Forum

Aynı domainde farkl...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Aynı domainde farklı mail server

4 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
1,614 Görüntüleme
(@MehmetE.Demir)
Gönderiler: 6
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba

Şu anda kurumda kullanılan tek domain üzerinde kurum içi ve kurum dışı olmak üzere aktif olarak 4000 adet mailbox var.

Benim istediğim kurum içi kullanıcıları (yaklaşık 60-70 adet kullanıcı) Exchange 2010 üzerine almak,diğer kullanıcılar için

ücretsiz bir mail sunucusu kullanmak. Tek domainde bunu nasıl yapabilirim?

Gönderildi : 02/02/2012 20:20

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

merhabalar

exchange server 2010 üzerinde birden fazla mail domaini barındırabilirsiniz.

bunun için yapmanız gereken;

accepted domain oluşturmak

email adres ilkesi oluşturmak (oluşturulan her accepted domain için ayrı policy)

mx kayıtlarını serverın bulunduğu lokasyonun ip adresine yönlendirmek

tabi bu hesapları merkezi yönetmek için AD kullanıcaksınız ve AD üzerinde her firma (mail domain) için bir OU açarsınız ve o kullanıcıları oraya atarsınız. email adres ilkelerini de OU'yu etkileyecek şekilde uygularsınız sorun olmaz.

bu kadar... 

Gönderildi : 02/02/2012 22:02

(@MehmetE.Demir)
Gönderiler: 6
Active Member
Konu başlatıcı

merhabalar

exchange server 2010 üzerinde birden fazla mail domaini barındırabilirsiniz.

bunun için yapmanız gereken;

accepted domain oluşturmak

email adres ilkesi oluşturmak (oluşturulan her accepted domain için ayrı policy)

mx kayıtlarını serverın bulunduğu lokasyonun ip adresine yönlendirmek

tabi bu hesapları merkezi yönetmek için AD kullanıcaksınız ve AD üzerinde her firma (mail domain) için bir OU açarsınız ve o kullanıcıları oraya atarsınız. email adres ilkelerini de OU'yu etkileyecek şekilde uygularsınız sorun olmaz.

bu kadar... 

Mumin hocam verdiğiniz cevap için teşekkür ederim.Ama benim sorunum tek domainde farklı mail sunucuları kullanmak yani benim domainim

örnek olarak mehmet.com ben bu domaini kullanarak şirketiçi ve şirket dışı mailleri ayırmak istiyorum.Bunu da şirket içinde exchange kullanarak

şirket dışında mail enable gibi ücretsiz bir mail sunucusu kullanarak yapmak istiyorum.Farklı domainler olsa sorun yok ama şirket içi ve şirket dışı

için aynı domaini kullanacağımızdan sorun çıkıyor.

Gönderildi : 02/02/2012 23:49

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18029
_

Merhaba,
Bunun için hosted exchange kurmalısınız.
http://www.cozumpark.com/blogs/videolar/archive/2010/11/26/216341.aspx
http://www.cozumpark.com/blogs/cloud_computing/archive/2010/10/03/hosted-exchange-2010-kurulumu-b-l-m-1.aspx
http://www.cozumpark.com/blogs/cloud_computing/archive/2010/10/03/hosted-exchange-2010-kurulumu-b-l-m-1.aspx

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 03/02/2012 11:38

Paylaş: