Forum

Mail Server NS ayar...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Mail Server NS ayarları

6 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
583 Görüntüleme
(@AhmetGermenli)
Gönderiler: 179
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaşlar,

Şirketimize ait mail server 5 6 yıldır bir hosting firmasında Co-Location olarak çalıştırıyorduk Merak Mail Server malum  ekonomik sepeblerden ötürü mail sunucumuzu şirketimze alıp hostingi burdan yapmayı planlıyoruz. 

Şirketimizde TTNET VDSL altyapısı var biraz sorun yaşarız gibi ama yapacak birşey yok.

nic.tr de ns ayarlarını ttnet e göre yapmam gerekecek Türktelekom'un NS sunucuları nedir birde MX A PTR SFP katıylarını sanırım Türktelekom DNS sunucularında açtırmak gerekecek nic.tr'de bu tarz bir hizmet yok 

sizlere sormak istedim.

kolay gelsin.

Gönderildi : 13/01/2017 20:00

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

merhaba,

local tarafta mta barındırma yönetebildiğiniz sürece sorun oluşturmayacaktır.

ancak ekonomi tarafı biraz karışık, herzaman size tasarruf ettirmez. nakit/zaman/kesinti vb.

öncelikle bu yapıda önemli olan, bağlantı sürekliliği  ve ip adresinizin temiz bir blokta bulunması.

ns tanımlarken, ip adreside belirtmeniz gerekecek.

local'de ns barındırabilir veya dns hosting satın almanız gerekir.

local dns ile giderseniz, a/mx/spf vb. kayıtlar burada yapılır.

nic.tr tarafında da ns kaydı olarak bu sunucuyu gösterirsiniz.

ptr için telekom tarafına talepte bulunmanız gerekecek.

mta tercihinde komple çözüm isterseniz kerio connect veya bedelsiz derseniz zimbra kullanabilirsiniz, emek ister.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 14/01/2017 02:48

(@AhmetGermenli)
Gönderiler: 179
Reputable Member
Konu başlatıcı

Turan Hocam Selamlar,

Merak Mail Lisanslı kullanmaktayım.

Anladığım kadarıyla 2 seçeneğim var,
1. DNS Sunucumu da local'de tutup A MX SPF kaydını local DNS sunucumda tutup nic.tr de NS ip olarak kendi IP adresimi göstericem ve PTR kaydınıda Türk telekomdan talep edicem.

2. olarak da DNS hosting satın alıp nic.tr'de NS ip adresni hosting firmasının ip adreslerini tanımlayıp. A MX SPF kaydını DNS hosting'de tutup PTR kaydını'yi telekom'dan talep edicem.

doğrumudur.

Gönderildi : 14/01/2017 13:39

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

üsttede belirttiğim gibi doğrudur.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 14/01/2017 19:36

(@zulfumehmetozcifci)
Gönderiler: 731
Prominent Member

Yandex maili neden kullanmıyorsunuz. Hem ücretsiz hem her kullanıcıya 10 gb alan veriyor hem 1000 kullanıcı ekleyebilme imkanınız var. POP3 ile kendi outlook hesabınızdan kullanma telefon uygulamaları ile mobilden kullanma.

Kişisel bir olay

Gönderildi : 19/01/2017 15:50

(@zulfumehmetozcifci)
Gönderiler: 731
Prominent Member

Siz öyle düşünebilirsiniz. Zaten profesyonel bir hizmet bekleyen firma bu gibi yan hizmetlere başvurmayacaktır elbette. Sadece bir öneri ve şu anda ücretsiz sunulan bir hizmet. Evet google bir zamanlar ücretsiz verdiği hizmeti ücretliye çevirdi ama tüm yedekleri alabilme ve kalmak istemeyenler için önceden kullanan kullanıcılarını bilgilendirdikten sonra ücretlendirmeye başladı. Size ücretsiz veriyorum kullanın haydeeee herkese bedava birden hoyt ben bunu ücretli yaptım ver bakem paraları da demedi elbette. Kullanan kullanıclara mail halla ücretsiz veriyor. Yeni kullanıcılara ise malesef atık ücretli kullanmak zorundalar. Yada en mantıklılarıdan biri bir sanal sunucu kiralayıp onun üzerinden mail akışınıda sağlanabilir verebilecekleri max bütçe ne kadar onu bilmek lazım.

Kişisel bir olay

Gönderildi : 21/01/2017 22:26

Paylaş: