Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

mail server için ISP ayarları

13 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
760 Görüntüleme
(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

mail server için isp ayağında hangi ayarları yapmalıyım

Gönderildi : 17/06/2012 15:16

(@AliYILMAZ)
Gönderiler: 125
Estimable Member

Mail Server ı kendi bünyenizdemi tutmak istiyorsunuz?

Gönderildi : 17/06/2012 17:43

(@Anonim)
Konu başlatıcı

evet. keriomail yada exchange server 2007 kurarak kendi bünyemizde saklamak isityoruz. bu amaçla 3 adresin www ve ftp kayıtları ile birlikte mail servereda kendi bünyemizde saklamak isityoruz

Gönderildi : 17/06/2012 22:37

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

isp tarafında sadece dns kayıtlarını dogru girmeniz yeterli olacaktır 

Gönderildi : 17/06/2012 23:28

(@efesulukcu)
Gönderiler: 1425
Noble Member

ispden kasıt nedir belli değil, domain aldığınız firma size ücretsiz dns hosting hizmeti veriyormu? eğer dns hizmeti veriyorsa zaten otomatik olarak name server kendilerine ayarlarlar. ns üzerinde gerekli a kayıtlarını açıp, sabit ipnize yönlendirin.

eğer dns hizmeti vermiyorlarsa mesela com.tr aldıysanız nic.tr dns hizmeti vermiyor, dns sunucunuzu da kendi içinizde bulundurmalı veya dışardan para verip almalısınız. superonline veriyor mesela dns hosting hizmeti.

domain aldığınız yerde ns olarak dns hosting aldığınız yeri girin veya kendiniz dns tutacaksanız kendi ipnizi girin. sonrasında a kayıtlarını oraya açın.

isp üzerinde exchange sorun yaşamamanız açısından reverse dns kaydı yaptırabilirsiniz.  

Gönderildi : 18/06/2012 02:21

(@Anonim)
Konu başlatıcı

ns kayıtları, www, ftp kayıtları oluşturuduk. sabit ip ye yönlendirdik. mail için nasıl bir host a kaydı oluşturacağız

www.abc.com

ftp

ftp.abc.com

mail için

mail.abc.com mu yazacağız.

Gönderildi : 18/06/2012 13:36

(@efesulukcu)
Noble Member

domaininizin ismiyle dış domaininiz aynı mı. demek istediğim ikisi de efe.com ise direk olarak dns üzerindeki efe.com zone altına a kayıtlarını www, ftp, mail olarak açıp ilgili ipleri girmelisiniz.

eğer içerisi efe.local, dışarısı efe.com ise, dns üzerinde efe.com adında yeni bir zone oluşturup buraya kayıtlarınızı girmelisiniz.

Gönderildi : 18/06/2012 14:20

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

İçeri almadan önce Ofis 365 ürününü incelemenizi öneririm. http://www.office365.gen.tr/?gclid=COaBy-Gv17ACFcRF3wodEQxv2Q

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 18/06/2012 14:31

(@Anonim)
Konu başlatıcı

hocam

abc.com, xyz.com, mno.com isimli üç dış adresimiz var. ISP kendi ortamında dns oluşturmamıza izin veriyor. bizde her üç adres için www,ftp ler oluşturduk. kendi local sunucumuzda herhangi bir dns oluşturmadık. www ve ftp gayet güzel çalışıyor. şimdi ISP üzerinde mail leri oluşturmamız yeterli mi es7 de bunları nasıl ayıracağız acaba

Gönderildi : 18/06/2012 17:09

(@efesulukcu)
Noble Member

o zaman öncelikle mail. için her domaine bir a kaydı oluşturacaksınız. ek olarak bu mail.abc.com lar için birer mx kaydı oluşturacaksınız.

mx kaydı mail alıp göndermeye yetkili sunucuyu gösterecek, sunucunun ip adresi de a kaydınızdan bulunabilecek.

Gönderildi : 18/06/2012 17:42

(@Anonim)
Konu başlatıcı

ISP tarafında mail.abc.com oluşturduk. ip olarak sabit ip leri yazdık. mx kaydını nerede oluşturacağız. ISP tarafındamı ve nasıl oluşturacağız

Gönderildi : 18/06/2012 18:58

(@efesulukcu)
Noble Member

ispde oluşturacaksınız. yönetim paneli verdilerse mutlaka bir yerinde vardır. vermedilerse size yardımcı olurlar.

Gönderildi : 18/06/2012 19:32

(@Anonim)
Konu başlatıcı

modemde hangi ayarları yapmalıyım

Gönderildi : 20/06/2012 21:54

Paylaş: