Forum

Rdp Cal Lisans Dili...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Rdp Cal Lisans Dili ve Sürümü

11 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
1,266 Görüntüleme
(@sonergulbetekin)
Gönderiler: 24
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhabalar; merak ettiğim bir kaç konu var. Yardımcı olabilirseniz sevinirim. 

1-Rdp cal lisansında dil önemli midir? Örneğin server sürümü 2016 standart, dili Türkçe. Ben buna alacağım 5'li Cal lisansın sürümü de mi Türkçe olmalıdır. Böyle birşey var mı? 

2-  Server 2016 standart sürümü için 5'li cal lisansı satın aldım. Bunu Windows 10, Windows 8 ,Server 2012 sürümlerinde de kullanabilir miyim? Yoksa sadece Servet 2016 standart sürümü için mi geçerli olur?

Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler. 

Gönderildi : 11/05/2020 19:17

(@serkanates)
Gönderiler: 1275
Üye

Eğer open lisans satın alırsanız dil ve alt sürüm desteği de sağlanır.

Gönderildi : 11/05/2020 20:56

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32987
Illustrious Member Yönetici

Merhaba,

Öncelikle bu tür soruları lisans aldığınız yere sorabilirsiniz, malum sizden para kazandığı için size hizmet de vermeli.

Sorularınıza gelecek olursak

1 - Dilin hiç bir önemi yoktur, CAL lisansı için OS sürümü, adet ve Device veya User seçebilirsiniz.

2 - OS sürümü önemlidir, RDS Cal Windows Server sürümüne göre satın alınır, yani bağlanacak Windows 10, 8 veya 7 önemli değil önemli olan bağlandıkları işletim sisteminin OS sürümüdür. Standart olarak 3 geri sürüme düşürebiliyorsunuz diye hatırlıyorum. Örnek şu anda RDS CAL lisansı alırsanız 2019 olur, ama siz 2008 RDS kurarsanız desteği bittiği için muhtemel ondan aktivasyon yapamazsınız ama yine bu konuyu MS ile görüşmek gerekli.

2012 ve sonrasında ise sorunsuz kullanırsınız. Tek sorun sizdeki Anahtar geçerli olmaz mutlaka alt sürüm geçişlerinde MS teknik destek hattından ilgili OS için bir anahtar almanız gereklidir.

Pek çok makale var site üzerinde inceleyebilirsiniz.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 11/05/2020 23:47

(@burhanyildirim)
Gönderiler: 7
Active Member

Merhabalar,

Windows server 2012 r2 foundation  rds lisansı ihtiyacımız oluştu,tedarikçimiz net cevap veremiyor, bir önceki sisteme dönüş olabilir microsoft ile görüşün dedi, microsoft satıcıya yönlendiriyor, lisansı alsak iade sorunları olabiliyor, aldık çalıştı diyelim downgradeyaparsak ileride 2019 server a geçersek bu lisansı kullanabilirmiyiz?Ayrıca microsoft ile görüşmemde aşağıdaki linki örnek verdiler ama session host ve licenseserver arasındaki farkı anlayamadım. Sizce nasıl bir yol izlemeliyim?

İyi çalışmalar.

https://docs.microsoft.com/en-us/windows-server/remote/remote-desktop-services/rds-client-access-license#rds-cal-version-compatibility

Bu ileti 3 yıl önce burhanyildirim tarafından düzenlendi

Gönderildi : 23/11/2020 16:03

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Merhaba, Aldığınız bir lisans için bildiğim kadarı ile 3 sürüm geriye dönebiliyorsunuz, zaten size gönderilen link de bunu gösteriyor. Yani Server 2019 için RDS CAL lisansı alıp bunu telefon ile downgrade yapabilirsiniz. Bunu yaptıktan sonra sorunsuz bir şekilde sisteminiz 2012 R2 ise kullanabilirsiniz. 

İkinci sorunuz ise şimdi şöyle düşünün 2012 farm var, 2016 farm var ve her iki farm veya tek sunucu bile olsa ortak lisans server kullanıyor ise 2016 cal anahtarlarını 2012 lisans server kabul etmez. Ama sizde zaten tek sunucu ve tek lisans server olduğu için 2019 anahtarlarını da 2012 ye indireceğiniz için sorun yaşamazsınız.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 23/11/2020 16:18

(@burhanyildirim)
Active Member

@hakanuzuner

Hakan bey cevabınız için çok teşekkür ederim.

downgrade işlevsel oluyor sanırım daha sonra 2019 a geçersek lisansı kullanabiliyormuyuz.

gerek user cal gerek rds cal için.

iyi çalışmalar.

Gönderildi : 23/11/2020 16:39

(@serkanates)
Gönderiler: 1275
Üye

2012 kullanımını sonlandırmak kaydı ile kullanabilirsiniz.

İyi çalışmalar.

Gönderildi : 23/11/2020 16:49

(@burhanyildirim)
Active Member

@SerkanAtes 

çok teşekkür ederim.

iyi çalışmalar.

Gönderildi : 23/11/2020 17:02

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Aynen, Serkan cevap vermiş, eş zamanlı kullanamıyorsunuz ancak 2019, 2012, 209 şeklinde güncelleyebiliyorsunuz. Onun bir sınırı var mı bilmiyorum ama zaten çok da olmaz sanki

Kolay gelsin.

Gönderildi : 23/11/2020 18:07

(@burhanyildirim)
Active Member

@hakanuzuner

çok teşekkür ederim.

iyi çalışmalar.

Gönderildi : 23/11/2020 18:36

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Rica ederiz, iyi çalışmalar.

Gönderildi : 23/11/2020 19:53

Paylaş: