Forum

Mail Serverda Hangi...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Mail Serverda Hangi Pc_

15 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
428 Görüntüleme
(@AykutKILIC)
Gönderiler: 31
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba ;

Konuya çok fazla hakim değilim ancak bi konuda desteğinizi rica ederim. Forum u dolaştım ancak konuma cevap bulamadım.

Sorum : İşyerimizde Remote bağlantısı ve kısıtlı user ler ile 80  kişi çalışmaktayız. Herkesin kullanmış olduğu bir outlook var ve herkesin remotesinde outlook hesabı aynı userle giriş yapıyor. Yani açıklayıcı olmak gerekirse örneklendiriyorum;

xx.xx.xx.xx:40001  ip adresinden remote ye giriş yapıyoruz (80 kişi) ve diğer kullandığımız programlara farklı user ve pass lar ile giriş yapılıyor ancak outlook otomatik kendiliğinden açılıyor. Her işyerinde olduğu gibi bazı çalışan arkadaşlarımız fevri hareket ediyor ve operasyon içerisine herkesin görmesi için kışkırtıcı mail atabiliyorlar ve bunun tespitini yapamıyoruz. Outlook a gelen mailleri normal kullanıcı olarak yani ben nasıl bulabilirim? Mail i atan user in ip adresi yada remote giril user ine ulaşmam mümkünmüdür? yani mail geliyor isimsiz olarak ve ip adreslerine baktığımda 192.168.1.155 olarak gorunuyor bu mail kımden gelırse gelsın serverin o remoteye vermiş olduğu ip adresi sanırım . Bunun farklı bir yolu varmıdır. Durumu iş yaptığımız firmaya hissettirmek istemiyoruz çünkü bu konuda oraya danışmamız yakışı kalmayacaktır. Yardımlarınızı rica eder başarılar dilerim.

Saygılar ;

Gönderildi : 02/06/2011 01:43

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32988
Illustrious Member Yönetici

Merhaba

Sorunuz çok karışık olmuş, mail server nerede ? maili kim kime gönderiyor ? kimden geldiği mailin nasıl belli olmaz ?

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 02/06/2011 02:15

(@AykutKILIC)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Şu şekilde;İş yerımızde remote bağlantımız var ve o remote baglantısından gırıs yapıyoruz herkesin farklı user ve pass ları var. Gırıs yapılıyor ve otomatık olarak outlook acılıyor ardından ısteyen takım lıderlerımıze soru sormak ıstedıgınde maıl yazabılıyor . Ornegın .bızım kullandıgımız mail adresı  [email protected]  mail i gonderdıgımız kişi yanı takım lıderımız [email protected]  .şimdi [email protected] adresınden [email protected] a mail atılabılıyor ve bunu 80 kısı arasından kım attı hangi remote user i attı bunu bulmamız gerekıyor.Bunun ıcın o gelen maile ozellıkler dedıgımde gorunen ip adresi serverin atadıgı ip adresı sanırımki kım atarsa atsın her defasında192.168.1.155 olarak cıkıyor. Hangi remote userinden atıldıgı onemlı olan . Sanırım daha acıklayıcı oldu.Saygılar

Gönderildi : 02/06/2011 02:23

(@AykutKILIC)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Tekrar Merhaba ; Yukardaki Post için cevap verebilecek uzman ekipten yardım talep ediyorum.

Gönderildi : 02/06/2011 02:43

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Tekrar merhaba,

Evet şimdi çok daha açıklayıcı oldu, ancak bunu çözemezsiniz çünkü source ip ve mail from kısmı aynı o user için özel bir bilgi mail sistemlerinde header bölümünde saklanmaz, kullandığınız sistemin bir açığıdır bu, yani herkese aynı mail adresini kullandırırsanız bu sorunu aşmanız mümkün değildir.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 02/06/2011 11:58

(@AykutKILIC)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba;

Bu sorunun mutlaka çözümü olmalı bence, çözümsüz sorun kalmasın ilkenize saygı duyuyorum.

Gönderildi : 02/06/2011 23:35

(@TanBora)
Gönderiler: 357
Reputable Member

Uzaktan bağlananların internetleri olduğuna göre her birine mail açarak kendi mail adreslerinden mail atmaları çok kolay bir şekilde sağlanabilir. Bir başka çözümde bir web sayfası üzerinden mesaj göndermeleri sağlanabilir (üye adı ve şifre ile)

Gönderildi : 02/06/2011 23:51

(@AykutKILIC)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Konu kilitlenebilirmi?

Tesekkurler

Gönderildi : 03/06/2011 00:48

(@OrhanYilmaz)
Gönderiler: 101
Estimable Member

Merhaba,

Sorununuzu doğru anladıysam eğer aşağıdaki linki incelemenizi tavsiye ediyorum.

http://office.microsoft.com/en-us/outlook-help/what-is-the-enable-logging-troubleshooting-option-HA001230421.aspx

Derinlemesine incelemedim; ama bahsi geçen log dosyalarını sonuç olarak user'ın kendi temp klasörü içerisinde tutuluyor. Log dosyasının içeriğinde neler geçiyor bilmediğimden, en basit olarak atılan e-mailin tarihinden/saatinden bir şey çıkabilir.

Tabii bu özelliğin açık olduğu anlaşılabilir veya kapatılabilir.

Kolay gelsin.

Gönderildi : 03/06/2011 02:29

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Orhan bey benim anladığım bu olaydan herkes aynı mail hesabını ve aynı sunucuyu kullanıyor! böyle olunca zaten bir mail için bu logları vb takip etmek değil de kolay bir şekilde sonuca ulaşmak istiyor üyemiz ama burada temel mantık SMTP nin çalışma mantığı, çünkü SMTP ile size ulaştırılan bilgiler yukarıda paylaştım, AMA sizinde paylaştığınız user ları takip edecek detaylar incelenebilir ama bu çokta pratik olmayacaktır.

Ayrıca araştırma ve paylaşımınız için teşekkürler.

Gönderildi : 03/06/2011 23:41

(@OrhanYilmaz)
Gönderiler: 101
Estimable Member

Merhaba Hakan Bey,

Sözünü ettiğim yöntemi, tüm kalıpların dışında arkadaşımızın mevcut düzenine göre istediği bilgiyi elde etmek adına (belki de bir ipucu) pratik bir çözüm olarak gördüm. Tabii ki bu yöntemle de istenilen sonuç elde edilemeyebilir; çünkü bahsettiğiniz gibi aynı olan birden fazla kimliklendirme unsuru var.

Doğru sonucu görebilemek adına, bu gibi durumların oluşmamasında süreklilik ve pratiklik içerek en güzel çözüm elbette yöntem değişikliği.

Yanıtların doğru anlaşılması ve düzeltilmesi adına katkılarınız için ben de size teşekkür ederim.

Kolay gelsin.

Gönderildi : 05/06/2011 05:03

(@huseyinkartal)
Gönderiler: 651
Honorable Member

Merhaba ,

Herkesten alakasız  bir  cevap  vermek istiyorum şimdi herkes outlook kullanıyor  ise kullanıcıların şifrelerine  erişebilir iseniz profillerine login olun ve  outlook ayarlarında herkesin kullanıcısına  bir imza şablonu oluşturun ve bu imzanın yazı rengini beyaz olarak belirleyin  kullanıcı yeni bir mail atarken sayfayı boş görecektir fakat mail atılan sayfada  beyaz renkli bir yazı oacaktır. kışkırtıcı olarak atılan mailin en sonuna daki yazının rengini değiştirdiğiniz de kim tarafından atılmış olduğunu  göreceksiniz .Atıyorum ahmet kullanıcısının outlook ayarlarında imzaya ahmet diye  yazın mehmet'e mehmet .

Biraz zahmetli bir çözüm olabilir  fakat istediğinizi  karşılayabilecek bir çözüm diye düşünüyorum.

Gönderildi : 05/06/2011 19:00

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Hüseyin bu doğru ama

1 - müşteri bunu fark edebilir bu bir risk

2 - kışkırtıcı bir mailde bu imzayı silmek son derece kolay olacaktır

benim fikrim tabiki 🙂

Gönderildi : 05/06/2011 21:16

(@huseyinkartal)
Gönderiler: 651
Honorable Member

Hüseyin bu doğru ama

1 - müşteri bunu fark edebilir bu bir risk

2 - kışkırtıcı bir mailde bu imzayı silmek son derece kolay olacaktır

benim fikrim tabiki 🙂

Hocam ben Kamufule gibi düşündüm  hani background beyaz  imza beyaz  fark edilmeyebilir diye diyorum :))

Gönderildi : 05/06/2011 21:29

(@AykutKILIC)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba ;

Yukarıdaki Çözümlerden hiçbiri değişkenlik göstermedi. Ayrıca yapıyı değiştirmemiz şu anlık mümkğn değil , biz çözümü her remoteye farklı ip adresi vererek çözdük zahmetli oldu ancak farklı çözüm bulamadık. Konuyu okuyan kişiler sonuç yerine bizim yaptığımızı yaparak çözüme ulaşabilirler. Saygılar;

Gönderildi : 08/06/2011 21:01

Paylaş: