Forum

active directory de...

Bildirimler
Hepsini Temizle

active directory de bulunan bilgisayarları silme

8 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
1,769 Görüntüleme
(@ErolEREN)
Gönderiler: 25
Eminent Member
Konu başlatıcı

merhabalar 

active directory computer kısmında bir sürü bilgisayar isimleri mevcut, işten ayrılmış ve isimleri değiştirilmiş bir sürü bilgisayar ismi var ala kullanımda olan ve olmayanları  tamamen silsem bir sorun teşkil eder mi ? 

Gönderildi : 13/09/2011 23:45

(@erdemcilingiroglu)
Gönderiler: 2205
Noble Member

Merhaba,

Kullanımda olmayanları tabiki silebilirsiniz. Ama kullanımda olanları sildiğiniz taktirde kullanıcılar oturum açamaz ve sorunlar yaşamaya başlarsınız.

Herhangi bir sorunu olmayan AD ortamlarında adı değişen bir PC'nin eski kayıtları kalmaz. Eğer kalıyorsa bir sıkıntı var demektir. İncelemenizde yarar var. Saygılarımla...

Gönderildi : 13/09/2011 23:59

(@ErolEREN)
Eminent Member
Konu başlatıcı

merhabalar ben bu bilgisayarları sildim bazı bilgisayarlar login olmada sorun yaşamaktalar bu durumda bunları geri getirmem mümkün mü ? ayrıca ilginize teşekkürler.

Gönderildi : 14/09/2011 00:15

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18029
_

Merhaba,
Bunlardan Erdem beyin dediği gibi gerekli olanları silerseniz başınız ağrır sanırım gerekli olan bazılarını sildiniz.Bu makinalar sadece admin olarak sisteme login olabilirler bu durumda.Siz sorun olan makineleri domainden çıkartıp tekrar dahil edin.Sorun çözülecektir.
Saygılarımla.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 14/09/2011 12:16

(@erdemcilingiroglu)
Noble Member

merhabalar ben bu bilgisayarları sildim bazı bilgisayarlar login olmada sorun yaşamaktalar bu durumda bunları geri getirmem mümkün mü ? ayrıca ilginize teşekkürler.

Maalesef. Tekrar domaine almanız gerekmektedir.

Gönderildi : 14/09/2011 12:16

(@ErolEREN)
Eminent Member
Konu başlatıcı

tekrar merhabalar

ilgili makinaları sildikten sonra sabah bazı kullanıcılar login olamamaktaydı, network kablolarını çekip parola girildikten sonra login oluna biliyorlar yada admin ile login ollunup tekrar domaine dahil etmek gerekiyordu. bugünü atlaktık yarına allah kerim, bu makinaları bir script yada komut ile daha hızlı domaine dahil etmem mümkün mü?

Gönderildi : 15/09/2011 01:51

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

(@erdemcilingiroglu)
Noble Member

tekrar merhabalar

ilgili makinaları sildikten sonra sabah bazı kullanıcılar login olamamaktaydı, network kablolarını çekip parola girildikten sonra login oluna biliyorlar yada admin ile login ollunup tekrar domaine dahil etmek gerekiyordu. bugünü atlaktık yarına allah kerim, bu makinaları bir script yada komut ile daha hızlı domaine dahil etmem mümkün mü?

AD yönetimi en önemli konulardan biridir. Bilgisayar isimlendirme standartlarından tutunda, kullanıcı adı standartlarına kadar. Bence AD organizasyon yapınızı güncelleyin. Hataya mahal vermeyin. Disable edilen PC'ler için, User'lar için, departmanlarınız için vb diğer konularda OU'larla çalışmanızı tavsiye ederim. Böylelikle bu tarz konularda üzülmezsiniz. daha az hata yaparsınız. Saygılarımla.

Gönderildi : 15/09/2011 20:46

Paylaş: