Forum

LDAP adres Defteri ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] LDAP adres Defteri kurulum ve ayarlaması.

5 Yazılar
3 Üyeler
1 Likes
446 Görüntüleme
(@dgnengn1982)
Gönderiler: 11
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Şirketimizde POP ve imap tabanlı e-mail sunucusu kullanılmaktadır ve AD domain yapısı mevcut. Çalışanların outlook üzerinden görüntüleyecekleri bir adres defteri oluşturmak istiyorum. LDAP ile yapılabildiğini gördüm fakat kurulum ve ayarlamalar hakkında bir bilgim yok.  Teşekkürler iyi çalışmalar.

Gönderildi : 02/01/2024 15:04

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4302
Co-Helper

https://www.cozumpark.com/community/genel_konular-13/542340/

https://learn.microsoft.com/en-us/previous-versions/office/office-2007-resource-kit/cc179232(v=office.12)?redirectedfrom=MSDN

M365 taşımalı, 3rd programlar bakmalı yada ldap tanımlamalısınız. LDAP için anlatan bir makale göremedim zaten dünyada kullanılan şeyler değil bunlar, yukarı daki eski makaleye göre bakabilirsiniz fakat bütün option alanları geçerli mi bilmiyorum, öncesinde de OU vs AD üzerinde bir alanı düzenlemelisiniz yada custom rule'ları iyi öğrenip yazmanız gerekli.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 02/01/2024 19:53

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32996
Illustrious Member Yönetici

Bu çok sürdürülebilir bir şey değil, 2024 yılında POP ve IMAP kullanmak üretkenliğe yapılmış büyük bir ihanettir 🙂 Lütfen yanlış anlamayın tabi ki konu maliyetler ama bu gün üretkenlik ile insanların daha verimli çalışmasını sağlamak aslında en temel prensip, bu nedenle iyi bir alt yapı sonrasında mutlaka digital workspace kavramını yaygınlaştırmanız gerekli. Aslında pandemi de bunu öğrenmiş olmamız gerekiyordu. Yani insanlara iyi çalışma ortamları sunmalısınız. İyi laptoplar, iyi tabletler, iyi cep telefonları bu kategoriye girdiği gibi Office 365 gibi, teams gibi, zoom gibi, google workspace veya benzeri pek çok ortak çalışma platformları ve IM ortamları lazım. Siz pop ile uğraşıp GAL yapmaya çalışıyorsunuz, yani 80 yaşında birisine spor ayakkabı bakıyorsunuz? Neden? Hızlı yürüsün diye.

konu kişisel değil bende kobi de çalıştım özetle bence hızlı bir şekilde önce dersinize iyi çalışn sonra yöneticinize çıkıp bu konuyu etraflıca anlatın, eğer oradaki tüm çalışanlar mavi yaka değil ise bu ortamlar %100 belki %500 performansı artıracaktır.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 03/01/2024 22:07

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4302
Co-Helper

Katılmamak namümkün 🙂 zaten bütçesi olmayan ortamlar için mantık sorunları baş gösteriyordur bence. Pop kullanıyor, Outlook mapi özelliklerinden faydalanmıyorsanız bunlara para ödemeniz de çok gereksiz. Outlook'un en büyük yada tek olayı calendar, contacts yetenekleri o yüzden katlanıyoruz 🙂 yoksa mail alıp göndermek için free, opens. çok daha iyi alternatifleri var. Hatırladığım kadarıyla thunderbird 'e central contact yeteneği kazandırılabiliyor zaten ldap seçeneği de var hatta güncellendiği için daha iyi, kolay çalışıyor bile olabilir.
Yani para verince tam etkinliğe para vermek lazım yoksa herkese ihtiyacı adedinde sadece kutu Word, Excel alınır iş biter zaten bunların web sürümleri de free, open alternatifi de var. Hakan abinin dediği gibi Teams gibi bir olanak hatta zaruret var, o varsa ldap vs zaten hikaye çalışanları daha mutlu etmek, sistemlerle boğuşup durmamak için M365'e, Exchange Online'a ihtiyaç var. İşin security kısımlarına zaten burada girmiyoruz.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 04/01/2024 01:18

(@dgnengn1982)
Gönderiler: 11
Eminent Member
Konu başlatıcı

Saygı değer hocalarım, söylediklerinizde çok ama çok haklısınız, Hakan hocamın dediği gibi maliyetler elimizi kolumuzu bağlıyor.
Bir yerden kısmak mı gerekiyor bilgi işlem her zaman 1. sırada ama bu neden böyle dediklerinde gel de anlat. Teşekkürler saygılar.

Gönderildi : 02/02/2024 15:22

Paylaş: