Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

SMTP Mail Gönderme

29 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
4,512 Görüntüleme
(@okanozbey)
Gönderiler: 1308
Okan ÖZBEY

Konu bambaşka yerlere geldi. Konuyu toplayalım ve sorununuz çözülsün artık 🙂

Eğer siz sadece mail göndermek için böyle bir işlem istiyorsanız mx kaydınızı yapmanıza gerek yok. 

Public ip adresinizin yani mail sunucunun mail gönderimi yapacağı ip adresine ait Reverse kayıtlarınızı yaptırın. Reverse kaydı IP adresine ait sunucunun hostname ile aynı yaparsanız iyi olacaktır. Örneğin : Mail sunucunuzun sunucu adının mail.cozumpark.com olduğunu varsayalım ve mail sunucunuz 1.2.3.4 ip adresinden (Public IP) mail gönderiyor diyelim. IP Adresinizi aldığınız yer Superonline ise Superonline'a bildirim yapıyorsunuz 1.2.3.4 ip adresi için mail.cozumpark.com reverse kaydını oluştururmusunuz şeklinde. Onlar oluşturup size bilgi veriyorlar. 

Eğer IP adresi sizin tarafınızdan RIP'den alınmışsa IP adresinin Reverse kayıtları için duyurulan dns sunucudan bu reverse kayıtlarını oluşturmanız gerekiyor.

Alan adınız için SPF kayıtlarını oluşturun ;  http://www.hakanuzuner.com/index.php/spf-kaydi-olusturma-create-spf-record-on-dns-spf-kaydi-nasil-yapilir.html

Bu işlemleri yaptıktan sonra mailenable tarafında Relay izni verin ve sorunsuz şekilde mail gönderimi sağlayın. MailEnable relay izni ile ilgili şuraya bakabilirsiniz ;  http://www.mailenable.com/documentation/5.0/Enterprise/SMTP_props_-_Relay.html

Ayrıca yapmak istediğiniz işlem mail göndermek ve mail almaksa Alan adınız hangi dns sunucuyu kullanıyorsa ( Gerçek bir alan adı , Local olmayan )  DNS sunucuya gidip  http://beyaz.net/tr/ipucu/entry/339/ buradaki işlemleri yapıyorsunuz. 

Umarım kafanızdaki soru işaretleri gitmiştir 🙂 Kolay gelsin.

www.okanozbey.com

Gönderildi : 06/03/2015 17:35

(@ramazancanbaz)
Gönderiler: 45
Trusted Member
Konu başlatıcı

İlk olarak anlayışınız için teşekkürler.

Bende ne yapmak istediğimi tekrar ele almak istiyorum.

Elimde bir uygulama var. Bu uygulamada parametrik ayarlar var. Örneğin;

Sunucu Adı:  10.193.200.11

Mail Kullanıcı Adı: [email protected]

SMTP Port: 25

Bu bilgileri girdikten sonra uygulama üzerinden mail göndermek istiyorum.

Bundan dolayı 10.193.200.11 sunucusu üzerine önce SMTP Sunucu kurdum ama başarılı olamadım. Sonrasında sizin tavsiyeniz ile MailEnable programını kurdum. 

Şimdi bu istediğimi yukarıda belirttiğiniz adımları yaparak gerçekleştirebilir miyim? 

:))) 

Gönderildi : 06/03/2015 17:48

(@okanozbey)
Okan ÖZBEY

Uygulamanız ile maili localemi göndermek istiyorsunuz ? Dışarıda bir yeremi ? 

www.okanozbey.com

Gönderildi : 06/03/2015 17:50

(@ramazancanbaz)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Exchande hizmetini dışarıdan alıyoruz.

Uygulama bu exchange üzerinden bana gönderecek. 

Gönderildi : 06/03/2015 18:04

(@okanozbey)
Okan ÖZBEY

Exchange sunucudan relay izni alıp göndermeyi neden tercih etmediniz ? 

Uygulamanızın önüne bir SMTP sunucu kuracaksınız SMTP sunucu Exchange sunucunuzdaki mail hesabınıza mail gönderecek. 

Onun yerine Exchange sunucudan relay izni isteyin, uygulamanız direk exchange sunucunuza bassın maillerinizi. Araya bir katman daha sokmamış olursunuz. Ayrıca sizin için en kolay ve sağlıklı yol bu olacaktır. 

www.okanozbey.com

Gönderildi : 06/03/2015 18:11

(@ramazancanbaz)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Malesef exchange sunucuda firma güvenlikten dolayı SMTP protokol iznini vermiyor, ondan dolayı bu yöntemi kullanmam gerekiyor.

Gönderildi : 06/03/2015 18:13

(@okanozbey)
Okan ÖZBEY

MailEnable kurduğunuz sunucuda Public bir ip var değil mi ? 

Ayrıca MailEnable sunucunuz ile uygulamanız aynı networkdemi ?

Mailenable kullanacağınız domain ile Exchange hizmetinde kullandığınız domain ayrı mı ? 

www.okanozbey.com

Gönderildi : 06/03/2015 18:18

(@ramazancanbaz)
Trusted Member
Konu başlatıcı

IP Public,

Uygulama ile MailEnable aynı network'te,

Domainler ayrı. 

Gönderildi : 06/03/2015 18:19

(@okanozbey)
Okan ÖZBEY

Tamam çok güzel şimdi bir kaç mesaj önce yazdığım işlemleri yaparsanız çalışacaktır. 

Yapacağınız işlemleri adım adım tekrarlıyorum. 

MailEnable kullanacağınız domain için SPF kaydı oluşturun , domainin yönlendiği dns sunucu üzerinden.

Public IP Adresiniz için Reverse PTR kaydı oluşturun. ( IP adresi RIP'ten sizin tarafınızca alınmadıysa IP'yi aldığınız yere bildireceksiniz. )

MailEnable Konfigürasyonunu yapın.

MailEnable sunucuya gidip 10.193.200.10 ip adresine relay izni verin ve relay ayarlarını yapın. ( Auth için )

Uygulamanıza SMTP sunucu olarak 10.193.200.11 ip adresini gösterin. 

www.okanozbey.com

Gönderildi : 06/03/2015 18:24

(@ramazancanbaz)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Teşekkür ederim.

Kolay gelsin.

Gönderildi : 06/03/2015 18:33

Sayfa 2 / 2
Paylaş: