Forum

Vodafone PTR Kaydı ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Vodafone PTR Kaydı Hakkında?

5 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
720 Görüntüleme
(@serhatonyil)
Gönderiler: 93
Estimable Member
Konu başlatıcı

Herkese selamlar,

Vodafonenet tarafında dnsadmin mail adresini bilen yada daha önce vodofonenet tarafında PTR kaydı yapmayı başara bilen var mı? Kiminle yada kimlerle iletişime geçmem gerek. Turktelekom tarafında daha önce tecrübelerim oldu ve çok da hızlı geri dönüşler aldım. Normal 200mbps/20mbps fiber dsl hizmeti mevcut. Ancak ne müşteri hizmetleri nede mail destek kısmı konuya hiç bir şekilde hakim değiller. Tecrübesi olanlardan konu ile alakalı destek rica ediyorum. 

Şimdi den herkese teşekkürler... 

Gönderildi : 12/10/2022 23:07

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32993
Illustrious Member Yönetici

Merhaba,

VF kullanan aktif müşterilerim var, müşteri hizmetlerine gerek yok, case açtıklarında çok hızlı dönüyorlar. Ama hepsi veri merkezi müşterisi, siz sadece hat hizmeti aldığınız için belki farklı ekipler bakıyor olabilir.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 12/10/2022 23:38

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4298
Co-Helper

Ev, kobi destek masasının hakim olmaması normal çünkü bence tercih baştan yanlış.
Bu arada sorunun bir cevabı varsa da ben bilmiyorum. Taradım herhangi bir şey bulamadım bende, destek@ gibi bir adres yokmuş 🙂
Ref olması için yazayım. TT dışı diğer sağlayıcılarda kurumsal abonelikler ile bireysel (vdsl verilen küçük ölçek kobi hatlarıda ekseri diğer operatörlerde buna girer. Çünkü zaten birçoğu TT den kiralıktır) abonelik, hizmetler bir birinden tamamen yalıtkandır. Yani bireyselin müşteri hizmetleri call'ında çalışan kişi PTR nedir bilmez bilmesi de gerekmez ve ISS 'ın omurgasına bakan mühendislerine mail atamazlar.:) 

Şayet kurumsal abonelik müşterisi olsaydınız böyle bir sorunuz baştan olmazdı çünkü hizmet sağlandığında, müşterinin mail, tel, ip (blok) vs adresini sistemlerine kaydettikleri gibi bir müşteri temsilcisi atıyorlar arayabildiğiniz ayrı kişi ve helpdesk mevcut oluyor. Hakeza kayıtlı adresten veya hizmet numarası bilgileriyle mail atarak ticket açtırabilir konunuzu çözdürebilirsiniz. 
Yani kurumsal müşteri temsilcisi olsaydı atar, ticket ise de eskale eder ilgiliye Hakan abinin dediği gibi.
Örneğin ticari de tasarruf maksatlı aldığınız hatta ip bloğu alabiliyor musunuz? İşte bu da benzer bir durum.

Genel olarak insanları yanıltan şey ise geçmişten bugüne pozisyonu gereği TT'un ev, iş ayırtetmeksizin bunu yapıyor olması fakat diğer küçük, büyük sağlayıcılarda bu iş öyle değil.

Yani bu ve benzeri sorunlar yaşamamak ve çözüm sağlayabilmek adına şirketlerde kurumsal aboneliğe geçilmesi tavsiye olunur. DSL omurgada TR de kurumsal abonelikler G.SHDSL dan başlar.

Konu paralelinde bununla da bitmiyor aslında. Bireysel, Kobi de evet sabit ip aldığınızda CGNat dan çıkarsınız fakat tüm sağlayıcılarda %100 bilmemekle birlikte kurumsal ile bireysel ip blokları farklıdır. TT de olduğu gibi blacklist'lerden kurtulamayabilirsiniz yani. Mevcut durumda kurumsala sağlanan ME gibi devrelerin IP blockları dahi bazı listerlarda L3'e giriyorken L2 hatta L1'e aralıklarla da olsa giren bir IP bloğuna düşerseniz sağlıklı bir mail altyapısı kuramamış olursunuz. GPON dahil ev, sitelere gerçek fiber omurga sunanlarda evlerine mail sunucu kurmadığı için insanlar artık pek bu deneyimler bilgi olarak yayılmıyor diyebiliriz.

Bildiğimi söyleyeyim Superonline bireysel de böyle bir kayıt açtırmanız mümkün değil, ilgilenmiyor ulaşılacak helpdesk. Diğerlerini bilmiyorum çok uğraştıracaktır mümkün olursa şayet.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 13/10/2022 00:35

(@serkanates)
Gönderiler: 1279
Üye

Merhaba @serhatonyil

Arkadaşları destekleyerek özet geçeyim. Vodafone tarafında kurumsal hizmetler altında yer almayan bir ürün altyapısını kullanarak kurumsal bir servis entegrasyonu yapmaya çalışıyorsunuz. Bu nedenle yaşadığınız durum normal. Kurumsal servisleriniz için operatörlerden kurumsal hizmetler altındaki ürünlerinden tercih yapmalısınız. Günün sonunda ciddi bir efor sarf ederek kurduğunuz bu sistemin sorunsuz çalışacağına kimse garanti veremez ve her seferinde bu kadar uğraşırsınız. Vodafone'a kızmayın bence çünkü ürün tercihiniz hatalı. Bu durum diğer oeratörlerde de farklı değil.

Kolay gelsin.

Gönderildi : 13/10/2022 08:55

(@serhatonyil)
Gönderiler: 93
Estimable Member
Konu başlatıcı

Herkese cevapları için teşekkür ederim. 

Gönderildi : 13/10/2022 10:03

Paylaş: