Forum

Mail sunucusu yapıl...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Mail sunucusu yapılandırma (Win2008r2-MaiEnable) - Silinebiir

5 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
431 Görüntüleme
(@OzanBEKTAS)
Gönderiler: 49
Trusted Member
Konu başlatıcı

Başlığa ne diyeceğimi tam olarak bulamadım için kusura bakmayın lütfen.

Destek vermeye başlayacağım bir firmada çok sayıda çalışan ve mail alışverişi olduğunu, şuanda kullandıkları mail sisteminden de memun olmadıklarını öğrendim. Mail almalarında genel olarak bir sıkıntı gözükmezken gönderim yapmaya çalıştıklarında; sunucudan cevap alamama yada çok geç gönderime başlama gibi bir kaç ana problemleri var. Durum böyle olunca kapasiteyi artırmak için sanal makinelere mail sunucusunu birden fazla hale getirmeyi düşünmekteyim. Fakat daha önce böyle bir işlem yapmadığım için kurulumu nasıl yapmam gerektiğini kafamda oluşturamadım. Aklımdakileri yazacağım ve sizlerden yorumlarınızı-yardımlarınızı isteyeceğim.

Ana mail sunucusunun bulunduğu makinede dns kaydını;
mx[0] için mail.alanadi.com
mx[5] için mail1.alanadi.com
mx[10] için mail2.alanadi.com
gibi yapmayı ve mail, mail1, mail2 içinde a değerlerini ilgili iplere yönlendirmeyi düşünüyorum. Fakat burdan sonra ilgili iplerdeki mail sunucu ve dns kayıtlarını nasıl yapmam gerektiği konusunda bir fikrim yok ne yazıkki.

Mesela bütün kullanıcıları bu sunucularda da oluşturmam gereklimi_?

Kullanılan sistem
Server 2008 R2 - MailEnable v5.06 Standart

Gönderildi : 10/06/2011 13:44

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

merhabalar

exchange 2010 ile sorunsuz bir mesajlaşma altyapısı sunabilirsiniz müşterinize. import toolları var bu uygulamaların ve herşeyi exchange üzerine taşıyabiliyorsunuz.

kolay gelsin

Gönderildi : 11/06/2011 12:12

(@OzanBEKTAS)
Trusted Member
Konu başlatıcı

merhabalar

exchange 2010 ile sorunsuz bir mesajlaşma altyapısı sunabilirsiniz müşterinize. import toolları var bu uygulamaların ve herşeyi exchange üzerine taşıyabiliyorsunuz.

kolay gelsin

Yorumunuz için teşekkürler Mümin bey, benimde isteğim temiz bir şekilde exchange e geçmekti ilk başta fakat müşteri ödeme ve yönetim olarak şuan için uygun olmadığını gördüğümde bende artık taşıma istemiyorum açıkcası.

Gönderildi : 11/06/2011 15:37

(@OzanBEKTAS)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Emin olmasanızda yorumlarınızı esirgemeyin lütfen

Gönderildi : 16/06/2011 17:01

(@mertkibar)
Gönderiler: 855
Noble Member

şirketinde active directory yapisi varsa.. exchange 2010 ideal bir cözüm..

antivirüs olarak

1) avast exchange server edition

2) kaspersky security for microsoft exchange server

3) Gfi Mail Security for Exchange / SMTP

bu 3.antivirüs den birini tavsiye edebilirsin.. 3 de bu konularda çok başarılı.. exchange mail sunucusu olarak  çok başarılı değil dersem sitedeki bir çok kişi beni yargılıcak.. benim yaptiğim testlerde.. en iyi 2 email server belirtiyorum.. bunlari kullanmanı tavsiye edecem..

1) İcewarp Merak Mail 10.3.x

2) Smarter Mail 8.x.

üste yazdığım mail serverleri bu konuda çok başarılı.. icewarp merak mail ben kendim kullanıyorum.

merak maili http://www.icewarp.com.tr/unified_communications/  bu linkten inceleyebilirsiniz..

Gönderildi : 10/07/2011 23:48

Paylaş: