Anasayfa » Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Outlook Adres defteri hk  

Sayfa 1 / 2
  RSS
MALİK UĞUR IŞIKLI
(@malikugurisikli)
Üye

Merhaba,

Organizasyonumuz içerisindeki kullanıcılarımızın outlook adres defterlerini , kullanıcının kendisinin güncellemesine gerek kalmadan exchange online address book ile uzaktan güncel tutmak istiyoruz.Bunun bir yolu var mıdır ?

Alıntı
Gönderildi : 19/02/2020 13:42
Uğur BURMA
(@ugurburma)
Kıdemli Üye Forum Yöneticisi

Herkes aynı adresleri görecek ise contact olarak girebilirsiniz adresleri.

CevapAlıntı
Gönderildi : 19/02/2020 14:48
MALİK UĞUR IŞIKLI
(@malikugurisikli)
Üye

@ugurburma

selamlar uğur bey,

offline olarak ekliyoruz tüm exchange adres defterini kullanıcının outlook adres defterine lakin sıkıntı şurda başlıyor ; işe giriş çıkışlarda telefon değişikliği olduğunda kullanıcı outlook adres defterini güncellemediği için arayan kişi hala eski çalışan oluyor.Bu durum artık önüne geçilemez bir hal aldı.Kullanıcıdan da her işe girişte ve çıkışta adres defterini exchange adres defterine güncellemesini beklemekte sağlıklı bir çözüm değil.Bu yüzden kullanıcıdan bağımsız yapmamız lazım.

CevapAlıntı
Gönderildi : 19/02/2020 15:15
Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Kıdemli Üye Yönetici

Merhaba, ben tam sorunu anlamadım.

Adres defteri bilgileri merkezi AD veri tabanından alır, orada mail adresi telefon bilgisi ne ise onu çıkar. Bu bilgi outlook' a GAL olarak veya OAB olarak gelir ya da All Users gibi aslında farklı sınıflarda sunulur. İşte çıkan kişinin AD hesabı kapatılır ve artık GAL, OAB de görünmez.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

CevapAlıntı
Gönderildi : 19/02/2020 19:43
MALİK UĞUR IŞIKLI
(@malikugurisikli)
Üye

@hakanuzuner

Hakan bey merhaba,

Biz GAL altındaki tüm kontakları kullanıcının outlook adres defterine elle ekliyoruz malesef , şirket politikası.Kullanıcı outlook adres defterini GAL'te göre güncellemezse ki malesef güncellemiyor, işten çıkan personelin kontak bilgisi hala adres defterinde görünüyor.

evet doğru bir yöntem değil bu lakin bizim bunu artık kullanıcıdan bağımsız bir hale getirmemiz gerekiyor.Bu yüzden GAL'teki kontakları kullanıcının outlook adres defterine uzaktan , bir program olur veya bir script olur , bir şekilde online ekleyip silmek istiyoruz. 

zaman ayırdığınız için teşekkür ederim.

CevapAlıntı
Gönderildi : 20/02/2020 11:58
MALİK UĞUR IŞIKLI
(@malikugurisikli)
Üye

@hakanuzuner

Hakan bey merhaba,

Biz GAL altındaki tüm kontakları kullanıcının outlook adres defterine elle ekliyoruz malesef , şirket politikası.Kullanıcı outlook adres defterini GAL'te göre güncellemezse ki malesef güncellemiyor, işten çıkan personelin kontak bilgisi hala adres defterinde görünüyor.

evet doğru bir yöntem değil bu lakin bizim bunu artık kullanıcıdan bağımsız bir hale getirmemiz gerekiyor.Bu yüzden GAL'teki kontakları kullanıcının outlook adres defterine uzaktan , bir program olur veya bir script olur , bir şekilde online ekleyip silmek istiyoruz. 

zaman ayırdığınız için teşekkür ederim.

CevapAlıntı
Gönderildi : 20/02/2020 11:59
Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Kıdemli Üye Yönetici

Ben hala anlamadım neden GAL altındaki tüm kontakları yani AD kişilerini outlook' a ekliyorsunuz ve bunu nasıl yapıyorsunuz?

Eğer bunu yapıyorsanız zaten olmaması gereken bir iş yaptığınız için bu işin içinden çıkamazsınız, yani birisi kuyuya taş atmış şimdi nasıl çıkarırım diyorsunuz Malik bey, o taş çıkmaz, bence neden o taşı atıyorsunuz onu konuşalım. 20 yıldır bu sektördeyim, o kadar çok exchange gördüm ki ama bunu ilk defa duyuyuorum, demek ki burada bir anomali var veya eksik bir bilgi.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

CevapAlıntı
Gönderildi : 20/02/2020 12:02
MALİK UĞUR IŞIKLI
(@malikugurisikli)
Üye

@hakanuzuner

Tüm şirket cep telefonlarında, bu telefonu kullanan kişinin insiyatifine bırakmadan,şirket çalışanlarının hepsinin kontak bilgilerinin girilmesi ve güncellemesi isteniyor. 

Şirket çalışanları , şirket cep telefonları üzerinden birbirini aradıklarında , arayan kişinin resimini , departmanını, title'nı vb bilgileri görmek istiyorlar.

şimdi,

Şirket AD hesaplarında kullanıcıların resimleri ve diğer sistem bilgileri mevcut.Şirket cep telefonunda , şirket maili de tanımlı olduğu için, GAL üzerindeki bir kontağı , kullanıcının outlook adres defterine eklerseniz yani outlook üzerinde adres defterine gelip GAL içerisinde bir kontağa "sağ klik-add contact" derseniz, cep telefonunada senkron olacak ve tüm bu yukarıdaki istekleri karşılamış olacağız.

2.şimdi 🙂 ,

Biz bu şekilde yaparak yanlış mı yapıyoruz ? Aklımıza başka bir yol gelmiyor.

Yukarıdaki şekilde şirketin isteğini karşılamanın başka bir yolu var mı ? 

CevapAlıntı
Gönderildi : 20/02/2020 12:47
Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Kıdemli Üye Yönetici

Bu istek için kontakları tek tek girmeye gerek yok ki? Cep telefonundan mail ayarları yapılırken kontak ayarlarınında alınması istenmesi yeterli, bu sayede cep telefonlarında sizin AD de girdiğiniz tüm bilgiler çıkacaktır.

CevapAlıntı
Gönderildi : 20/02/2020 14:25
MALİK UĞUR IŞIKLI
(@malikugurisikli)
Üye
Gönderen: @hakanuzuner

Bu istek için kontakları tek tek girmeye gerek yok ki? Cep telefonundan mail ayarları yapılırken kontak ayarlarınında alınması istenmesi yeterli, bu sayede cep telefonlarında sizin AD de girdiğiniz tüm bilgiler çıkacaktır.

tamam hakan bey zaten bu şekilde yapıyoruz.Lakin kullanıcı eğer cep telefonundan şirket içerisindeki bir kullanıcıyı arattığında, kendi outlook kontaklarına ekli değilse, GAL'ten kullanıcıyı bulabiliyor arıyabiliyor lakin sorun burada başlıyor.Arayan kişi eğer aranılan kullanıcının outlook kontaklarında ekli değilse ne ismi görünüyor ne de resmi 🙂 sadece numara çıkıyor.Eğer kullanıcı Outlook'undan GAL'te gidip kullanıcıyı kendi adres defterine eklerse , arama yaptığında veya arandığında hem ismi çıkıyor hem de tüm AD'ki bilgileri çıkıyor resmiyle birlikte.

Benim derdim ise şu : GAL'ti bir şekilde kullanıcının outlook adres defterine online uzaktan eklemek.

CevapAlıntı
Gönderildi : 20/02/2020 17:41
MALİK UĞUR IŞIKLI
(@malikugurisikli)
Üye

codetwo exchange sync ile bir şekilde yapılabildiğini gördüm şimdi.deneyeceğim bakalım.

CevapAlıntı
Gönderildi : 20/02/2020 17:45
Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Kıdemli Üye Yönetici
Gönderen: @malikugurisikli

tamam hakan bey zaten bu şekilde yapıyoruz.Lakin kullanıcı eğer cep telefonundan şirket içerisindeki bir kullanıcıyı arattığında, kendi outlook kontaklarına ekli değilse, GAL'ten kullanıcıyı bulabiliyor arıyabiliyor lakin sorun burada başlıyor.Arayan kişi eğer aranılan kullanıcının outlook kontaklarında ekli değilse ne ismi görünüyor ne de resmi 🙂 sadece numara çıkıyor.Eğer kullanıcı Outlook'undan GAL'te gidip kullanıcıyı kendi adres defterine eklerse , arama yaptığında veya arandığında hem ismi çıkıyor hem de tüm AD'ki bilgileri çıkıyor resmiyle birlikte.

Benim derdim ise şu : GAL'ti bir şekilde kullanıcının outlook adres defterine online uzaktan eklemek.

Tamam şimdi tam olarak anladım, siz arama yapmak istemiyorsunuz komple kontaklar listede gelsin istiyorsunuz 🙂 O zaman şöyle açıklama yapayım. Varsayılan olarak ki doğru olanda budur, GAL otomatik adres defteri sync sonrası kontrol olarak kayıt olmaz. Çünkü şöyle düşünürsek, misal 1000 kişi var şirkette hop otomatik 1000 kontak eklenir gibi. Zaten bu nedenle sync sonrası aramada çıkar ki doğru kullanım da budur.

Ancak siz müşteri olarak veya IT çalışanı olarak sen olmasan bile iç müşterileriniz böyle bir şey istiyor ise 3 parti program kullanmak zorunda.

Tavsiye edeceklerim aşağıdaki gibidir;

Itrezzo
CiraSync
Codetwo
SyncGal

CevapAlıntı
Gönderildi : 20/02/2020 18:15
MALİK UĞUR IŞIKLI
(@malikugurisikli)
Üye

evet haklısınız hakan bey , codetwo exchange sync ile sorunu çözdüm.

ilgiliniz için teşekkür ederim sizide yordum 🙂

CevapAlıntı
Gönderildi : 20/02/2020 18:29
Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Kıdemli Üye Yönetici

Ürünü satın aldınız mı?

CevapAlıntı
Gönderildi : 20/02/2020 22:55
MALİK UĞUR IŞIKLI
(@malikugurisikli)
Üye

Ürünü satın aldınız mı?

henüz satın almadım hakan bey

CevapAlıntı
Gönderildi : 21/02/2020 14:07
Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Kıdemli Üye Yönetici

Neden sordum baktım kullanıcı başına yani iyi bir para tutuyor 🙂

CevapAlıntı
Gönderildi : 21/02/2020 15:30
MALİK UĞUR IŞIKLI
(@malikugurisikli)
Üye

Neden sordum baktım kullanıcı başına yani iyi bir para tutuyor 🙂

yok öyle değil , sadece sunucu için alım yapıyorsunuz.limitsiz mailbox ile kullanıyorsunuz 790 dolar civarı kdv haric.

CevapAlıntı
Gönderildi : 21/02/2020 17:13
Aytaç ARSLAN
(@aytacarslan)
Üye

Yanlış anlamadıysam bir firmada ben paylaşılan klasörde paylaşılan bir kişiler listesi oluşturdum ve kullanıcılara yetki verdim. böylece tüm kullanıcılar ortak bir adres defterine ulaşabilir oldu ve yetkisi dahilinde ekleme düzeltme silme yapabildi.

CevapAlıntı
Gönderildi : 21/02/2020 17:30
Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Kıdemli Üye Yönetici

Yok, doğrudan cep telefonunda kontak olsun istiyor, yani birisi aradığında hop numarası resmi çıksın isteniyor.

CevapAlıntı
Gönderildi : 21/02/2020 18:27
Sayfa 1 / 2
Paylaş: