Forum

Domainimizden gmail...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Domainimizden gmail e giden mailler teslim edilmiyor.

15 Yazılar
3 Üyeler
2 Likes
2,457 Görüntüleme
(@emrebayar-2)
Gönderiler: 52
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Şirketimizin domaininden gmaile gönderdiğimiz mailler daha önceden spama düşüyordu.Şimdi ise artık teslim edilemiyor. ptr,spf,dkim,dmarc kayıtlarımız mevcut. Rbl listeleri de temiz. Aynı ip adresinde (mail sunucusunda) bulunan başka bir domain ile atmaya kalktığımda spam olarak da olsa mail gidiyor. Yüksek ihtimal bizim domaini engellediler. Aşağıda gmaile mail göndermeyi denediğimde geri dönüş yapan maili aktarıyorum. Bu sorunu acilen çözmem gerekiyor. Bana yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Şimdiden çok teşekkür ederim.

Not : Hakan UZUNER'in kişisel websayfasındaki (Link) maillerim neden spam düşüyor veya engelleniyor? adlı yazıyı okudum. oradaki herşeyi denedim (bazı kırık linkler vardı onlar hariç.). bir probleme rastlayamadım.

Not :

Mail sunucusu : Icewarp merak mail

İşletim sistemi : Windows Server 2012 R2

The original message was received at Thu, 09 Jul 2020 13:30:40 +0300

----- The following addresses had permanent fatal errors ----- <[email protected]>

----- Transcript of session follows ----- .. while talking to gmail-smtp-in.l.google.com

>>> DATA

<<< 550-5.7.1 [212.68.xx.xx     12] Our system has detected that this message is

550-5.7.1 likely unsolicited mail. To reduce the amount of spam sent to Gmail,

550-5.7.1 this message has been blocked. Please visit

550-5.7.1  https://support.google.com/mail/?p=UnsolicitedMessageError

550 5.7.1  for more information. h13si2075986wmb.87 - gsmtp

Gönderildi : 09/07/2020 15:33

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4272
Co-Helper

Eklediğiniz linkteki yönergeleri kontrol ettiniz mi? ptools ile kontrol edin size uygulanan policy varsa karşınıza çıkabilir.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 09/07/2020 15:38

(@emrebayar-2)
Trusted Member
Konu başlatıcı

@ibrahimyildiz ptools dediğiniz postmaster tool ise kontrol edebilecek bir yer bulamadım.

yardımcı olabilir misiniz?

Gönderildi : 09/07/2020 17:43

(@emrebayar-2)
Trusted Member
Konu başlatıcı

@ibrahimyildiz bahsettiğiniz bu resimdeki ise bu sorun başlamadan önce verify etmiştim.

Gönderildi : 09/07/2020 17:47

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Co-Helper

Valla bu maksatla hiç denemedim ezbere bilmiyorum.
https://support.google.com/mail/answer/6227174
buradaki adımları takip edin derim.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 09/07/2020 17:48

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Co-Helper

@emrebayar-2
verify ettikten sonra ki belirttiği panel kontrolleri ne durumda?
ip reputation'larınızı da kontrol edin google dan aratın siteler çıkıyor forumda daha önce de tavsiye edilmişti.

Gönderildi : 09/07/2020 17:53

(@emrebayar-2)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Gönderen: @ibrahimyildiz

Valla bu maksatla hiç denemedim ezbere bilmiyorum.
https://support.google.com/mail/answer/6227174
buradaki adımları takip edin derim.

çok karışık yapmışlar. Anlayamadım.

verify ettikten sonra o ekran da kalıyor devamı yok 🙂

domain bazlı yaptım reputation'u mail de good çıktı. 

Gönderildi : 09/07/2020 19:24

(@emrebayar-2)
Trusted Member
Konu başlatıcı

bu problemi çözmemde yardımcı olacak bir babayiğit yok mu? 🙁

@hakanuzuner

Gönderildi : 09/07/2020 20:23

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32965
Illustrious Member Yönetici

Sorun belli, spam mail atmıştınız veya hala atmaya devam ediyorsunuz, buna bir son vermelisiniz, hemen tekrar normal şekilde mail atmaya başlamanız mümkün değil biraz zaman geçmesi lazım. Ayrıca

https://www.rackaid.com/blog/gmail-blacklist-removal/

Bu konuda pek çok kaz cevap vermiş baba yiğitlerimiz var yeter ki siz üşenmeyin arama yapın.

https://www.google.com.tr/search?ei=t2oHX5ThOLLXmwX_t5CAAg&q=550-5.7.1+site%3Acozumpark.com&oq=550-5.7.1+site%3Acozumpark.com&gs_lcp=CgZwc3ktYWIQAzoECAAQRzoCCAA6BggAEBYQHlC2CViFIGDDIWgAcAF4AIABiQGIAZsSkgEEMC4xOZgBAKABAaoBB2d3cy13aXo&sclient=psy-ab&ved=0ahUKEwjUmJTh7sDqAhWy66YKHf8bBCAQ4dUDCAw&uact=5

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 09/07/2020 21:56

(@emrebayar-2)
Trusted Member
Konu başlatıcı

@hakanuzuner üstadım 1 haftadır uğraşıyorum. yaklaşık 1 sene önce mail serverimizde spamlama sorunu vardı. Düzeltim onu hatta ondan sonra gmaile mail attığımda spama düşüyordu. ancak şuan loglara da bakıyorum herhangi bir spamlama işlemi göremiyorum. zaten maillere en fazla günde 100 mail atma hakkı verdim. Konulara biraz yabancı kaldım ancak ptr,rdns,spf,dkim,dmarc kayıtlarımızın hepsi tam. blacklistlerde temiz. Ekte de senderscore puanımızı paylaşıyorum. Amacım üşengeçlik yapıp aramadan buraya yazmak çözüm aramak değildi. sorunumu yazılan çözümlerde bulamadığım için yazdım. Yardım ederseniz çok mutlu olurum.

Not : sanırım ip bazlı bloklanmadım ben domain bazlı bloklandım.

Bu ileti 4 yıl önce Emre BAYAR tarafından düzenlendi

Gönderildi : 09/07/2020 22:51

(@emrebayar-2)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Screenshot 7

Gönderildi : 09/07/2020 23:17

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Bunu okudun mu?

https://www.rackaid.com/blog/gmail-blacklist-removal/

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 10/07/2020 01:07

(@emrebayar-2)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Evet Hakan hocam okudum. aşağıdakilere de acıklama yapayım

• You are sending large volumes of email. ---> bizim kullanıcılardan gmaile en fazla ayda 10 mail gider. onlarda metindir. birde ufak çaplı oyun projemiz var onda da kullanıcıların şifremi unuttum diye istedikleri şifreleme maili var. oda en fazla ayda 10 tanedir.
  • There are sudden changes in email volume. ---> yukarıda anlattığım gibi sadece text mesaj gider.
  • You are sending emails to “spam trap” addresses. ---> yaklaşık olarak bir bir buçuk sene önce virüs gibi bir şey bulaşmıştı. 1-2 gün içerisinde çok fazla mail atmıştı. o zaman düzeltmiştim ama gmaile mail gönderdiğim zaman gmailin spam klasörüne düşüyordu. Çok dert etmiyorduk reklam vs. gibi maillerimiz olmadığından şimdi ise maillerimiz iletilmiyor.
  • You are sending email to unknown users. ---> bu bahsettiğim 1 sene önceki spamlama yüzünden gitmiş olabilir ama şuan loglara baktığımda böyle birşey yok.
  •  One of the important email blacklist includes your server’s IP address. ---> ip adresim mxtoolboxtan baktığım kadarıyla hepsi temiz
  • Gmail users mark your emails as spam. ----> şifre sıfırlama isteyenler yapmışsa olabilir. diğerleri zaten sirketimizin çalışanlarının şahsi maili oluyor.
  • You are using a new IP address to send emails. ----> virüs olayından bu yana ip adresi değişikliğimiz yok.
  • You have incomplete or incorrect DNS records. ----> Dns kayıtlarımız doğru ve tam.
  • Failing Email Authentications ----->  Dkim, Dmarc kayıtlarımız tam.

Hakan hocam cidden araştırma yapmadan gelip yardım istemedim.

dün birşey daha buldum.
ekteki yer (websiteseochecker.com) de puanım ters orantıda yüksek çıktı.

şunu anlayamadım.

google tarafından mı cezalandırıldığım için puanım yüksek çıktı.

yoksa

moz spam score tarafından cezalandırıldığım için mi gmaile mail atamıyorum.

Screenshot 14
Screenshot 13

Gönderildi : 10/07/2020 09:58

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Co-Helper

https://www.ultratools.com/domainHealthReport

http://www.reputationauthority.org/

https://www.mail-tester.com

https://www.rbls.org//

bunları da kontrol edebilirsiniz. Kontrol ettim sizin probleminiz muhtemelen sadece google ile, buna dair işaretler var ancak net cevabı merak ediyorsanız postmaster üzerinden almalısınız. Hakan hocanın verdiği linkte aşamalar net olarak yazıyor.
Farkındasınızdır aynı şeyleri yazıyorsunuz fakat sizde bir problem olmadan google/gmail sizi bloklanmaz. Geçmişteki örneğe takılmayın mevcutta bir sorun var demek ki bu çözümlendiyse hemen açılmayabilir beklenmesi lazım yada google help'inde belirttiği adımları sağlayacaksınız. Aslında network firmasısınız bu tip bir şey yaşamanız anormal demek ki hatalı prosedürler işletiyorsunuz içeride 🙂 sizin kontroller yeterli gelmediğine göre bir çözüm ortağınız felan da mı yok? danışmanlık almanız iyi olur.
Kabadan hızlıca görebildiklerim websitenizde kırık linkler var ve şüpheli hareketler dönüyor. Google'ın size karşı durumunu webmaster, postmaster tool'lar üzerinden öğrenmelisiniz ve ona göre aksiyon alınmalı. Bu kısmı forumlardan çözemezsiniz.
Websitenize bulaştırılan bir kod parçacığı dahil bu tip bir sonuca sebep olmuş olabilir çünkü web, mail alanınız aynı ip'e gidiyor. Ayrıntılı yapıyı buradan bilemiyoruz.

Gönderildi : 10/07/2020 13:41

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Ekran görüntüsünden anladığım sorunun ip bazlı değil domain repütasyon sorunu olduğunu anlıyorum, farklı bir domain den aynı ip ile mail göndermeyi dener misiniz?

Gönderildi : 10/07/2020 18:39

Paylaş: