Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Mail gönderim adedinin kısıtlanması.

6 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
421 Görüntüleme
(@ismailayaz)
Gönderiler: 20
Eminent Member
Konu başlatıcı

Öncelikle herkese hayırlı cumalar.

Konu ile ilgili forumda arama yaptım fakat benzer bir başlığa ulaşamadım.

Şöyle bir sorum olacak. 

Kullanıcıların gönderdikleri mail adetlerini süre bazında kısıtlayabilmemiz mümkün müdür?

Virüs torjen veya başka bir sebeple spam mail göndermeye kalktığında örneğin "1 dakika içinde 10 dan fazla mail gönderemesin."

Bu şekilde bir kısıtlama yapabilirmiyiz?

Yardımlarınız için teşekkürler.  

Gönderildi : 23/11/2012 14:31

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba,
Mail serverlerde günlük yollayacağı mail limiti konusunda v.s. kısıtlamalar yapabilirsiniz. Ama bu istek biraz farklı geldi. Kullanıcı öncelikle bu tarz postalar atmadan bu tarz yazılımların bilgisayara girmesini engellemek en mantıklısı.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 23/11/2012 19:27

(@efesulukcu)
Gönderiler: 1425
Noble Member

istediğiniz işlem kısmen tarpitting ile mümkündür. bu sunucunuzun size verdiği bir imkandır. destekliyor olması gerekir.

10dan fazla mail göndermesin isteğiniz de yine sunucuyula alakalı bir durumdur. ne kullandığınızı söylerseniz yardımcı olunabilir.

Gönderildi : 25/11/2012 16:19

(@ismailayaz)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Cevaplarınız için öncelikle teşekkür ederim.

Kullanıcıların bu tarz postaları göndermeleri için gerekli antivirüs programları yüklü. Firewall da kurallar tanımlı.

Ama bazı kullanıcılarımız şirket dışında ve POP3 ile mail göndermekteler. Bu kullanıcılarımızdan bir tanesinde virüs neticesinde spam mail gönderiyor ve bunun neticesinde de IP miz black liste düştü.

Sorunun ileride tekrar yaşanmaması için böyle bir önlem almak istiyorum.  

Sistemde şuan Kerio mail server kullanılmakta, fakat birkaç ay içerisinde Ms Exchange Server a geçilecek.

İlk etapta Kerio mail serverda bunu nasıl sağlayabiliriz?

teşekkürler. 

Gönderildi : 26/11/2012 17:21

(@efesulukcu)
Gönderiler: 1425
Noble Member

http://manuals.kerio.com/connect/adminguide/en/sect-smtpsrv  dokümanındaki security options tab başlığındaki ayarları yapabilirsiniz.

Gönderildi : 26/11/2012 23:22

(@ismailayaz)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Efe bey cevaplarınız için teşekkür ederim.

İyi çalışmalar. 

Gönderildi : 27/11/2012 13:00

Paylaş: