Forum

Mailenable Server i...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Mailenable Server ile Yandex Kurumsal Mail Kullanımında Mailler Gitmiyor.

15 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
2,872 Görüntüleme
(@OguzhanSARI)
Gönderiler: 69
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaşlar,

Ek'te tüm ayarların görünebildiği resimler mevcut.

Sorunu şöyle açıklayayım kısa öz ve net 🙂

Yandex Kurumsal Mail hesaplarını kullanmak istiyoruz.

kurum.yandex.com üzerinden açabiliryoruz.

alanadımızın kaydını yandex kurum üzerinden yaptık. Yandex e doğrulattık. 

Sıra DNS ayarlarına geldi.

Yandex in istediği şekilde DNS ayarlarını da yaptık.

Tüm ayarları yaptığımıza göre test edelim istedik.

Yandex Mail üzerinden eklemiş olduğumuz alanadına ait yandex üzerinden açtığımız mail adresine bağlandık.

[email protected]

Bu hesap üzerinden gmail hesabımıza ve sitemizinadi.com sitemizin barındığı sunucudaki diğer bir sitemizin mail adresine mail göndererek test ettik.

Yandex mail üzerinden info@sitemizinadi.com ile her tarafa mail gönderimi yapılabiliyor. Bununla ilgili bir sorun yok.

Şimdi gelelim [email protected] hesabına mail göndermeye.

Gmail üzerinden bir gönderim denedik sorunsuz gitti.

Fakat kilit nokta burası, sitemizinadi.com un bulunduğu sunucudaki diğer siteler üzerinden [email protected] hesabına mail attığımızda. Delivery geri dönüyor.

Delivery detayıda aşağıdaki gibi.

Delivery içeriğinde şunu söylüyor, [email protected] hesabı sunucuda bulunmuyor.

------------------------------------------------------------------------///////////

Delivery to the following recipient failed permanently:

[email protected]

Technical details of permanent failure:
Google tried to deliver your message, but it was rejected by the relay mail.sunucuadresi.com by mail.sunucuadresi.com. [XXX.XXX.XXX.XXX].

The error that the other server returned was:
550 Requested action not taken: mailbox unavailable or not local

----- Original message -----

X-Received: by 10.112.159.202 with SMTP id xe10mr6982660lbb.122.1448347995656;
 Mon, 23 Nov 2015 22:53:15 -0800 (PST)
MIME-Version: 1.0
Received: by 10.112.169.71 with HTTP; Mon, 23 Nov 2015 22:52:55 -0800 (PST)
From: =?UTF-8?Q?O=C4=9Fuzhan_Sari?= <[email protected]>
Date: Tue, 24 Nov 2015 08:52:55 +0200
X-Gmail-Original-Message-ID: <CAAkZaDMfSPeQ1-uw=e2hCQHrQY=[email protected]>
Message-ID: <CAAkZaDMfSPeQ1-uw=e2hCQHrQY=[email protected]>
Subject: Test mail
To: [email protected]
Content-Type: multipart/alternative; boundary=001a11c398f2cadb83052543cb32

Test mail

--

------------------------------------------------------------------------///////////

Yani şöyle bir toparlama yapabiliriz.

Farklı sunuculardan gönderim yaptığımızda mailler yandex 'e yönleniyor. Fakat kendi sunucumuz üzerinden yaptığımızda DNS kayıtlarının farklı olmasına rağmen maillere yandex 'e yönlenmiyor.

Ne yapmam gerektiği konusunda bilgi sahibi arkadaşlar yardımcı olursanız memnun olurum.

Teşekkürler.

Saygılarımla

Gmail Drive Üzerinden Paylaşıyorum Resimleri.

resim 1 Mail Enable SMTP ayarları : https://drive.google.com/file/d/0ByGRCqOwP1AWd2dPYUtIcS1CZFE/view?usp=sharing
resim 2 DNS Manager üzerinden domain ait kayıt bilgileri : https://drive.google.com/file/d/0ByGRCqOwP1AWenNDQXpFVkFxa00/view?usp=sharing
resim 3 Plesk üzerinden domain ait kayıt bilgileri : https://drive.google.com/file/d/0ByGRCqOwP1AWT1BrZ3Zqekw2cms/view?usp=sharing

Gönderildi : 24/11/2015 13:04

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

sorun yaşadığınız sunucular üzerinde nslookup ile mx kaydı sorgulaması yaptıgınızda ne sonuc alıyorsunuz

Gönderildi : 24/11/2015 13:12

(@OguzhanSARI)
Estimable Member
Konu başlatıcı

DNS server handling your query: XX.XX.XX.XXIP
 DNS server's address:	XX.XX.XX.XXIP#53

siteadi.com	mail exchanger = 10 mx.yandex.com.

Şeklinde gözüküyor.

Gönderildi : 24/11/2015 21:00

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

yukarıdaki hata mesajında google deliver gibi birsey gordum gmail icerisinden mi maillerinizi kullanıyorsunuz

eğer böyle ise google dns leri henuz sizin domain (mx ) değişikliğinizi görmemiş olabilir.

Gönderildi : 25/11/2015 14:41

(@okanozbey)
Gönderiler: 1308
Okan ÖZBEY

Merhaba,

MailEnable sunucu üzerinde sitemizinadi.com olarak belirttiğiniz domain bulunuyordur. Bu domaini silin ve sonra tekrar mail göndermeyi deneyin 🙂 

Unutmayın mail protokolünde mail sunucu mail çıkışını yapmadan önce her zaman önce localine bakar local'de bir mail domain varsa dns yada mx'e gitmez ve maili kendi üzerindeki domaine göndermeye çalışır. Kendi üzerine sitemizinadi.com var fakat bu domainin içinde info@ mail hesabı yoksa size derki 

Bu mail hesabı sunucuda yok yada localde değil. 

Kolay gelsin.

www.okanozbey.com

Gönderildi : 25/11/2015 15:17

(@OguzhanSARI)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Bilgiler için teşekkürler.

Peki "Local domain name" alanını sadece kaldırsak yeterli olacak mı?

Default main domain name "mail.siteadi.com" in bir etkisi olabilir mi?

Gönderildi : 25/11/2015 20:38

(@okanozbey)
Okan ÖZBEY

Postoffice olarak domain tanımlımı öncelikle onu kontrol edin eger tanımlıysa onu kaldırmanız lazım. Eger sunucu defaultta bu omaine kuruldu ise tabiki o alanlarıda başka bir domain ile değiştirmeniz lazım.

www.okanozbey.com

Gönderildi : 25/11/2015 20:45

(@OguzhanSARI)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Postoffice te yandex kullanılacak domain i disable yaptım.

MailEnable kurulumunda domain farklı. MailEnable 1 seneyi geçti kurulumu yapılalı.

Yeni eklenen hosting te böyle bir sıkıntı yaşadık oda yandex kullanmak istediğimizden.

Gönderildi : 26/11/2015 11:33

(@okanozbey)
Okan ÖZBEY

Domaini disable yapmak çözüm olmayabilir. Size tavsiyem varsa eğer yedeklerinizi alın ve domaini postoffice'den kaldırıp öyle deneyin. 

www.okanozbey.com

Gönderildi : 26/11/2015 11:52

(@OguzhanSARI)
Estimable Member
Konu başlatıcı

postoffice den domain i kaldırdım.

Bu sefer de ne mail yandex e gidiyor ne de delivery iletisi dönüyor.

Yandex in istediği DNS ayarlarıda tamam.

CNAME siteadi.com.
  lists.siteadi.com. CNAME siteadi.com.
  siteadi.com. TXT v=spf1 redirect=_spf.yandex.net
  mail.siteadi.com. CNAME domain.mail.yandex.net.
  webmail.siteadi.com. CNAME domain.mail.yandex.net.
  sunucuanaip / 24 PTR siteadi.com.
  ftp.siteadi.com. CNAME siteadi.com.
  siteadi.com. A sunucuanaip
  ns.siteadi.com. A sunucuanaip
  mssql.siteadi.com. A sunucuanaip
  siteadi.com. MX (10) mx.yandex.com.
  ipv4.siteadi.com. A sunucuanaip
  siteadi.com. NS ns.siteadi.com.

DÜZENLEME : 

Delivery iletisi geç geldi.

MailEnable: Message delivery has been delayed.

Message is waiting at sunucuwebadresi.com for delivery to mx.yandex.com.

The message will be retried for another 30 hours.

Reason: Mail server for siteadi.com could not be contacted at this time. MailEnable will keep trying to deliver this message and will notify you of any progress.

Message headers follow:

Received: from ([81.214.136.119]) by sunucuwebadresi.com with MailEnable WebMail; Thu, 26 Nov 2015 08:39:44 +0200
To: <[email protected]> yandex e kayıtlı mail hesabı 
From: <[email protected]> ana domain üzerinden mail gönderen hesap 
Subject: test yandex
Date: Thu, 26 Nov 2015 08:39:44 +0200
Message-ID: <[email protected]>
MIME-Version: 1.0
X-Mailer: MailEnable WebMail.NET
X-MimeOLE: Produced By MailEnable WebMail.NET V2.0.0.0
X-Read: 0
Content-Type: multipart/mixed;
boundary="--=_Part_B03E7C27506F4DBCA3A6C762CD3382F6"
X-Priority: 3
X-MSMail-Priority: Medium

Postoffice te domain bulunamadı diyor. Her şekilde mx yandex ten önce postoffice e giriyor.

Gönderildi : 26/11/2015 11:57

(@okanozbey)
Okan ÖZBEY

SMTP ayarlarından delivery sürelerini biraz düşürün ve yandex'de çalışan domainin intodns.com 'dan dnslerini bir sorgulayın nameserverlarda bir hata varmı , mx kayıtlarında bir hata varmı. 

Sonra tekrar göndermeyi deneyin. 

www.okanozbey.com

Gönderildi : 26/11/2015 12:05

(@OguzhanSARI)
Estimable Member
Konu başlatıcı

MX ile ilgili hata gösteriyor. Resim 1'de.

SMTP Outbound da unsent e düşüyor mail göndermiyor.

Fakat şöyle bir durum gördüm. Aradan yarım saat gibi bir zaman geçtikten sonra outbound daki mail ler gönderiliyor ve yandex e düşüyor. Ama uzun bir süre unsent olarak outbound da duruyor. 20 nin üzerinde outbound da mail gözüküyordu 2 tanesi aralıklı olarak yandex e düştü.

Outbound dki mailleri temizledim. Şimdi bir mail gönderdim onu takip ediyorum. Resim 2'de.

Resim 1 :  https://drive.google.com/file/d/0ByGRCqOwP1AWMDRsS0ZRTm90ckU/view?usp=sharing

Resim 2 :  https://drive.google.com/file/d/0ByGRCqOwP1AWdFVfbld2Z1I2bHc/view?usp=sharing

Gönderildi : 26/11/2015 12:37

(@okanozbey)
Okan ÖZBEY

Bir önceki mesajımda bahsettiğim smtp ayarlarından delivery sürelerini kısaltın. Mailin geç gitmesi ise muhtemelen mx'deki hatadan kaynaklanıyor. Cname değilde ip adresi girmeniz gerektiğini söylüyor. Ayrıca MailEnable üzerinde kullandığınız dns serverlarıda bir gözden geçirin. Google DNS'lerini yanı sıra OpenDNS başka dns serverlarda ekleyin. 

www.okanozbey.com

Gönderildi : 26/11/2015 12:48

(@OguzhanSARI)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Tamamdır 🙂

Öncelikle yardımınız için teşekkür ederim 🙂

Yaptıklarımı yazıyorum.

- Postoffice te yandex kullanılacak domain leri sildim.

- DNS ayarlarından MX(10) değerinde mx.yandex.com yazıyordu intodns te hata gösteriyordu Resim 1 'de. IP adreslerini denedim. Hata verdi. Bu sefer mx.yandex.net değerini girdim intodns te mx ile iligli hata vermedi. gayet düzgün gösterdi 🙂 Resim 2'de. (ben plesk üzerinden yapıyorum.)

Tekrar mail attım ama yine gitmedi.

- SMTP ayarlarıda IP adreslerine OpenDNS in 208.67.222.222 208.67.220.220 iki ip sini başına ekledim.

Yeni hali şöyle : 208.67.222.222 208.67.220.220 8.8.8.8 8.8.4.4 sunucuanaip Resim 3 'de

Resim 1 :  https://drive.google.com/file/d/0ByGRCqOwP1AWMDRsS0ZRTm90ckU/view?usp=sharing

Resim 2 : https://drive.google.com/file/d/0ByGRCqOwP1AWRDlqcEpwM3pFOU0/view?usp=sharing

Resim 3 : https://drive.google.com/file/d/0ByGRCqOwP1AWemdFaXlaeGhrUFU/view?usp=sharing

Sorunsuz bir şekilde olabildiğince hızlı 😉 🙂

Teşekkürler 😉

Gönderildi : 26/11/2015 14:46

(@okanozbey)
Okan ÖZBEY

Sorununuzu çözmenize sevindim. Size basit birde performans iyileştirmesi için tavsiye vereyim. 

MailEnable database olarak .tab ve .sav yapısını kullanır. Bu dosya yapısı parçalı bir yapı olduğundan dolayı sunucuda CPU tüketimini ve I/O tüketimini arttırır. MailEnable veritabanı olarak MsSQL veya MySQL yapısına geçirirseniz performans olarak oldukça iyileşiyor sistem ve gözle görülür bir performans farkı hisediyorsunuz. 

MailEnable aslında güzel bir yapı tek tıkandığı ActiveSync kullanmak isterseniz başlıyor aslında kullandırtıyor ancak Outlook tarafında sorunlar oluşuyor outlook dosya boyutu büyüyünce. 

Kolay gelsin 🙂

www.okanozbey.com

Gönderildi : 26/11/2015 15:07

Paylaş: