Forum

mail server kurulum...

Bildirimler
Hepsini Temizle

mail server kurulumu

12 Yazılar
7 Üyeler
0 Likes
382 Görüntüleme
(@YasinOzbek)
Gönderiler: 141
Reputable Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar mrh bu blogu uzun süredir takip ediyorum ve yeni yeni webcastlara katılıyorum çok faydalı bilgiler paylaşıyorsunuz. Orta ölçekli bir firmaya win server small business kurmayı düşünüyorum bu firmanın mail yükünü bu server üzerinde taşımak istiyorum mail exchange server daha önce kurmadım bu konuda paylaşımlarınızı ve düşüncelerinizi paylaşırsanız çok memnun olurum  şimdiden teşekkür ederim iyi çalışmalar

Gönderildi : 23/07/2010 00:48

(@muratcan-2)
Gönderiler: 2192
Üye

Merhaba,

Kullanıcı sayısı kaç olacak ve sunucunun özelliklerini yazar mısınız?

İyi çalışmalar.

Gönderildi : 23/07/2010 00:51

(@YasinOzbek)
Reputable Member
Konu başlatıcı

max 15 kullanıcı olacak ve win server Small business kullanmayı düşünüyorum server özellikleri ise Xeon E5405 4 GB ram kullandık

Gönderildi : 23/07/2010 01:37

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

Merhaba,

Kullanıcı sayınız ilerleyen zamanlarda 75in üzerini geçmeyecek gibi ise SBS kullanabilirsiniz. SBS 75 kullanıcıya kadar desteklenmektedir.

Windows Small Business Server 2008 supports a maximum of 75 users or devices.
http://www.microsoft.com/sbs/en/us/system-requirements.aspx

Ayrıca portalımız üzerinde sbs ve exchange  ile ilgili makaleler bulunmaktadır. İnceleyebilirsiniz. Takıldığınız noktalarda forum üzerinden sorularınızı yöneltebilirsiniz.

İyi çalışmalar.

Gönderildi : 23/07/2010 02:59

(@muratcan-2)
Gönderiler: 2192
Üye

max 15 kullanıcı olacak ve win server Small business kullanmayı düşünüyorum server özellikleri ise Xeon E5405 4 GB ram kullandık

Merhaba,

Uğur Hocamında dediği gibi 75 kullanıcıyı geçmeyecekseniz size sbs yeter ve performansta sorun olmaz.

İyi çalışmalar.

Gönderildi : 23/07/2010 12:23

(@YasinOzbek)
Reputable Member
Konu başlatıcı

75 kullanıcıyı geçmem imkansız zaten

Gönderildi : 23/07/2010 12:33

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

SBS 2008 kurulurken Exchange otomatik olarak kurulacak zaten. Bu yüzden makaleye ihtiyacınız yok. Sonra dataları taşımanız gerekir C:\ ' de kalmaması için. Bunu yapmak için http://www.cozumpark.com/blogs/small_business_server/archive/2010/07/11/windows-small-business-server-2008-exchange-server-2007-veri-ta-ma-lemleri.aspx  makalesini takip edin.

Gönderildi : 23/07/2010 13:00

(@YasinOzbek)
Reputable Member
Konu başlatıcı

server kurduktan sonra yapılandırma adımları nasıl oluyor ad kuracakmıyım sonrasında suan dışardan bir mail hizmeti alıyoruz zaten onun kladar verimli olurmu yaptığım yapı

Gönderildi : 24/07/2010 02:53

(@yalcinkaraca)
Gönderiler: 354
Reputable Member

Merhabalar Degerli Hocalarim yanıtlamışlar bende bir kaç şey söyliyeyim dedim 

server kuruduktan sonra mutlaka domain ordamında olmalı zaten sbs kurulumu sirasinda domankurulumu istiyor server 2008 small bus kurulumu gerçekleştiriçeksen Exchange 2007 kurulumu otomatık yapıyor.

Hali hazırda mail almış oldgun bir firma vardır ordan exchange kurulumu yapıcam dersin onlarda sana gereken ayarlari yaparlar smar host kullan.

Birde Burdan bakarsan senin için yaralı olucak bir çok şey var bilgin olsun.Kolay gelsin

http://www.cozumpark.com/blogs/small_business_server/default.aspx

Yalçin KARACA

MCP&MCST

Gönderildi : 24/07/2010 13:51

(@YasinOzbek)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Değerli hocalarım exchange hakkında size soracağım çok şey var ben suan serveri kurdum sistemi hazır durumda

1) mx ns ve dns ayarlarımı nasıl yapılandırabilirim ns i dışarda tutmak istiyorum

2) Exchange  Management Console - Organization Configuration - Hub Transport - Accept Domains  alanında benim domainim mesela ''çözümpark.local'' olarak geliyor buda kurulumdan dolayı burda herhangi bir değişiklik yapacakmıyım 

3) Bu durumda hangi interneti kullanmamı önerirsiniz superonline araştırdım fiber internet diye bişey var yalnız mersin bölgesinde olup olmadığından emin değili

Mesajlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim

Gönderildi : 07/09/2010 01:42

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba,

1-Ns hosting firması olacak ise mx ve a kaydını onalr sizin statik ip adresinize yönlendirecek.Siz bu işi yapacağım diyin onlar işini halleder zaten.

2-Değişiklik yapmayacaksınız gerçek com olan domaininizi ekleyeceksiniz.

3-Spam liste düşmeyecek intenet gerekli gdat oalbilir.Eğer bu gibi imkanınız yok ise smart host kullanmalısınız.Mümin hocamın tavsiyesi bir kaç yerde denemiş menun Doruknetin smart host hizmeti.Yani mail geliyor çıkarken hosting üzerinden çıkıyor hosting sunucuları spma liste girmeyeceği için sorun olmuyor.

Saygılarımla.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 07/09/2010 02:02

(@ramazaneraslan)
Gönderiler: 15
Active Member

Sayın Yözbek bey,

15 kişilik bir mail adresi için size exchange server ı önermiyorum. Bu firmanın mali kaynakları bunu karşılayacak düzendemi. Çünkü exchange kurulumu için gerekli olan maddeler aşağıdaki gibidir.

1.Server

2.İşletim sistemi

3.Exchange server (small bussiness i alırsanız 1-2 aradan çıkarmış olursunuz.)

4.Anti Virüs for Exchange yazılımına ihtiyaç duyaksınız.

Karar sizin.

Gönderildi : 08/09/2010 22:10

Paylaş: