Forum

Mail sunucusu hakkı...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Mail sunucusu hakkında

12 Yazılar
6 Üyeler
0 Likes
1,065 Görüntüleme
(@sametahret)
Gönderiler: 14
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba
yaklaşık 10yıldır yandex mail sunucuları ücretsiz kullanarak şirketimi maillerini yönetmekteyim
20-30 kullanıcı arası değişken sayım var bu zamana kadar hiç sorun yaşamadım fakat son zamanlarda sorunlar yaşamaya başladım bazı mailler gitmiyor bazıları gelmiyor bazıları gidiyor bazıları geliyor gibi araştırmalarımda savaş nedeniyle ambargo dolayısıyla olduğunu söylüyor herkes benimde sorunun çözülmesini bekleme gibi bir lüksüm yok malesef o yüzden alternatif arayışım bulunmakta.

Öncelikle arayışım işi en düşük maliyet ile çözmek 

2 alternatif düşünüyorum

1-) kendi sunucumu mail sunucusu yapıp kendi içimde mail servisini kullanabilirmiyim
2-) google yada office maillerinde en sorunsuz hangisini tavsiye ederseniz 

maili kullanımım aktif olarak hem mobilde hemde tarayıcıda eşzamanlı kullanıyor bazı mail adreslerim ortak mailler aynı anda 3-5 kullanıcı bile giriş yapıp kullanabiliyor

Desteğinizi rica ederim

Gönderildi : 05/04/2022 11:41

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32985
Illustrious Member Yönetici

Selamlar, Office 365 öneririm.

Kendiniz bu işi yaparsınız ancak tecrübe ve maliyet nedeni ile office 365 veya google gibi bu işi profesyonel yapan bir alt yapı kullanmanız daha doğru olur.

Eğer paranız var ise onprem için exchange kurabilirsiniz, ancak yedekleme, bakım, yama, anti spam gw derken 20 kişi için çok lüks olabilir.

Office 365 ortalama aylık kullanıcı başına 60TL x 20 = 1.200TL eder, bunu ödeyemiyorsanız bu durumda onprem' e mail enable gibi ücretsiz bir MTA kurup sabit ve temiz bir ip ile mail hizmeti vermeyi deneyebilirsiniz ancak bu paradan çok daha fazlasını zaman olarak kaybedersiniz.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 05/04/2022 11:55

(@fatihtokgoz)
Gönderiler: 30
Trusted Member

@hakanuzuner plesk panel üzerindeki mevcut spamassian spam filtre ile ilgili bilgi varmıdır acaba aynı problem nedeniyle çözüm üretmeye çalışıyoruz plesk sunucumuz mevcut bunun üzerinde antispam servisini aktif edersek çok problem yaşarmıyız acaba 

Gönderildi : 24/04/2022 02:32

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32985

Plesk uzmanlık alanım değil ama iş görür sanki sonuçta o da lisanslı bir ürün, lisans aktif olduğu sürece anti spam filter için güncelleme alacağı için iş görür bence.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 24/04/2022 23:49

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4287
Co-Helper

Hosting'lerde sunulan SpamAssassin çoğunlukla kısıtlı bu da önleme için yeterli değil yani size sunulanın ne olduğu önemli.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 25/04/2022 11:06

(@fatihtokgoz)
Trusted Member

Teşekkür ederim devreye aldım zamanla test etmiş olurum.  şimdilik yeni bir domain olduğundan spam listelerine girmiş sayılmaz sanırım dns üzerinden ilgili kayıtları girdim şuanlık tek sorun yandex spama atıyor diğer taraftan farklı platformlarda sorun yok 

Gönderildi : 25/04/2022 14:59

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309

Eğer domain yeni ise bir süre bu sorunu yaşarsınız.

Gönderildi : 26/04/2022 10:12

(@mertkibar)
Gönderiler: 855
Noble Member

@fatihtokgoz Plesk üzerinde spamassian modülü mevcut ve çalışıyor. spamassian ürünün çalışması için kural yazmanız gerekiyor, kural yazmadan tek başına bir işe yaramaz.. Size tavsiyem plesk mail sunucu önüne mail gateway ilave etmenizdir. Plesk üzerine Yeril ürün comodo korumail mail gateway kurararak, mail güvenliğini sağlayabilirsiniz. Ücretli bir üründür. Ücretsiz ürünler bir işe yaramıyor..

Bu ileti 2 yıl önce Mert Kibar tarafından düzenlendi

Gönderildi : 29/04/2022 18:01

(@fatihtokgoz)
Trusted Member

@mertkibar teşekkür ederim o konuya gelemeden önce yandex ve hotmail direk spama düşürüyor ilgili kayıtları oluşturdum fakat bir türlü çözüm olmadı spf,dkım tüm kayıtlar mevcut fakat 1 hafta kadar oldu spama düşüyor o konuyu çözemedim comodoyu araştırıyorum 

Gönderildi : 30/04/2022 15:54

(@mertkibar)
Noble Member

@fatihtokgoz ben mail sorunları üzerine çok yol aldım.. yaşadığınız sorunların hepsini yaşadım. sorunları çözme konusunda görüşebiliriz.

Gönderildi : 01/05/2022 00:36

(@fatihtokgoz)
Trusted Member

@mertkibar ilginize teşekkür ederim sevinirim. Geldiğim son nokta mail tester ile kontrol sağladığımda herhangi bir sorun görünmüyor mail güvenliği 10üzerinden 10 olarak puanlanıyor fakat anlamsız bir şekilde spama düşmeye deam ediyor blacklistdede herhangi bir sorun görünmüyor dnslerin oturmasına yorduk problemi vaktiniz olduğunda tabiki mümkünse verebileceğiniz bilgiler için memnun olurum tecrübelerinizin değeri çok büyük teşekkür ederim şimdiye kadar sistemsel konularda faaliyet gösterdiğim için bu konulara pek eğilmemiştim yeni yeni ihtiyaçlar doğuyor.

Gönderildi : 01/05/2022 01:54

(@mertkibar)
Noble Member

@fatihtokgoz mail-tester ile kontrol etmek doğru bir çözüm değil.. size özelden mesaj attım.. sizinle iletişime geçmek için.

Gönderildi : 01/05/2022 11:14

Paylaş: