Forum

Lotus Notes Hakkınd...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Lotus Notes Hakkında Bir Kaç Soru

13 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
1,548 Görüntüleme
(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

Herkese iyi geceler,

Lotus Notes Hakkında ögrenmek istediğim bir kaç konu var, yardımcı olursanız sevinirim ?

Lotus Notes Hakkında daha önceden aynı türden sorularım oldu, ama kesin bir netlik getiremediğim bir kaç sorum var, bu post altında netliğe kavuşturmak için aklıma takılanları topluyorum.

Yapı olarak 1  lotus domino server ve 7  lotus notes kullanıcısı var, adsl baglantısı kullanılıyor (türk telekomdan) ayrıyetten lotus domino üzerindeki domain dışarıda bir ISP te host ediliyor (adsl modem kullandığımız için gelen mailler de sorun yaşamamak için ) ISP hizmeti aldığımız firma smarthost hizmeti veremiyor şu anda, benimde çalıştığım ISP firmasını değiştirme gibi bir seçeneğim yok.

Yani bu yapının çalışma şekli ; İçerideki lotus notes kullanıcısının gönderdiği mail lotus domino sunucusu oradan adsl modem e ve adsl modem üzerinden direk alıcıya gidiyor, Dışarıdan bir mail gelirken ise domain dışarıda host edildiği için gelen mail önce ISP firmasına daha sonra ISP firmasından Lotus Domino Sunucusu üzerinden lotus notes kullanıcısına ulaşıyor. Ek olarak 7 kullanıcı ortak bir takvim kullanıyor toplantılarını ve görevlerini paylaşıyorlar.

Soru 1 🙂 Gönderdiğim maillerin % 10 u kadarı ulaşmadı olarak geri dönüyor, bazı günler gmail e hiçbir şekilde mail gönderilemiyor hepsi geri dönüyor, ben bunun sebebinin ½99 türktelekomdan aldığım statik ip adresinin uceprotect2 ve 3 ün black listesinde olduğu için kaynaklandığını düşünüyorum, ama bazı arkadaşlar uceprotect 2 ve 3 ünm black listesinde olmak mail gönderimi ile ilğili sıkıntı yaratmayacağında ısrar ediyorlar, Gönderim yapılan ip adresinin Uceprotect black listesi mail göndermede sıkıntı yaratırmı ? Yoksa benim sorunum bant genişliği az olan asimetrik bir hat üzerinden gönderme yapmamı ? veya kullandığım modem ile alakalı olabilirmi ?

Soru 2 🙂 Ben bu Lotus Notes i tıpkı Outlook gibi pop3 olarak kullanabilirmiyim, yani kullanıcı mail gönderip alırken Domino suncusu ile hiçbir alışverişi olmayacak direk ISP ye oradan alıcıya ulaşacak mailler ve mail yedeklerini her kullanıcın kendi bilgisayarından düzenli olarak arşivleyecegim, ama  aynı zamanda lotus üzerindeki takvimlerini ortak bir şekilde kullanmaya devam edecekler. Bu mümkünmdür.

Soru 3 🙂 lotus domino sunucusun baglı oldugu adsl modem üzerinde lotus ile alakalı herhangi bir port yönlendirme işlemi oluyormu, modemi şifresine de şifreleyen arkadaşada ulaşılamıyor, modemi resetleyeceğim, reset atmadan bilmek istiyorum lotus ile ilgili herhangi bir ayarlama yapmam gerekiyormu.

Okuyan cevaplayan herkese şimdiden teşekkür ederim,

Gönderildi : 04/11/2009 03:39

(@ErdemHACISALIHOGLU)
Gönderiler: 542
Honorable Member

Merhaba ;

Soru 1: Büyük ihtimalle blacklist tesiniz ;

http://whatismyipaddress.com/staticpages/index.php/is-my-ip-address-blacklisted?gclid=CLSd1cfi8J0CFU0A4wodGnYrLQ

bu adresten kontrol edebilirsiniz ...

Soru 2: Pop3 olarak lotus notes u kullanabilirsiniz ..

Soru 3: Modem üzerinden 3101 TCP portunu açabilirsiniz ...

Gönderildi : 04/11/2009 12:06

(@bugrakeskin)
Gönderiler: 5088
Illustrious Member

Merhaba

1. ADSL gibi gözüküyor ancak mail gitmediginde kullanıcıya dönen hata mailini görmemiz gerekli.

2. tabiki notes client ı pop3 client yapabilirsiniz.

3. Lotus da ofis kullanıcıları için herhangi bir port açmak gerekmez. Eğer ofis dışında kullanılacak yani dışıardan domino sunucusuna bağlanacak ise 1352 portun domino sunucusuna yönlenmesi gerekir

Gönderildi : 04/11/2009 12:42

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Merhaba ;

http://whatismyipaddress.com/staticpages/index.php/is-my-ip-address-blacklisted?gclid=CLSd1cfi8J0CFU0A4wodGnYrLQ

Merhaba ;

Bu cevabı okuyunca, yanlış bir şey mi yazdım yoksa yazdıklarım gitmemişmi diye geri dönüp yazdığım mesajı baştan okudum, herhangi yanlış veya eksik bir şey yazmamışım. 1. Sorumda uceprotec tin black listesinde olduğumu yazdım. Acaba siz “black listesinden kaynaklanıyor “ mu demek istediniz.?

Lotus Notes leri mail ayarlarını pop3 olarak ayarladığımda, kullanıcılar domino sunucusu üzerindeki takvim ve adres defterlerini ortak bir şekilde kullanmaya devam edebileceklermi ?

Bu port Domino sunucusu üzerinden Gönderim yapmak içinmi almak içinmi ?

Cevabınız için teşekkür ederim.[:)]

Gönderildi : 04/11/2009 14:35

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Merhaba

1. ADSL gibi gözüküyor ancak mail gitmediginde kullanıcıya dönen hata mailini görmemiz gerekli.

3. Lotus da ofis kullanıcıları için herhangi bir port açmak gerekmez. Eğer ofis dışında kullanılacak yani dışıardan domino sunucusuna bağlanacak ise 1352 portun domino sunucusuna yönlenmesi gerekir

Merhaba

Buyrun,

Delivery Failure Report

Your document:

Re: Murat Çınaroğlu CV & Cover Letter

was not delivered to:

<[email protected]>

because:

Error transferring to mail.global.mas.att.COM; SMTP Protocol Returned a Permanent Error 550 5.7.1 Service unavailable; Client host [88.247.129.71] blocked using Blocklist 1, mail from IP banned; To request removal from this list please forward this messag

What should you do?

• You can resend the undeliverable document to the recipients listed above by choosing the Resend button or the Resend command on the Actions menu.  

• Once you have resent the document you may delete this Delivery Failure Report.

• If resending the document is not successful you will receive a new failure report.

• Unless you receive other Delivery Failure Reports, the document was successfully delivered to all other recipients.

•  

Mann01/Mann, Mann01/Mann

To:

Murat CINAROGLU <[email protected]>

cc:  

Date:

13:35:29 Bugün

Subject:

Re: Murat Çınaroğlu CV & Cover Letter

Lotus Notes leri mail ayarlarını pop3 olarak ayarladığımda, kullanıcılar domino sunucusu üzerindeki takvim ve adres defterlerini ortak bir şekilde kullanmaya devam edebileceklermi ?
Pop 3 olarak yapılandırmak için yapmam gerekenler yazarsanız sevinirim

Şu anda dışarıdan baglantı ihtiyacı yok.

Cevabınız için teşekkür ederim.

Gönderildi : 04/11/2009 14:45

(@ErdemHACISALIHOGLU)
Honorable Member

Merhaba ;

Merhaba ;

Bu cevabı okuyunca, yanlış bir şey mi yazdım yoksa yazdıklarım gitmemişmi diye geri dönüp yazdığım mesajı baştan okudum, herhangi yanlış veya eksik bir şey yazmamışım. 1. Sorumda uceprotec tin black listesinde olduğumu yazdım. Acaba siz “black listesinden kaynaklanıyor “ mu demek istediniz.?

Bu port Domino sunucusu üzerinden Gönderim yapmak içinmi almak içinmi ?

Cevabınız için teşekkür ederim.[:)]

Soru 1 i sanırım ben yanlış anlamışım ... 

Domino Server Portları hakkında kısa bilgi ....

The Lotus Notes Domino web server uses port 80 to distribute and receive http requests.

The Lotus Notes Client uses port 1352 by default to communicate with the Lotus Notes Server.

Lotus Notes servers use port 1352 by default to replicate with each other.

The Lotus Notes server uses port 25 when using SMTP to receive and send email.

Ports 63148 and 63149 are used to process CORBA requests.

Lotus Notes Domino server uses port 443 for https or SSL requests.

Lotus Notes uses port 8080 as the default for http proxy requests.

Not: İngilizce konusunda sıkıntı varsa yardımcı olabilirim ...

Pop3 olarak ayarladıktan sonra takvim adres gibi özelliklerin gelmesi lazım diye hatırlıyorum ama bu konuda yanlış bilgi vermek istemem...

Gönderildi : 04/11/2009 15:14

(@bugrakeskin)
Illustrious Member

Erdem bey, yukarıda ki 25-110-80-443 bunlar sizin de tahmin edeceğiniz üzere dominonun portları değildir. Genel mail alışveriş, web ve SSL portlarıdır. Lotus kullanıcıları dışarıdan maillerine bakmak isterlerse sadece iletişim portu olan tcp 1352 açmak yeterlidir. Domino için olan port sadece budur.

CORBA ise domino ile entegrasyon olan yüzlerce application dan birisidir. Eğer bu app ı kullanıyorsanız bu portu açmanız gerekir. Örneğin domino üzerine sametime yüklenebilir oldukça başarılı bir şirket için instant messaging uygulamasıdır. Sametime application u ise 1532 portu kullanır. vs..

Harun bey,

Lotus da pop kullanırsanız ortak takvim gibi şeyler gelmez çünkü bağımsız olursunuz. Ayrıca notes client da pop kullanmanızı tavsiye etmem. 7 sürümüne kadar bu protokollerle iligli sıkıntılar ( bug ) var. ( ör: pop kullanıcısının maili birden fazla çekmesi gibi ) Bu problemler domino 8.x versiyonunda kısmen de olsa düzeltildi

Ayrıca pop protokolü her zaman ve her anlamda güvenlik açığıdır normalde de tavsiye etmiyorum. 

dönen hata mesajında bariz spam listde oldugunuz görülüyor. bu yüzden mail gitmemiş. Sanırım pop kullanmayı spam e düşmemek için yapıyosunuz. Ancak ben yinede tavsiye etmiyorum. smarthosting i illa sizin çalıştığınız ISP den almanız şart değil.

Gönderildi : 04/11/2009 15:35

(@ErdemHACISALIHOGLU)
Honorable Member

Buğra bey , ben kısaca mail server ve domino server hakkında kısa bilgi vermek istemiştim , en azından sizde detaya indiniz daha faydalı oldu sanırım ...

Gönderildi : 04/11/2009 15:57

(@bugrakeskin)
Illustrious Member

Buğra bey , ben kısaca mail server ve domino server hakkında kısa bilgi vermek istemiştim , en azından sizde detaya indiniz daha faydalı oldu sanırım ...

Tabiki.

Yalnış anlaşıldıysam kusura bakmayın.

Gönderildi : 04/11/2009 16:02

(@ErdemHACISALIHOGLU)
Honorable Member

Olur böle şeyler yeterki bilgi paylaşımında böle şeyler olsun 🙂

Gönderildi : 04/11/2009 16:37

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Lotu Notes üzerinden domino sunucuya baglanmadan mail gönderilebiliyor, yani şu anda ayarlamalarını yaptım gönderdiğim mailler SMTP olarak direk ISP hizmeti aldığım sunucu üzerinden gönderim yapabiliyorum, takvim ve adres defterinide Domino Sunucusu üzerinden sıkıntı olmadan kullanılabiliyor.

Gönderildi : 07/11/2009 15:28

(@bugrakeskin)
Illustrious Member

Doğru, sizin database localde olduğu için ve domino server da içeride hazır bılunduğu için ne adres defterinde nede takvimde bir problem çıkmaz.

Gönderildi : 09/11/2009 20:45

(@ozgen)
Gönderiler: 1
New Member

Domino Server Portları hakkında kısa bilgi ....

..........The Lotus Notes server uses port 25 when using SMTP to receive and send email..........

Lotus Mailbox ayarlarımı outlookta yapmak istiyorum, pop3 konusunda sorun yok, gayet güzel çalışıyor, fakat smtp portu 25 olmasına ragmen mail gönderemiyorum. smtp ve pop3 ayarlarına mail.server.com, smtp.server.com yazınca işe yaramıyor. SMTP portunu 587 yapmak da işe yaramadı. İlk kez lotus kullanıyorum, ve maalesef hiç deneyimli değilim.

Yardımınızı rica ederimmm.

Teşekkürler.

Gönderildi : 07/07/2010 21:25

Paylaş: