Forum

Windows 7 Hdd Değiş...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Windows 7 Hdd Değişikliği Sonrası Etkinleştirme

9 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
4,634 Görüntüleme
(@fatihbalci)
Gönderiler: 59
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaşlar,

Elimde onlarda client ve onlarca lisans var. Bilgisayarda hdd değişikliğinden sonra ürün anahtarı girmemi istiyor ve ben daha önce o client ın hangi lisans ile kurulduğunu bilmiyorum. Windows 10 da durum böyle değil anakarta lisanslanıyor bildiğim kadarıyla fakat windows 7 de bu durumu çözemiyorum. Her defasında yeni lisans mı girmem gerekiyor. Toplu lisans yok.

Ayrıca oem lisans geçerliliğini yitiriyor mu böyle bir durumda, eğer yitirmiyorsa ne yapmam gerektiği hakkında yardımcı olabilirseniz memnun olacağım. 

Şimdiden teşekkür ediyorum.

Gönderildi : 02/04/2019 17:46

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

merhaba,

lisans tipiniz oem olsa dahi, disk değişimi ile kullanmaya devam edebilirsiniz.

hdd değişimi öncesi işletim sistemi seviyesinde lisansları gösteren uygulamalar mevcut, kayıt altına alarak, değişimi gerçekleştirebilir.

ancak oem tarafta fatura ve ilgili host üzerinde anahtar etiketi zorunluğu mevcut, etiket yok ise yine sorun yaşarsınız.

lisanslar box ise, her host üzerinde 1 adet kullanmak kaydı ile lisansı aktif kullanmaya devam edebilirsiniz.

host sayısının fazla olduğu kurumlarda open lisans kullanımının en büyük artılarından biri, takibinin kolay olması.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 02/04/2019 23:25

(@serkanates)
Gönderiler: 1269
Üye

@turancoskun'nun söylediklerine ek olarak Microsoft destek hattı ile görüşün. Lisansınızı ıspatlayabiliyor iseniz (oem lisans ilgili donanım ile birlikte fatura edilmek zorundadır, kutu lisansta böyle bir zorunluluk yok) etkinleştirme noktasında yardımcı olurlar.

Gönderildi : 03/04/2019 08:07

(@erdemyaglikara)
Gönderiler: 1165
Noble Member

Merhaba,

Disk değişimi yapmadan önce mevcut kurulu olan keyleri aşağıdaki komut ile görebilirsiniz.

cmd admin yetkisi ile açtıktan sonra,

wmic path softwarelicensingservice get OA3xOriginalProductKey

Oem lisansta ise lisans ve bilgisayar aynı faturada olduğu için sadece o bilgisayarda lisanslama yapabilirsiniz disk değişimi yapsanız bile oem lisansı kullanabilirsiniz.

Sadedce başka bir model anakart değişimi yaparsanız oem lisansınız geçerli olmayacaktır.

Gönderildi : 03/04/2019 08:08

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32933
Illustrious Member Yönetici

Merhaba,

Windows 10 da işletim sistemi Bios a gömülü geliyor cihaz formatlandığında ya da disk değiştiğinde lisans key girmek gerekmiyor. Ama Windows 7 de ayni işlem yapılamıyor maalesef OEM ya da Open SA her seferinde Key girmek gerekecek maalesef orada bir çözüm yok.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 03/04/2019 10:28

(@fatihbalci)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Cevaplar için çok teşekkür ederim arkadaşlar.

Gönderildi : 03/04/2019 12:46

(@fatihbalci)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Tekrardan merhaba,

wmic path softwarelicensingservice get OA3xOriginalProductKey bunu girdikten sonra geçersiz sorgu hatası alıyorum. Bayağı araştırdım fakat çözüme ulaşamadım. Sistem Windows 7.

Gönderildi : 03/04/2019 17:21

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32933
Illustrious Member Yönetici

Merhaba,

Bu komut w7 de çalışmıyor diye biliyorum, sizdeki OS 7 ise normal bir durum. 

Bunu deneyin

https://github.com/Superfly-Inc/ShowKeyPlus/releases

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri

Gönderildi : 03/04/2019 21:27

(@fatihbalci)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Problemin çözümü şu şekilde arkadaşlar. Microsoftu aradım ve bana bir link verdiler, oradaki scripti indirip çalıştırdığımızda mevcut ürün anahtarını öğreniyoruz. Ayrıca şöyle bir husustan bahsettiler, eğer orada çıkan keyi internette arattığımızda karşımıza onlarca sonuç çıkıyorsa geçerliliğini yitirdiğini söylediler. Bu durum sanırım daha çok oem lisanslar için geçerli.

Ben windows7 de bizzat test ettim, çalıştı. Linki paylaşıyorum. 

https://app.box.com/v/adesk/

Gönderildi : 04/04/2019 12:36

Paylaş: