Forum

Sql Server 2019 Lis...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Sql Server 2019 Lisanslaması Hk.

9 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
6,743 Görüntüleme
(@seckincizer)
Gönderiler: 130
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba

Kurumumuza yeni Muhasebe Programı(Logo) satın alındı.35 Adet Logo kullanıcısı olacak.Buna istinaden Logo'nun kurulacağı sunucuya daha en baştan SQL Server'ı, Lisanslı almaya karar verdik.

Core bazlı almak daha maliyetli çıktığı için CAL bazlı almaya karar verdik.

SQL Server Lisansı+35 adet Sql User Cal satın almak istiyoruz.

35 kullanıcının 20 si;

Serverin olduğu lokal networkten(Merkezden), logo.exe'yi masaüstlerine kısayol atarak çalıştırılacak.

Geriye kalan 15 kullanıcı ise şubelerden merkeze  ilk etapta VPN ile gelip,Merkezdeki Terminal Sunucuma bağlanacaklar ve buradan kendi oturumlarında logoyu çalıştıracaklar.

Olası bir denetimde başımız agrımaması için baştan eksiksiz lisans almak istiyorum.

1) Terminal Sunucuma bağlanacak 15 kişi için, "15 RDS Cal" gerekecek.

Peki ilaveten  "15 User Cal" gerekecek mi ?

2)logo.exe'yi ,Logo sunucusu ile  aynı networkte çalıştıranlar için (20 bilgisayar), 20 adet User Cal gerekecek mi ?

3)Terminal sunucudan bağlanan 15 kişi ,aynı bilgisayar adıyla çalıştıracagı için bu durumda 15 Sql User Cal değil de "1 adet Sql Cal" tüketmiş olmuyor mu ? Eğer oyle ise ,  1+20(Lokalden çalıştıran sayısı)=21 yaptıgından; bana 21 SQL Cal lisansı yetmeyecek mi ?

4)Toplam kaç adet Sql Cal ,Windows user Cal almam gerekir?

Eğer 35 adet Sql Cal ve 35 adet User Cal alacak isem; Logo kısayolunu lokaldeki 16.terminale kurmam veya terminal sunucumda 21.kişiye kurmam Lisanslama etiğini bozar mı

Teşekkürler

Program

Gönderildi : 03/01/2020 21:54

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32933
Illustrious Member Yönetici

Merhaba,

Her türlü ortamda Windows sistemlerinizin olduğu için Logo' dan bağımsız zaten Windows User CAL gerekli. Yani RDS CAL dışında o saydığınız 20 SQL kullanıcısı içinde Windows User CAL şart.

Özetle bir Windows server' a bağlanan her istemci için User CAL şart. Ancak her sunucu için değil, bir client için user cal almanız yeterli.

RDS gibi, SQL gibi ürünler için ayrıca CAL almalısınız ki onu zaten yazmışsınız.

RDS üzerinden office, SQL vs ne çalıştırırsanız çalıştırın kullanıcı sayısı kadar lisans ister

Örnek bir tane office lisansı alıp RDS e kurup 15 kişi bağlanır ise lisanssız olup 15 lisansınızın olması gerekli. Burada da 20 + 15 RDS için CAL şart

Özetle Logo dan bağımsız kaç adet Windows member var ise o kadar Windows User CAL + kaç kişi SQL kullanacak ise o kadar SQL CAL almanız lazım. (SQL de core bazlı lisans alırsanız buna gerek yok, ama SQL Standart alırsanız açtığınız user sayısı kadar bakın burası önemli, eş zamanlı bağlantı değil ne yazık ki açtığınız sql kullanıcısı kadar SQL CAL almalısınız)

Her türlü RDS hilesi başınızı ağrıtır. Burada RDS siz lisansız kullanım yapın diye değil işinizi kolaylaştırmak için sunulan bir teknoloji ondan Windows CAL + SQL Cal olsa bile RDS cal alıyorsunuz çünkü merkezi bir kullanım söz konusu.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 03/01/2020 22:07

(@seckincizer)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Gönderen: @hakanuzuner

Merhaba,

Her türlü ortamda Windows sistemlerinizin olduğu için Logo' dan bağımsız zaten Windows User CAL gerekli. Yani RDS CAL dışında o saydığınız 20 SQL kullanıcısı içinde Windows User CAL şart.

Özetle bir Windows server' a bağlanan her istemci için User CAL şart. Ancak her sunucu için değil, bir client için user cal almanız yeterli.

RDS gibi, SQL gibi ürünler için ayrıca CAL almalısınız ki onu zaten yazmışsınız.

RDS üzerinden office, SQL vs ne çalıştırırsanız çalıştırın kullanıcı sayısı kadar lisans ister

Örnek bir tane office lisansı alıp RDS e kurup 15 kişi bağlanır ise lisanssız olup 15 lisansınızın olması gerekli. Burada da 20 + 15 RDS için CAL şart

Özetle Logo dan bağımsız kaç adet Windows member var ise o kadar Windows User CAL + kaç kişi SQL kullanacak ise o kadar SQL CAL almanız lazım.

Her türlü RDS hilesi başınızı ağrıtır. Burada RDS siz lisansız kullanım yapın diye değil işinizi kolaylaştırmak için sunulan bir teknoloji ondan Windows CAL + SQL Cal olsa bile RDS cal alıyorsunuz çünkü merkezi bir kullanım söz konusu.

Merhaba Hakan Bey

Bilgilendirme için çok teşekkür ederim,bu bilgiler hepimize ışık tutuyor.

Bu durumda 35 Adet Sql Cal aldıracagım.Extra bir kişi logo client kurulumu talebinde bulunursa bu talebi karşılamayacagım ya da Sql Cal aldıracagım.

Tekrar çok teşekkürler,iyi akşamlar

Saygılarımla

Gönderildi : 03/01/2020 22:50

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Rica ederim. İyi çalışmalar.

Not: Aslında bu işlerde en iyisi güzel bir iş ortağı bulmanız. Yani lisans alacağınız yer aslında bunların hepsini biliyor, ama muhtemel merdiven altı bir bilgisayar firmasına sormuş iseniz onlar bu tür bilgileri bilmez, çünkü onlar al-sat yaparlar, bir yerde haklılarda bu tarz bilgiler için yetişmiş personel gerekli ve bu personellerin maliyetleri çok yüksek.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 04/01/2020 14:18

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Bu konuda değerli yazarımız Can Kaya tarafından yazılmış güzel bir makale

SQL Server 2019 Lisanslama (notion.site)

Gönderildi : 24/07/2021 19:31

(@seckincizer)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Çok teşekkür ederim Hakan Bey.

Inceledim,çok faydalı bilgiler. 

Tüm cevaplar mevcut.

Tekrar teşekkür ederim. 

Gönderildi : 24/07/2021 21:30

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Rica ederim, beğenmenize sevindim.

Gönderildi : 24/07/2021 23:34

(@cetinkarli)
Gönderiler: 77
Estimable Member

@hakanuzuner Merhaba Hakan hocam, 

Bir soru da ben sorabilir miyim? Microsoft partner leri arasında da iki farklı bilgi aldım bu konuda o yüzden kafamız karıştı. 

Web tabanlı çalışan bir yazılım satın aldık ve kendi sunucumuzda kurulu. SQL veri tabanını kullanıyor. 100 tane kullanıcı bu yazılıma veri giriyor rapor çekiyor. Biz core lisansı satın almak istiyoruz. Etik bir lisanslama olması için Microsoft tarafında en az kaç core lisansı satın almalıyız. 2 mi 4 mü? 

Teşekkürler

Gönderildi : 21/06/2022 17:46

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Merhaba, online ürünlerde connector lisansı olması gerekli.

Core için minimum diye bir şey yok, o sql kaç core üzerinde koşuyor ise hepsini lisanslamanız lazım.

Gönderildi : 21/06/2022 17:48

Paylaş: