Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

mail server

6 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
343 Görüntüleme
(@bilalhaksever)
Gönderiler: 354
Honorable Member
Konu başlatıcı

1-şirkette mail server kurmak istiyoruz.

fakat tüm server'ler bir işe hizmet ediyor.

Mail server olarak hizmet verecek olan makine ayrı bir makinemi olmalı.

Yoksa üzerinde az iş yükü barındıran bir makineyi mail server olarak kullanmak mantıklı olurmu.

2-Kapasitesi yüksek bir sunucumuz var,bu sunucu üzerinde sanallaştırma yapılarak kullanılabilirmi.

İleride sorun çıkartırmı.

3-Mail server için kullandığımız vdsl hattından ayrı farklı bir hatmı almalıyız.

Alacağımız ip adresi c sınıfımı olmalı.

Gönderildi : 04/05/2013 01:21

(@bilalhaksever)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Mail server güvenliği nasıl sağlanmalı.

Gönderildi : 04/05/2013 02:01

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18026
_

Merhaba,
Öncelikle kullanacağnız mail server platformu önem taşıyor. Bu platformun sistem gereksinimlerine göre yol izlemelisiniz. Bunun haricinde mail server gibi kritik bir rolü olan mail serveri ayrı bir servere kurmanızda yarar var. Mail server platformunuz sanallaşmayı destekliyorsa sanal üzerine kurmanızda herhangi bir sorun yok. Mail serverlerin farklı farklı güvenlik mekanizmaları var kısaca siz hangi mail server yazılımını kullanacağınızı bildirirseniz daha sağlıklı fikirler gelecektir.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 04/05/2013 16:19

(@bilalhaksever)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Burada birinci tercihde amaç yazılıma para ödemeden free sürümlerden yararlanmak.

İkinci tercihte ise para harcayarak daha kapsamlı bir mail server kurmak.

Burada black list olmamak için neler yapılmalı,bu da ayrı bir soru.

Hepsinden öte sistemi local'de kurduğumuz da her şey elimizin altında olacak.

Yada uzakta sunucu kiralayarak bu tür zahmetlerden kurtulacağız fakat aynı zamanda,hiç bir şey elimiizn altında olmayacak.Ve uzakta bir sisteme bağımlı olacağız.

Yada hiç bir şeye para ödemeyip yandex kurumsala geçeceğiz ve bir çok özellikte olmuş olacak.

1. seçenek mail enable,güvenlik olarak mail enable ücretsiz sürümü

2.seçenek exchange server 2013,os 2012 server,antivirüs symantec endpoint

Gönderildi : 05/05/2013 02:54

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18026
_

Mail sisteminin elinizin altında olması güzel bir özellik gerekli işlemleri yapabilecek yönetebilecekseniz en güzeli bu mail enable ve yapabildikleri açısından exchange tartışılır fakat exchange için biraz lisans parasını gözden çıkartmalısınız. Sunucu kiralayarak alınacak olan hizmetlerin arkasında Microsoft,google gibi devler var.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 07/05/2013 00:06

(@ufuktatlidil)
Gönderiler: 5718
Illustrious Member

Office 365 degerlendirebilirsiniz.

Gönderildi : 07/05/2013 00:38

Paylaş: