamında cloud tarafında çözüm aramak daha doğru olacaktır.

data boyutuna göre, band genişliği kapasiteniz önemli.

veeam kullanıyorsanız, son etkinliklerinde azure için connector çalışmasının tamamlanarak, kullanıma hazır hale geldiğini belirttiler.

bu yolla disaster tarafınıda çözüm üretebilirsiniz, incelemenizde fayda var.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 07/06/2016 13:54

(@haticekara)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Verdiğiniz cevaplar için çok teşekkürler.  

Gönderildi : 07/06/2016 19:26

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Bulut çözümler üzerinde güvenlik önmelmeri olduğundan verilerin zarar görmesi ihtimali yok denilebilir. Bulut firmaları dünya devleri olduğundan her türlü aksiyonu alıyorlar. Ayrıca kripto tarzı virüsler kullanıcı hatası ile tetiklenen bir olgu. Bu nedenle biraz dikkatli olmak gerekmekte. Ayrıca lokalde kendi bulutunuzu yapılandırabilirsiniz. İki farklı nas cihazı alarak aynı yedeği firma içerisinde iki farklı alana konumlandırabilirsiniz.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 08/06/2016 01:20

(@haticekara)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Bulut çözümler üzerinde güvenlik önmelmeri olduğundan verilerin zarar görmesi ihtimali yok denilebilir. Bulut firmaları dünya devleri olduğundan her türlü aksiyonu alıyorlar. Ayrıca kripto tarzı virüsler kullanıcı hatası ile tetiklenen bir olgu. Bu nedenle biraz dikkatli olmak gerekmekte. Ayrıca lokalde kendi bulutunuzu yapılandırabilirsiniz. İki farklı nas cihazı alarak aynı yedeği firma içerisinde iki farklı alana konumlandırabilirsiniz.

Teşekkürler Rıza Bey.

Şirket içinde yedeklemeler mevcut evet. Felaket senaryosu olarak düşündüğümüz bulut yedekleme ve Azure konusunda çalışmalara başlayacağız. Tabii ücretsiz denemeyi başlatabilirsek 🙂

Gönderildi : 08/06/2016 10:59

(@www-rizasahan-com)
_

Bunun için ücretsiz üyelik yapın bize belirli bir bakiye veriyor. Bir ay sonunda bakarsınız ne kadar bakiye yemiş ona göre devam yada vazgeçme kararı verebilrisiniz. Ayrıca  https://azure.microsoft.com/tr-tr/pricing/calculator/  buradan hesaplama yapabilrisiniz.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 08/06/2016 11:46

(@haticekara)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Bunun için ücretsiz üyelik yapın bize belirli bir bakiye veriyor. Bir ay sonunda bakarsınız ne kadar bakiye yemiş ona göre devam yada vazgeçme kararı verebilrisiniz. Ayrıca  https://azure.microsoft.com/tr-tr/pricing/calculator/  buradan hesaplama yapabilrisiniz.

Anladım Rıza Bey, çok teşekkürler. 

İyi çalışmalar

Gönderildi : 08/06/2016 12:41

(@www-rizasahan-com)
_

Ben teşekkür ederim.

Saygılarımla.

Gönderildi : 08/06/2016 13:05

Paylaş: