Forum

E-posta göndermek i...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] E-posta göndermek için kullandığınız IP yetkili değil

13 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
2,895 Görüntüleme
(@kuyuduzu)
Gönderiler: 24
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba mail sunucumdan gmail'e mail atamıyorum, mail atmak istediğim zaman aşağıdaki hata ile gmail sunucuları tarafından mailim red ediliyor.

Hatanın açıklamasına göre, kullandığım ip adresi mail göndermek için yetkili değil ve iss'mın bu ipye yetki vermesi gerekiyor. Servis sağlayıcım ile görüştüm, sabit ip adresime ptr kaydını daha önce oluşturmuşlardı, bunu kontrol ettiler bir sorun göremediler. Başka yapabilecekleri bir şey olmadığını söylüyorlar, ancak ben yine gmail'e mail atamıyorum. gmail haricinde denediğim tüm domainlere mail atabiliyorum. Spf, dkim, dmarc ve ptr kayıtlarım doğru, blacklist checkleri yaptım ip adresim blacklistlerde bulunmuyor. Bu sorunu başka nasıl çözebilirim?

Benim anladığım kadarıyla iss'ımın ipme yetki vermesi veya kendi sunucuları üzerinden relay hakkı vermesi gerekiyor, ama daha önce hiç böyle birşey ile karşılaşmadım, karşılaşan çözüm bulabilen var mı?

550-5.7.1 [x.x.x.x] The IP you're using to send mail is not
    authorized 550-5.7.1 to send email directly to our servers. Please use the
    SMTP relay at 550-5.7.1 your service provider instead. Learn more at 550
    5.7.1   https://support.google.com/mail/?p=NotAuthorizedError
    s21si1460158ljm.423 - gsmtp (in reply to end of DATA command)

Gönderildi : 09/12/2020 12:48

(@uyumsuz)
Gönderiler: 26
Eminent Member

Gönderen: @kuyuduzu

Merhaba mail sunucumdan gmail'e mail atamıyorum, mail atmak istediğim zaman aşağıdaki hata ile gmail sunucuları tarafından mailim red ediliyor.

Hatanın açıklamasına göre, kullandığım ip adresi mail göndermek için yetkili değil ve iss'mın bu ipye yetki vermesi gerekiyor. Servis sağlayıcım ile görüştüm, sabit ip adresime ptr kaydını daha önce oluşturmuşlardı, bunu kontrol ettiler bir sorun göremediler. Başka yapabilecekleri bir şey olmadığını söylüyorlar, ancak ben yine gmail'e mail atamıyorum. gmail haricinde denediğim tüm domainlere mail atabiliyorum. Spf, dkim, dmarc ve ptr kayıtlarım doğru, blacklist checkleri yaptım ip adresim blacklistlerde bulunmuyor. Bu sorunu başka nasıl çözebilirim?

Benim anladığım kadarıyla iss'ımın ipme yetki vermesi veya kendi sunucuları üzerinden relay hakkı vermesi gerekiyor, ama daha önce hiç böyle birşey ile karşılaşmadım, karşılaşan çözüm bulabilen var mı?

dostum herjes aynı sorun var firmalar google vb.. mail satmak için özel mail sunucu ipleri bloke ediyorlar.

ben hala çözemedim.

Gönderildi : 09/12/2020 17:52

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4272
Co-Helper

Bu konuda çok fazla post var aramayı kullanınız.
gmail postmaster kaydı yaparak ayrıntı bilgi alımı da yapabilirsiniz bunu da bir postta anlatmıştık.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 09/12/2020 19:26

(@kuyuduzu)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Selamlar, arama yaptım ne yazık ki benim aldığım cevapla  (The IP you're using to send mail is not authorized 550-5.7.1 to send email directly to our servers. ) ilgili forumda konu bulunmuyor. Bulunan konular spam listelerine düşen ip ve domainlerin gmail tarafından bloklanması ile ilgili.

Yine de bu kontrollerimi yaptım, Dediğiniz gibi postmaster kaydını da yaptım fakat benim gönderdiğim mailler spama vs düşmüyor, direk smtp seviyesinde red olunuyor. Bu nedenle postmaster'da veri göremiyorum. 

Gönderildi : 09/12/2020 19:59

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Co-Helper

Mail sunucum dediğiniz ve yapı hakkında daha fazla bilgi verirseniz fikir yürütülebilir. Yine aynı kodla aradığınızda connector 'ler bazında konuları görmüşsünüzdür kontrollerinizi yapabilirsiniz.
Kayıtlarınızdan yeni düzeltilenler varsa bir süre geçmesi gerekebilir google listout tamamlanması için.
google bu hata mesajını döndürüyorsa postmaster dan da bir report alabiliyor olmanız gerekirdi. smtp düzeyi de orada yansıyor.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 09/12/2020 20:23

(@kuyuduzu)
Eminent Member
Konu başlatıcı

@ibrahimyildiz Selamlar,

Mail yapım zimbra 8.8 yeni temiz kurulum yaptım. Bu kurulumu yaparken iss'imden aldığım sıfır temiz ip ile kurulum yapmıştım. kurulumdan önce her hangi bir blacklistte bulunmuyordu.

Tüm spf/ptr/dkim/dmarc kayıtlarım doğru. Kayıtlarımın atılmasının üzerinden 1 haftadan fazla zaman geçti. https://www.mail-tester.com/ üzerinden test yapıyorum, 10/10 mükemmel sonucunu alıyorum.

Gmail hariç attığım tüm mailler spama düşmeden ulaşıyor. Gmail'a attığım mailler aşağıdaki hatayla geri dönüyor.

550-5.7.1 [x.x.x.x] The IP you're using to send mail is not authorized 550-5.7.1 to send email directly to our servers

Sorunu çözebilmek için elimde bulunan başka temiz ip ile yine sahip olduğum bir domain ile yeni kurulum yaptım.

Sonuç aynı ;

550-5.7.1 [x.x.x.x] The IP you're using to send mail is not authorized 550-5.7.1 to send email directly to our servers

Google postmaster kaydı oluşturdum domainimi doğruladım, 1 haftayı aşan bir süre oldu hala teslim raporlarımı göremiyorum.

No data to display at this time. Please come back later.

Daha önce bir çok kez cloudda digitalocean vs kullanarak aynı şekilde mail kurulumu yapmıştım. Bu hatayı ilk kez alıyor ve çözemiyorum. Sorunun sebebi bence iss'im çıkacak ama onlarda bizlik bir şey yok diyor...

Gönderildi : 17/12/2020 14:22

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Co-Helper

Paylaştıklarınız itibariyle ilginç bir durum. Hakan hocam ipuçlarında bir post paylaştı ondaki adımları kontrol edin atladığınız bir yer olabilir. Domain'in geçmişini kontrol edin uzun zamandır sizde değilse. domain reputation kontrol edin. google'ın domain'inize veya varsa smart host vs bir ip davranışı olabilir.

Gönderildi : 18/12/2020 00:27

(@enginkosova)
Gönderiler: 375
Üye

Merhaba,

Sunucu prod mu? Değil ise yada yapabilirsanız ttl dusurdukten bir sure sonra mx farkli bir ip çevirin eger orada sorun yaşamazsınız net olarak sorunu gorebilirsiniz.

Ayrıca sunucunuzdan telnet üzerinden erişimleri kontrol ve mail göndermeyi denediniz mi?

Son olarak aldığınız ip paylaşımlı bir ip midir size dedike midir? Gmail hotmail gibi buyuk oyuncular kendi rbl tutar ip adrsinin rbl lerden temiz çıkması gmail kesin bağlayacak diye bir kural yoktur.

Probleminiz çözüldüğünde sonucu burada paylaşırsanız,
sizin ile aynı problemi yaşayanlar için yardım etmiş olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise "çözüldü" olarak işaretlerseniz
diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 18/12/2020 00:56

(@kuyuduzu)
Eminent Member
Konu başlatıcı

@ibrahimyildiz

Selam hocam domainimiz 0.Elimizdeki domainin com,biz,org vs farklı formatları var. dediğiniz senaryoları test etmek amacıyla elimdeki diğer 2 domainle yeniden sunucu kurarak denedim sorun düzelmedi.

@enginkosova sunucu prod değil, esasında prod sunucumu yeni kurduğumuz sistem odamıza taşıyacağım için öncelikle daha önce kullanmadığımız bir domainle senaryoyu test etmek istedim. Bu kurulumu bu yüzden yaptım. İyi ki de yapmışım.

Yeni kurduğumuz sistem odamıza iss'den 5 adet ip tanımlandı,yani dedicated ip.Bu iplerden 3'üyle deneme yaptım. 3'ünde de sonuç aynı. 

Sunucum gmail hariç denemediğim her yere mail atıyor 🙂

Gönderildi : 18/12/2020 10:42

(@enginkosova)
Gönderiler: 375
Üye

@kuyuduzu Telnet üzerinden cli ile mail gönderimini yazmıştım onu test ettiniz mi?

Probleminiz çözüldüğünde sonucu burada paylaşırsanız,
sizin ile aynı problemi yaşayanlar için yardım etmiş olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise "çözüldü" olarak işaretlerseniz
diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 18/12/2020 13:28

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32965
Illustrious Member Yönetici

Gönderen: @uyumsuz

dostum herjes aynı sorun var firmalar google vb.. mail satmak için özel mail sunucu ipleri bloke ediyorlar.

ben hala çözemedim.

Bu yanlış bir bilgi, lütfen bu tür bilgileri platform üzerinden paylaşmayın. Sorun danışmanlık almadan birşeyler yapmaya çalışıyorsunuz, eksik gedik oluyor sonra karşı sunucuya suç buluyorsunuz.

Mail bazlı, içerik bazlı mutlaka sorun olur ama yok google, ms yok yandex bizi yasaklıyor demek doğru değil. Bizim işimiz bu mevcut SLA müşterilerimizde nadirde olsa bunu görüyoruz, nadir diyorum çünkü herşeyi tam sunucu veya alt yapı kullanıyorlar, sorunu tek tek inceleyip analiz edip çözüyoruz. Örnek sizin diğer sorunuzdaki gibi karşı domain etkili sorunlar olabiliyor. Koca office 365 i spam listesine alan SMTP GW kullanıyor örnek müşteri, diğer müşteri ona mail atamıyor. Ama söz konusu hotmail, gmail, office 365 ise yani onlara mail atamıyorsanız önce kendinize bir bakmanız şart. bu şekilde şartlanmış bilgi ile çözüm üretemezsiniz.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 18/12/2020 14:59

(@uyumsuz)
Gönderiler: 26
Eminent Member

Gönderen: @hakanuzuner
Gönderen: @uyumsuz

ben hala çözemedim.

Bu yanlış bir bilgi, lütfen bu tür bilgileri platform üzerinden paylaşmayın. Sorun danışmanlık almadan birşeyler yapmaya çalışıyorsunuz, eksik gedik oluyor sonra karşı sunucuya suç buluyorsunuz.

Mail bazlı, içerik bazlı mutlaka sorun olur ama yok google, ms yok yandex bizi yasaklıyor demek doğru değil. Bizim işimiz bu mevcut SLA müşterilerimizde nadirde olsa bunu görüyoruz, nadir diyorum çünkü herşeyi tam sunucu veya alt yapı kullanıyorlar, sorunu tek tek inceleyip analiz edip çözüyoruz. Örnek sizin diğer sorunuzdaki gibi karşı domain etkili sorunlar olabiliyor. Koca office 365 i spam listesine alan SMTP GW kullanıyor örnek müşteri, diğer müşteri ona mail atamıyor. Ama söz konusu hotmail, gmail, office 365 ise yani onlara mail atamıyorsanız önce kendinize bir bakmanız şart. bu şekilde şartlanmış bilgi ile çözüm üretemezsiniz.

Yanlış değil gerçek ms  bireysel exchange sürümün artık kapattı yeni sürüm çıkartmıycak office 365 alınması için

zamanla inş görüsünüz.

ayrıca hotmail google office 365 sorunsuz mail gidiyor sadece özel firmalara gitmiyor onu demek istedim 🙂

Gönderildi : 18/12/2020 15:05

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32965
Illustrious Member Yönetici

Ya Mahmut, bana MS planlarını empoze etmeye çalışıyor ve zamanla görürsün diyorsun. Ben o ürünleri çıkaran ekiplerin başındaki PG diye isimlendirdiğimiz insanlar ile aynı odada roadmap konuşmuş insanım. Sen bence çok fazla şehir efsaneleri dinliyorsun. Onprem planı uzun yıllardır olan bir durum. Kurduğun cümlediki "vbireysel exchange" ne demek? Zaten bir birey exchange kullanmaz ki. Kurumsal firmalar kullanır. Yıllar içerisinde onprem üzerindeki kullanıcı limitini yükseltecek, yani gerçekten regülasyon dolayısıyla kullanmak zorunda olan büyük ve global firmaların bu ürüne ihtiyacı olacağı için aslında güzellik yapıyor. Eğer biraz sektörü takip ediyorsun kimse artık onprem sistemlere yatırım yapmıyor. Microsoft da bunu son 10 yıldır söylüyor, yani yeni bir şey değil. 

Neymiş MS office 365 alsın diye insanların yasaklıyor, ahahah çok güldüm ya, gerçekten haftayı güzel kapatıyorum. İyide GSuite alır, ama dur yoksa onlarda mı aynısını yapıyor? Yandex? Yok ya ruslar da mı işin içinde, ooo bayağı çete olmuş bunlar.

Mahmut elinde bir kanıtın var ise ip yi verirsin, case açarsın cevabını alırsın, emin olmadığın konuları böyle kurumsal bir platfmdan sallama lütfen. Ya da bir karşındaki kim ona bak. Kahvede okey oynarken "çakıyı çektim, alsanı kestim" geyiklerini yiyen birileri yok burada.

İkinci satır zaten senin sorunun, bunu ifade etmiştim, bu her zaman var olacaktır çünkü her şirketin bir sistem admini veya daha çok, kullandığı bir SMTP gw, anti spam ürünü olduğu için sende bir şeyi beğenmeyebilir, bu durumlarda da ilgili şirket ile iletişime geçmeyi deneyeceksin.

Lütfen ne içiyorsan onu azalt 🙂

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 18/12/2020 15:31

Paylaş: