Forum

Mail sunucu kurulum...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Mail sunucu kurulumu hakkında

7 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
600 Görüntüleme
(@erenbalta)
Gönderiler: 170
Reputable Member
Konu başlatıcı

İyi günler. Benim danışmak istediğim bi konu var. bir hosting satın aldım. domain adıda dahil. dns ayarları şuan ayarlı. Benim yapmak istediğim şey ise bu hosting üstünde web sitesini barındırmak, e-mail'lerimi ise evimdeki e-mail sunucumdan çalıştırmak.

Yapmam gerekenler anladığım kadarıyla, hostingdeki panelden dns ayarlarına girip mx kaydını ve spf kaydını evimdeki static wan ip adresime göre düzenlemek ve mail.domain.com A kaydımıda yine aynı şekilde evimdeki static wan ip adresime yönlendirmek.

Anlamadığım nokta ise Reverse DNS kaydını hostingdeki dns ayarlarından kendim mi açmam gerekiyor yoksa evdeki statik ip adresine sahip evdeki internet hattım için telekomu arayıp onlaramı RDNS açtırmam gerekiyor. Kafam iyice karıştı, kim kimin kaydını nerde tutuyo karıştırdım 🙂

Ayrıca blacklist'lerden falan bahsediliyor, blacklist'e giren ip adresimidir yoksa dns sunucumudur? yani benim web hostingim kara listede ise, mx kaydımı ve mail sunucumu evime taşıdığımda eğer evimdeki ip adresim karalistede değilse sorunlarım çözülür mü? 

Yardımlarınız ve bilgilendirmeleriniz için şimdiden teşekkürler. İyi çalışmalar

Gönderildi : 10/10/2012 06:07

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

merhabalar

blackliste giren ip adresidir.

reverse kaydını internet erişimini aldığınız firmaya açtıracaksınız. mesela ttnet kullanıyorsanız ttnet'i arayarak yada onların dnsadmin maili var oraya mail atabilirsiniz.

email sunucusunu evinizden kullanabilirsiniz tabi. bunun için free mail sunucuları mevcut. Linuz tabanlı mail sunucuları mevcut vs. 

Gönderildi : 10/10/2012 13:36

(@erenbalta)
Gönderiler: 170
Reputable Member
Konu başlatıcı

cevap verdiginiz icin tesekkurler. ayrica bilmedigim bikac soru daha var.

isp ye rdns kaydi actirirken rdns kaydi nasil olmali? isp ye RDNS kaydı açtırırken hostingin ip adresinimi vermeliyim yoksa evdeki static ip adresimi mi vermeliyim?

ayrica evdeki mail sunucumda acmam gereken portlar nelerdir ve evdeki mail sunucuma veya evdeki ağ ortamında bir dns servisi falan kurmama bulunmasına gerek varmıdır? 

Evde sunucu olarak mailenable standart kullanmak istiyorum windows server 2003 kurulu bir makinaya mailenable kurmayı düşünüyorum.

Mailenable kurulumunda Domain,Mail Domain ve DNS servers gibi 3 tane alan bulunuyor. dns servers alanına ne girmem gerekiyor? hostingimin nameserver kayıtlarınımı girmem gerekiyor? 

Ayrıca evde bu mail sunucusuna outlook ile kullanmayı düşünüyorum. kurulumu tamamladıktan sonra outlookta hesap oluştururken gelen posta sunucusu ve giden posta sunucusu olarak 2 tane alan mevcut. buraya mail.domain.com olarak girsem yada mail sunucum zaten bulunduğum ağda olduğu için gelen ve giden sunucuma mail sunucumun  sabit yerel ip adresini yazsam çalışır mı? (192.168.2.2 sabit) yoksa evdeki static wan ip adresimimi yazmam gerekiyor? yada hiçbirisi değilse ne yazmam gerekiyor? 🙂

farkındayım çok fazla soru soruyorum fakat merak ettiklerimi ve bilmediklerimi toptan sorup sizleri daha fazla meşgul etmek istemiyorum 🙂 

adim Adim anlatirsaniz neler yapmam gerektigini ve eksiklerimi cok sevinirim. tesekkurler iyi çallışmalar.

Gönderildi : 11/10/2012 03:09

(@mehmetakyar)
Gönderiler: 24
Eminent Member

İyi günler. Benim danışmak istediğim bi konu var. bir hosting satın aldım. domain adıda dahil. dns ayarları şuan ayarlı. Benim yapmak istediğim şey ise bu hosting üstünde web sitesini barındırmak, e-mail'lerimi ise evimdeki e-mail sunucumdan çalıştırmak.

Yapmam gerekenler anladığım kadarıyla, hostingdeki panelden dns ayarlarına girip mx kaydını ve spf kaydını evimdeki static wan ip adresime göre düzenlemek ve mail.domain.com A kaydımıda yine aynı şekilde evimdeki static wan ip adresime yönlendirmek.

Anlamadığım nokta ise Reverse DNS kaydını hostingdeki dns ayarlarından kendim mi açmam gerekiyor yoksa evdeki statik ip adresine sahip evdeki internet hattım için telekomu arayıp onlaramı RDNS açtırmam gerekiyor. Kafam iyice karıştı, kim kimin kaydını nerde tutuyo karıştırdım 🙂

Ayrıca blacklist'lerden falan bahsediliyor, blacklist'e giren ip adresimidir yoksa dns sunucumudur? yani benim web hostingim kara listede ise, mx kaydımı ve mail sunucumu evime taşıdığımda eğer evimdeki ip adresim karalistede değilse sorunlarım çözülür mü? 

Yardımlarınız ve bilgilendirmeleriniz için şimdiden teşekkürler. İyi çalışmalar

Aynı sorun 🙁

Resimdeki gibi bir sistem kurdum.( Uzun uzun visio ile uğraşamadım, 1 Haftadır sinir vaziyetteyim.)

Sorunum kısaca şöyle, DNSStuff ve mxtoolbox tan domainimi kontrol ettiğim zaman Local IP adreslerim çıkıyor. Bunları nasıl engellerim.

Modem arayüzünden gerekli port yönlendirmelerini yaptım.

Dış dünyadan sadece isimi aldım. NS ve DNS ler benim kendi sistemimde.

Örnek; DNS te bir A kaydı açtığımda temo.xxx.com - 83.66.xx.xx olarak DNS server bunu bir süre sonra siliyor.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler. 

Gönderildi : 11/10/2012 17:39

(@efesulukcu)
Gönderiler: 1425
Noble Member

ad entegre bir dns sunucunun dışarı açılması, hele de bunun üzerindeki zoneun iç ve dış için aynı olması büyük bir risktir. mutlaka böyle kullanmanız gerekiyorsa iç ve dış dns sunucuları bir an evvel ayırmanızı öneririm.

dns server üzerine bir a kaydı açın, bu exchange serverın içerideki isminden farklı olsun. yani mesela sunucunuzun adı exc2010.blabla.com ise, yeni kaydınız mail.blabla.com olsun. sonra yine dns üzerinde yeni açtığınız host kaydı için bir mx kaydı oluşturun. başka bir mx kaydınız daha varsa bu yeni açtığınızın preference değeri diğerinden daha küçük olsun.

dns server bu açtığınız kaydı silmeyecektir, çünkü statik kayıtlar dinamik update ile güncellenmezler. ve biz statik bir kayıt oluşturmuş olduk.

dns güncellemenizin hızlı olması için dns sunucunun ttl değerlerini değiştirebilirsiniz.

Gönderildi : 12/10/2012 01:25

(@mehmetakyar)
Gönderiler: 24
Eminent Member

ad entegre bir dns sunucunun dışarı açılması, hele de bunun üzerindeki zoneun iç ve dış için aynı olması büyük bir risktir. mutlaka böyle kullanmanız gerekiyorsa iç ve dış dns sunucuları bir an evvel ayırmanızı öneririm.

dns server üzerine bir a kaydı açın, bu exchange serverın içerideki isminden farklı olsun. yani mesela sunucunuzun adı exc2010.blabla.com ise, yeni kaydınız mail.blabla.com olsun. sonra yine dns üzerinde yeni açtığınız host kaydı için bir mx kaydı oluşturun. başka bir mx kaydınız daha varsa bu yeni açtığınızın preference değeri diğerinden daha küçük olsun.

dns server bu açtığınız kaydı silmeyecektir, çünkü statik kayıtlar dinamik update ile güncellenmezler. ve biz statik bir kayıt oluşturmuş olduk.

dns güncellemenizin hızlı olması için dns sunucunun ttl değerlerini değiştirebilirsiniz.

Daha önceki resimdede gönderdiğim gibi dns servera ben statik başka bir IP atamak istiyorum ve bunu otomatik olarak siliyor. Çünkü IP adresleri arasında bu IP yok.

Temo.xxx.com un IP adresleri 192.168.xx.1 ve 192.168.xx.2 dir. kendisi DNS serverdır.

ben bu DNS server üzerinde bir temo adında başka bir A kaydı açıp bunada 83.66.xx.xx lı bir IP verdiğim zaman belli bir süre kayıt orada kalıyor. 10-15 dakika sonra kayıt siliniyor. 

Gönderildi : 12/10/2012 03:09

(@efesulukcu)
Gönderiler: 1425
Noble Member

dikkatinizi çekmedi sanırım ama mevcut isimle değil bambaşka bir isimle a kaydı açmanızı önermiştim. bunun adı mail olabilir demiştim. bu şekilde deneyip bilgi verirmisiniz

Gönderildi : 13/10/2012 03:17

Paylaş: