Bildirimler
Hepsini Temizle

mail gönderme Kotaları hakkında  

  RSS
Selçuk Sarıoğlu
(@selcuksarioglu)
Üye

Merhaba arkadaşlar,

Şirketimizdeki yöneticiler sıklıkla büyük hacime sahip mail gönderemediklerinden şikayet ediyorlar. Bildiğiniz gibi mail gönderme ve alma kapasitesi genel olarak 10 MB'dır. Fakat bazı durumlarda yetersiz gelmektedir. Bunun için aklıma şöyle bir çözüm geldi. Şöyleki;

Mail yazdıktan sonra eğer eklentisi 10 MB'dan büyük ise o eklentiyi ftp'ye kopyalasa ve bir şifre üretse ve mailin sonuna eklentinin linkini  ve indirme şifresini yazsa bu sorun çözülebilir.

 Bunu yapan bi sistem warmı, yoksa bu sorunu sizle nasıl çözüyorsunuz...

 Çok teşekkürler.

 

Alıntı
Gönderildi : 24/10/2010 10:55
Rıza ŞAHAN
(@www-rizasahan-com)
Değerli Üye Forum Yöneticisi

Merhaba,


1-Mail serveriniz içeride ise exchange,postfix,qmail,mail enable vs. siz dışarı çıkış kapasitesini belirleyebilirsiniz.Buna rağmen karşı tarafta mail almak için illaki bir poltika vardır bu nedenle 10 mb ideal bir boyut.Bu boyutu aşan maillerde zaten kullanıcıya maili atamadığına dair uyarı gider.Dediğiniz gibi ftp ile bu işi çözersiniz.


2-Mail sistemi pop3 vs ise yani isp üzerinde ise onlarında belli bir limiti vardır bunu öğrenmek lazım ama mail yollanan kişiler genelde bir politika belirliyor bu aşamada yine 10 mb ideal bir rakam.


Burada sizin yapmanız gereken kullanıcıları bu konuda bilinçlendirmeniz.Mail adı üstünde posta göndermek için kullanılır genelde bizde ağır eşyalarımızı kargo ile yollarız bu nedenle ftp dosya gönderme protokolünü kullanmakta yarar var.Ben iş yerinde cat datalar felan yolladığımız için bir ftp sistemi kurdum kullanıcılarımı uyardım ve sistem oturdu.


Saygılarımla.

CevapAlıntı
Gönderildi : 24/10/2010 19:22
Selçuk Sarıoğlu
(@selcuksarioglu)
Üye

Teşekkürler Rıza bey,

 Biz mail sunucu olarak exchange kullanıyoruz ve büyük boyutlu mailler için ftp'yi kullanıyoruz. Fakat kullanıcılarımız ftp'yi kullanmak istemiyorlar. Onlara bu iş oldukça teferruatlı geliyor. :S

 Benim istediğim çözüm; bu işi exchage üzerinde çalışan bir programın otomatik olarak yapması. program; dosya boyutu büyük ise zipleyip ftp'ye kopyalasın ve kopyalarken bir şifre versin. Oluşan şifre ve dosya linkini mailin sonuna  disclaimer gibi eklesin... Umarım çok şey istemiyorumdur. Bu sorun benim gibi birçok sistemcinin başına gelmiştir sanırım...

CevapAlıntı
Gönderildi : 24/10/2010 20:50
Rıza ŞAHAN
(@www-rizasahan-com)
Değerli Üye Forum Yöneticisi

MErhaba bu tarz bir özellik duymadım birazda abartı bir istek gibi geldi bana kullanıcıları ikna etmenizde yarar var.Konu ile ilgili Mumin ve Buğra hocam görüş ve öneri sunarsa yararlanmış oluruz.


Saygılarımla.

CevapAlıntı
Gönderildi : 24/10/2010 21:17
Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Kıdemli Üye Yönetici

Merhaba

Böyle bir program olduğunu sanmıyorum.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
****************************************************************
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.
*****************************************************************

CevapAlıntı
Gönderildi : 27/10/2010 15:36
Paylaş: