Anasayfa » Forum

Pop3 mail çalışanla...

Bildirimler

[Çözüldü] Pop3 mail çalışanların dışarı mail gönderimini engelleme  

RSS
ONUR-TORUN
(@ONUR-TORUN)
Üye

Merhaba bünyemizde pop3 mail yapısı kullanıyoruz. kullanıcılarımız office 2010 outlook üzerinden kullanıyorlar.Yalnız özel bir mail adres açıp bu mail adresini 4 kullanıcıya kurmam gerekiyor ama dışarı mail göndermemeleri gerekiyor sadece alacaklar. Bunu ne şekilde gerçekleştirebilirim  google baktığımda çalışanların dışarı mail atmasını engelleme diye bi kaynak var ama o 2016 outlook üzerinde kural yazarak gerçekleştirmiş.

Alıntı
Gönderildi : 09/01/2020 14:42
Ekrem Ersoy
(@ekremersoy-2)
Üye

merhaba

outlook üzerinde böyle bir ayar yapılıyor mu hiç denk gelmedim (baktığım kadarıyla böyle bir ayar da bulamadım) ama exchange üzerinde transport rule kullanılarak istenilen mail adresinin organizasyon dışına mail atması engellenebiliyor. zannedersem siz dış bir firmadan mail hizmeti almaktasınız, hizmet aldığınız firmaya ilgili adres için organizasyon dışı mail atmasını engellemek istediğinizi belirtmeniz daha iyi bir yöntem gibi duruyor.

CevapAlıntı
Gönderildi : 09/01/2020 15:23
Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Kıdemli Üye Yönetici

Merhaba

MTA olarak ne kullanıyorsunuz?

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

CevapAlıntı
Gönderildi : 13/01/2020 21:12
ONUR-TORUN
(@ONUR-TORUN)
Üye

@hakanuzuner

Hocam smpt altyapısında plest panel onyx bağlı webmail kullanıyoruz. Bu sunucumuzda farklı bi host üzerinden windows yapısı altında çalışıyor.

CevapAlıntı
Gönderildi : 15/01/2020 12:16
Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Kıdemli Üye Yönetici

Çok anladığım bir alt yapı değil ama temel bir MTA olmalı ve orada Exchange benzeri transport rule'a yazabiliyor olmalısın, konuyu böyle araştır bence yan istemci de değil de MTA da çözmen lazım çünkü istemci maili göndermek için MTA' ya bırakıyor. Aksi halde adam aynı bilgiler ile başka bir mail istemci kurar yine mail gönderir.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

CevapAlıntı
Gönderildi : 15/01/2020 13:17
ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Üye

Bu pleskin hosting yönetimi sizde mi yoksa hizmet mi satın alıyorsunuz sadece?
https://docs.plesk.com/en-US/obsidian/administrator-guide/mail/protection-from-outbound-spam/custom-limits.73368/

sizde değilse bunu sağlayıcıdan talep edebilir yada sadece outlook kuralları oluşturabilirsiniz.

CevapAlıntı
Gönderildi : 15/01/2020 13:37
ONUR-TORUN
(@ONUR-TORUN)
Üye

@ibrahimyildiz

Hosting hizmeti alıyorum sanal bir sunucumuz var. Ancak onlar bunu plesk onyx mevcut olmadığını ifade ettiler.Outlook kısmında kural seçeneği yok çünkü 2010 kullanıyoruz. üst versiyonlarda direk blocklamaya dair kurallar mevcut.

CevapAlıntı
Gönderildi : 27/01/2020 11:45
ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Üye

Konumunu göndermiştim ürünü bilmediğimden versiyon bazlı farkları bilemiyorum. Hosting hizmeti aldığınızdan bunu sağlayıcı size sağlıyor olmalı aksi durumda elinizdekilere göre yapabileceğiniz pek birşey yok. Exchange, o365 gibi ürünler bu tip taleplerde farkını ortaya koyuyor açıkçası.

CevapAlıntı
Gönderildi : 27/01/2020 11:59
Mustafa KUM
(@mustafakum)
Üye

Merhabalar, daha önce hosting hizmetini dışarıdan bir firmadan alırken departman maillerini normal bir posta kutusu şeklinde kullanıyorduk. (Exchange 'e geçince dağıtım grubu yaptım)

Bu maillerin şifrelerini kullanıcılara vermeyip kurulumları Outlook üzerinde kendiniz yaparsanız; 

SMTP - Giden posta sunucusu ayarlarını boş bırakın

Sunucu bağlantı noktası altında - Giden sunucusu(SMTP) numarasını girmeyin

Kimseye mail gönderemeyecek fakat alacaktır

Screenshot 79
Screenshot 78
Screenshot 77
Screenshot 76

CevapAlıntı
Gönderildi : 05/02/2020 18:35
Onder N.
(@ondernarman)
Üye

Mail sunucu ile konuşarak SMTP protokolünü yöneten ara yazılım ile yapılabilir.
Veya mail sunucu yöneten panel arayüzünde ilgili kullanıcıların gönderim limitlerini sıfırlayarak kontrol altına alabilirsiniz.

CevapAlıntı
Gönderildi : 19/02/2020 11:09
Paylaş: