Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Mailing için server

5 Yazılar
3 Üyeler
0 Reactions
366 Görüntüleme
(@kadfirdaban)
Gönderiler: 2
New Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Dell R710 U2 (Değiştirilebilir) bu sunucuyu sanallaştırma teknolojisini kullanarak, Web Sunucu ve Mail Sunucusu olarak kullanmak istiyorum.

Sunucuyu sanallaştırarak 4 ayrı işletim sistemi kurmak ve 2 Mail Server, 2 Web Server kurmak performansı ne derecede etkiler ? 

Mevcut olan ve yeni projelerimizin hosting ve mail trafiğini karşılayabilcek bir konfigürasyon, yazılım tavsiye ve önerilerinizi almak istiyorum...

Web Sunucuda Centos, Mail Sunucuda ise Exchange Server düşünüyorum... Günlük Min. 2.000.000 Adet (x2 Mail Server) gönderim kapasitesi olacak ancak bu bu ilerleyen zamanlarda artacağını düşünmekteyim...

Bu konuyla ilgili geçmişteki tecrübeleriniz ve tavsiyelerinize ihtiyacım var...

Teşekkürler

İyi Çalışmalar... 

Gönderildi : 04/02/2012 21:22

(@huseyinertugrul)
Gönderiler: 1112
Noble Member

2 soket işlemci ve bol miktarda ram ile bu sunucu istediğin işlemleri yapabilir fakat disk I/O konusunda sıkıntı yaşatabilir. SAN storage kullanman disk performansı için gerekli olacaktır.
İlk yatırım için storage maaliyeti yüksek gelirse lokal diskler ile başlanabilir.
Çok kilit işler yapacağı için donanım arızasına karşı yedek sunucu ile HA bir sistem kurmanı tavsiye ederim.

Gönderildi : 04/02/2012 21:28

(@kadfirdaban)
Gönderiler: 2
New Member
Konu başlatıcı

2 soket işlemci ve bol miktarda ram ile bu sunucu istediğin işlemleri yapabilir fakat disk I/O konusunda sıkıntı yaşatabilir. SAN storage kullanman disk performansı için gerekli olacaktır.
İlk yatırım için storage maaliyeti yüksek gelirse lokal diskler ile başlanabilir.
Çok kilit işler yapacağı için donanım arızasına karşı yedek sunucu ile HA bir sistem kurmanı tavsiye ederim.

Cevabınız için teşekkür ederim...

Peki Tam olarak isteklerimizi fazlasıyla karşılacak bir donanım önerebilirmisiniz ?

birde sormak istediğim bu sunucuyu barındırma konusu var, ofisimizde veya bir dc demi barındırmak daha mantıklı olur ?

Gönderildi : 05/02/2012 02:45

(@Anonim)
Gönderiler: 0

eyer database ve güvenlik bilgin vasra  exchange serveri sen yönet ama böyle yoğun data

trafiği için iyibir upload ve download hızı lazim

Gönderildi : 13/02/2012 01:34

(@huseyinertugrul)
Gönderiler: 1112
Noble Member

Cevabınız için teşekkür ederim...

Peki Tam olarak isteklerimizi fazlasıyla karşılacak bir donanım önerebilirmisiniz ?

birde sormak istediğim bu sunucuyu barındırma konusu var, ofisimizde veya bir dc demi barındırmak daha mantıklı olur ?

2 Adet Dell R710 Sunucu
1 Adet Dell MD3620f F.C. Storage

Donanımsal olarak bunlar yedekli çalışmanı sağlayacak ürünler, bir adet yönetim sunucusu koyma gerekecek yanlarına.
Ofis ortamında gerekli şartları sağlayabilirsen barındır derim ama DC de barındırmak çok daha iyi bir seçenek.

Gönderildi : 13/02/2012 15:33

Paylaş: