Forum

Office365 Mail Alma...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Office365 Mail Alma Sorunu

4 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
4,501 Görüntüleme
(@HuseyinOLGUN)
Gönderiler: 25
Eminent Member
Konu başlatıcı

Tamamen demo ortamında yaptığım bir uygulamada aldığım hatayı paylaşıyorum.

Azure üzerinde bir DC var ve domain name "obhtr.local" üzerinde 4 tane kullanıcı var. Office365 üzerinde E3 paketi demo hesabım var. DNS sunucuyu DC üzerinde yeni bir forward lookup zone "huseyinolgun.com.tr" adında oluşturdum. Azure portaldan 53 Tcp ve Udp portunu açtım. Office365 üzerinde "huseyinolgun.com.tr" domainini ekledim. İstediği kayıtları DNS sunucuya girdim ve başarılı bir şekilde tamamlandı.

AD Domain and Trust'a yeni bir UPN Suffixes "huseyinolgun.com.tr" ekledim.
Office365 portaldan "Active Directory synchronization enable" yaptım ve DirSync Tool'u indirip DC üzerine ilgili yönergeleri yaparak kurdum. Hangi OU'ların senkronize olacağını belirledim. Kullanıcıların "huseyinolgun.com.tr"den Logon olmasını sağladım. PowerShell ile senkronizasyon yaptım ve kullanıcılarım Office365 portalda görünmeye başladı. Lisans atamalarını yaptım ve "huseyin@huseyinolgun.com.tr" adresinden giriş yaptım. Bu kullanıcıdan "[email protected]" adresime mail attım. Gmailden kontrol ettim mail geldi hangi alıcıdan geldiğide doğru görünüyor. Yanıtla dedim ve cevap yazdım fakat "huseyin@huseyinolgun.com.tr" adresine ulaşmadı ve teslim edilemedi yanıtı aldı. PTR kaydı girmediğimi farkettim ve DC nin public ip adresini PTR kaydı olarak ekledim. Malesef sorunum yine aynı kendi kullanıcılarım dışarıya mail gönderiyor fakat dışarıdan mail alamıyor. Mail teslim edilemediğini belirten yanıtta NDR 4.7.7 hata kodu yer alıyor ve spama takıldığıyla alakalı bilgiler yer alıyor.

Office365'i oluştururken default olarak aldığım domain "obhtr.onmicrosoft.com" olarak açtım. "huseyinolgun.com.tr" domainini ekledikten sonra default olarak onu seçtim. "huseyin@huseyinolgun.com.tr"olan kullanıcı "[email protected]" domaininden mail alabiliyor.

Dönen hata mesajı aşağıdaki gibi;

Aşağıdaki alıcılara veya gruplara teslim edilemedi:

@huseyinolgun.com.tr">Huseyin Olgun (huseyin@huseyinolgun.com.tr)
Alıcının e-posta sistemiyle yinelenen iletişim kurma denemelerine karşın sistemin yanıt vermemesi nedeniyle İletiniz teslim edilemedi.

Alıcıyla telefonla iletişim kurun ve e-posta yöneticisine e-posta sistemlerinin e-posta sisteminizden gelen bağlantı isteklerini kabul etmediğini söylemesini isteyin. Büyük olasılıkla bu sorun yalnızca alıcının e-posta yöneticisi tarafından düzeltilebilir .

Daha fazla bilgi için bkz. Durum kodu 4.4.7.

Yardımlarınızı bekliyorum 🙂

Şimdiden Teşekkürler.

Gönderildi : 14/12/2015 05:12

(@umitseyhan)
Gönderiler: 367
Üye

Hüseyin Bey selam,

"huseyinolgun.com.tr" domaini için mx kaydını sorguladığımda mx kaydı için herhangi bir kayıt çıkmamaktadır. public dns'e office 365 için girilmesi gereken dns kayıtlarının kontrolünü gerçekleştirebilir misiniz?

İyi çalışmalar.

Gönderildi : 14/12/2015 11:52

(@HuseyinOLGUN)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Hüseyin Bey selam,

"huseyinolgun.com.tr" domaini için mx kaydını sorguladığımda mx kaydı için herhangi bir kayıt çıkmamaktadır. public dns'e office 365 için girilmesi gereken dns kayıtlarının kontrolünü gerçekleştirebilir misiniz?

İyi çalışmalar.

Umit Bey Selam,

Normalde başarılı bir şekilde eklemiştim o365 panelde de sorun yoktu. Şimdi kontrol ettiğimde hata alıyorum sebebini öğrendim azure saolsun public ip değişmiş dolayısıyla Name Server'a ulaşamıyor 🙂 tekrar güncelledim Nic.tr tarafında kontrol edeyim, sonucunu paylaşırım.

Gönderildi : 17/12/2015 13:02

(@HuseyinOLGUN)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Hüseyin Bey selam,

İyi çalışmalar.

Umit Bey Selam,

Normalde başarılı bir şekilde eklemiştim o365 panelde de sorun yoktu. Şimdi kontrol ettiğimde hata alıyorum sebebini öğrendim azure saolsun public ip değişmiş dolayısıyla Name Server'a ulaşamıyor 🙂 tekrar güncelledim Nic.tr tarafında kontrol edeyim, sonucunu paylaşırım.

Sorun NS public ip adresi değişmiş nic.tr tarafından güncelleyince düzeldi, aktif olarak kullanabiliyorum. Teşekkürler.

Gönderildi : 18/12/2015 01:16

Paylaş: