Forum

Exchange Online DNS...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Exchange Online DNS kayıtları

14 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
1,623 Görüntüleme
(@malik.ahmet)
Gönderiler: 368
Honorable Member
Konu başlatıcı

Merhaba Arkadaşlar,

Şirkettimiz Doruknet'ten Pop3 hizmeti almakta. 50 Kullanıcılı Exchange Online Plan1 aldık haftasonu geçiş yapacağım. sormak istediğim ise.

1. Exchange online'da Domain ekleme adımlarında DNS kayıtlarını, DNS hosting panelinde ekleme yaparken eski katıyları silmemiz gerekiyormu.
  2. Kullanıcıları Tek tek mi açıcaz Pop3 mail sunucum Mailenable import /Export yapabilirmiyim.
  3. Exchange online'a geçiş yaptıktan sonra bazı kullanıcılar yine Pop3 olarak yapılandırabilirmiyim.

Gönderildi : 04/04/2016 14:04

(@umitseyhan)
Gönderiler: 367
Üye

Merhaba Malik Bey,

1. Exchange online'da Domain ekleme adımlarında DNS kayıtlarını, DNS hosting panelinde ekleme yaparken eski katıyları silmemiz gerekiyormu.
    1. MX geçişi yapılacağı gün eski MX kayıtlarını silip Office 365 üzerinde tanımlı olan MX kaydını eklemeniz gerekir. Ayrıca MX kaydı değişikliği olduğunda SPF kayıtlarınıda güncellemeniz gerekir.
  2. Kullanıcıları Tek tek mi açıcaz Pop3 mail sunucum Mailenable import /Export yapabilirmiyim.
    1. İsterseniz tek tek açabilirsiniz. İstersenizde CSV dosya formatı ile toplu bir şekilde kullanıcı oluşturabilirsiniz. Toplu kullanıcı oluşturmak için Office 365 paneli üzerinde bulunan "Etkin kullanıcılar" seçeneğinden çoklu kullanıcı oluştur seçeneğine tıklayarak örnek csv dosyasını indirebilirsiniz.
  3. Exchange online'a geçiş yaptıktan sonra bazı kullanıcılar yine Pop3 olarak yapılandırabilirmiyim.
    1. Exchange Online üzerinde bulunan kullanıcılar mail hesaplarına ActiveSync, MAPI, IMAP ve POP3 protokollerini kullanarak erişim sağlayabilirler.

İyi çalışmalar.

Gönderildi : 04/04/2016 16:14

(@malik.ahmet)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Ümit hocam Selamlar,

Mapi client yapılandırma olduğunda sanırım mevcut PST'leri tekrardan ekleyerek kullanabiliriz. Pop3 olarak kurduğumuz taktirde POP ve SMTP ayarları nasıldır. teşekkür ederim.

Gönderildi : 04/04/2016 16:52

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba,

https://rizasahan.wordpress.com/2012/10/12/ofis-365-kullanici-baglanti-islemleri-bolum-4/
Mevcut hesapları outlook üzerine ekledikten sonra eski pst dosyasını cağlayarak sürükle bırakla taşıma yapaiblirsiniz.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 05/04/2016 00:48

(@umitseyhan)
Üye

Ümit hocam Selamlar,

Mapi client yapılandırma olduğunda sanırım mevcut PST'leri tekrardan ekleyerek kullanabiliriz. Pop3 olarak kurduğumuz taktirde POP ve SMTP ayarları nasıldır. teşekkür ederim.

Merhaba Malik Bey,

Gelen posta sunucusu : outlook.office365.com

Giden posta sunucusu : smtp.office365.com

Ayrıca Office 365 mail gönderiminde TLS protokplünü kullandığı için TLS protokolü ile gönderimi ayarlamanız gerek. Gelen sunucu içinde SSL bağlantı seçeneğini aktif etmeniz gerekir.

İyi çalışmalar.

Gönderildi : 05/04/2016 20:14

(@malik.ahmet)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Mevcut Pop3 kullanıcılarımızda kurulu ofis sürümler 2007-2010 ve 2013 tür Office 2007'de sorun olurmu

Gönderildi : 06/04/2016 14:45

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Ofis 2007 Sp3 ve tüm güncellemeleri olmak zorunda. Tabiki diğer sürümlerde güncel ve spler geçilmiş olursa iyi olur.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 06/04/2016 15:57

(@malik.ahmet)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Merhaba

TXT doğrulama süresi ne kadardır yaklaış 1 saat oldu henüz doğrulama olmadı

Gönderildi : 08/04/2016 14:01

(@KemalTurkoglu)
Gönderiler: 170
Reputable Member

Hybrid bir yapıda 50 kullanıcı office 365 üzerinde exchange online ,50 kullanıcı on-premise sunucu üzerinde olduğu var sayarsak.

Böyle bir yapıda DNS kayırları nasıl olmalı ? mail flow nasıl gerçekleşir ?

Dış yapıdan gelen mail önce on-premise sunucu üzerine erişir , daha sonra CAS tarafından exchange online tarafınamı yönlendirlir ? 

Gönderildi : 08/04/2016 14:06

(@KemalTurkoglu)
Reputable Member

Araştırma yaparken microsoftun asistan üzerinde söyle bir seçenekle  ile karşılaştım;

- Route all inbound Internet mail for both organizations through Exchange Online Protection

- Route all inbound Internet mail for both organizations through my on-premises Exchange servers

Bu iki senaryoya göre DNS yönlendirmeleri nasıl olmalı ?

Gönderildi : 08/04/2016 17:11

(@umitseyhan)
Üye

Merhaba

TXT doğrulama süresi ne kadardır yaklaış 1 saat oldu henüz doğrulama olmadı

Merhaba Malik Bey,

DNS kayıtlarının güncelleme süreleri alan adınızın bulunmuş olduğu Name Server sunucularındaki TTL sürelerine göre değişiklik göstermektedir. Alan adı yönetimini yapmış olduğunuz firma ile irtibata geçerek güncelleştirme işlemlerini hızlandırabilirsiniz.

İyi çalışmalar.

Gönderildi : 08/04/2016 17:19

(@umitseyhan)
Üye

Hybrid bir yapıda 50 kullanıcı office 365 üzerinde exchange online ,50 kullanıcı on-premise sunucu üzerinde olduğu var sayarsak.

Böyle bir yapıda DNS kayırları nasıl olmalı ? mail flow nasıl gerçekleşir ?

Dış yapıdan gelen mail önce on-premise sunucu üzerine erişir , daha sonra CAS tarafından exchange online tarafınamı yönlendirlir ? 

Merhaba Kemal Bey,

Office 365 Hybrid bir yapıda SPF kaydınızı aşağıdaki örnekte olduğu gibi güncellemeniz yeterli olacaktır.

v=spf1 ip4:192.168.0.1 include:spf.protection.outlook.com -all

İyi çalışmalar.

Gönderildi : 08/04/2016 17:22

(@umitseyhan)
Üye

Araştırma yaparken microsoftun asistan üzerinde söyle bir seçenekle  ile karşılaştım;

- Route all inbound Internet mail for both organizations through Exchange Online Protection

- Route all inbound Internet mail for both organizations through my on-premises Exchange servers

Bu iki senaryoya göre DNS yönlendirmeleri nasıl olmalı ?

Merhaba Kemal Bey,

Eğer mail routing işlemini "Route all inbound Internet mail for both organizations through Exchange Online Protection" olarak ayarlarsanız MX kaydını Office 365'teki MX kaydı ile güncellemeniz ve SPF kayıtlarını bir önceki mesajınızda belirtmiş olduğum gibi güncellemeniz gerekir. Bu senaryoda mailler ilk olarak Office 365'gelir. Gelen mail On-Premises Exchange üzerindeki bir kullanıcıya gelmişse connectorler aracılığı ile On-Premises Exchange'e iletilir.

Eğer mail routing işlemini "Route all inbound Internet mail for both organizations through my on-premises Exchange servers" olarak ayarlarsanız MX kaydını değiştirmeniz gerekmez. Ancak SPF kayıtlarını bir önceki mesajınızda belirtmiş olduğum gibi güncellemeniz gerekir. Bu senaryoda mailler ilk olarak On-Premises Exchange'e gelir. Gelen mail Office 365 üzerindeki bir kullanıcıya gelmişse connectorler aracılığı ile Office 365'e iletilir.

Tavsiye edilen yöntem "Route all inbound Internet mail for both organizations through Exchange Online Protection" seçeneğidir.

İyi çalışmalar.

Gönderildi : 08/04/2016 17:28

(@KemalTurkoglu)
Reputable Member

Tşkler Ümit Hocam.

Gönderildi : 08/04/2016 18:54

Paylaş: