Forum

5.5.1 501 Hatası Ma...

Bildirimler
Hepsini Temizle

5.5.1 501 Hatası Mail Gitmiyor (Çözüldü)

8 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
12.2 K Görüntüleme
(@OmerFarukKAYA)
Gönderiler: 43
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Son 3 gündür mail sunucusundan bazı mail adreslerine mail gitmiyor. Aşağıdaki hataları alıyorum:

<[email protected]>, Result: failed, Status: 5.5.1 501 Syntax error in command parameter(s) Domain name expected

<[email protected]>, Result: failed, Status: 5.5.1 501 Syntax: HELO hostname

<[email protected]>, Result: failed, Status: 5.5.1 501 Syntactically invalid HELO argument(s)

<[email protected]>, Result: failed, Status: 5.5.1 501 Syntax error in parameters or arguments

<[email protected]>, Result: failed, Status: 5.5.1 501 5.5.1 HELO/EHLO requires domain address

Son 2 yıllık log kayılarını inceledim sadece son 3 gündür bu hatayla karşılaşmışız. Hata kodunu araştırdım, ancak hep benzer şeyler çıktı karşıma. Mail adresi eksik/hatalı yazılmış olabilir, EHLO komutu eksik gönderilmiş olabilir gibi şeyler.

Farklı domainlerden denedim, web mail/outlook denedim, Antivirüs programını devre dışı bıraktım, sonuç değişmedi.

Windows Server 2003 + Kerio Mail Server 6.7 kullanıyorum. Sorun neden kaynaklanıyor olabilir?

Gönderildi : 26/07/2011 04:22

(@TanBora)
Gönderiler: 357
Reputable Member

ip adresinizi mxtoolbox.com blacklist sekmesinden kontrol ettiniz mi ? Eğer bir veya bir kaç listede gözüküyorsanız o listelerden ip adresinizi çıkarmanız gerekecek.

Gönderildi : 26/07/2011 12:23

(@OmerFarukKAYA)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Evet kontrol ettik, hiç bir karalistede bulunmuyor IP adresleri. Ve malesef sorun devam ediyor

Gönderildi : 27/07/2011 14:22

(@OmerFarukKAYA)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Sorun çözüldü. Mail Server HostName bilgisi eksik gidiyordu, mail hearder'ları inceleyince farkettik. HostName bilgisini düzeltince sorun da düzeldi.

İyi Çalışmalar

Gönderildi : 27/07/2011 16:01

(@TanBora)
Gönderiler: 357
Reputable Member

ip adresleri derken kaç tane ip adresiniz varki ?

Gönderildi : 27/07/2011 16:06

(@OmerFarukKAYA)
Trusted Member
Konu başlatıcı

5 adet var.

Gönderildi : 01/08/2011 13:51

(@yildirimbakar)
Gönderiler: 97
Estimable Member

Merhaba Ömer bey;

Çözdüğünüz problemin aynısı bizdede var bazı yerlere mail gitmiyor ve rejected your message to
the following e-mail addresses böyle bir hata veriyor.Exchange transport servisini restart edince bazen gidiyor.Black list'tede görünmüyoruz.Sorum mail header'ina nasıl bakıyoruz.Mail serverin hostname'ine nereden ulaşıyoruz.Yardımcı olursanız sevinirim.Teşekkür ederim.İyi çalışmalar.Bu arada Exchange server 2010 kullanıyoruz.

Gönderildi : 17/08/2011 18:25

(@OmerFarukKAYA)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Excange Server kullanımını malesef bilmiyorum. Ancak mail header'ı görmek için http://faq.cc.metu.edu.tr/index.php?yanit=272&lnk=ayrinti_sonuc adresine bakabilirsiniz.

Gönderildi : 23/08/2011 16:09

Paylaş: