Forum

Logo programı/Sql C...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Logo programı/Sql Cal problemi

6 Yazılar
2 Üyeler
2 Likes
1,469 Görüntüleme
(@seckincizer)
Gönderiler: 130
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba

Kurumumuzda 2019 itibariyle Logo programına geçtik.Sql 'de 2 tür lisanslama var.Core bazlı veya Sql+Cal bazlı.

Bize Sql+ Cal bazlı daha az maliyetli geldi onu seçtik.Ve  Sql +55 Sql Cal satın aldık.

Problem burada başlıyor.Logo'dan rica edip Lisans bilgisini istedik.

Bize Logo programı içinden bir screenshot yolladılar.Şu şekilde ;

Lisans Bilgileri

Ana ürün Seri No 0......-.........  Kullanıcı Sayısı  : 55   LogoConnect Sözleşme No: 41............

Fakat birde veritabanından kullanıcı listesi istedim. Kullanıcı Listesinde 59 kişi görünüyor.

Logo'ya sordugumda; " 55 sayısı aynı anda bağlanabilen kişi sayısı" der. 

Olası bir lisans denetiminde ;

"Sizde 4 adet Sql Cal eksik onu alın" derler mi ?

İnanın buraya yazmadan önce birçok yerle fikir alışverişi yaptım ama farklı yanıtlar alıyorum.

Logo'nun cevabı ; "Bizim kurduğumuz yerlerde lisans denetlemesi olduğunda size gönderdigimiz Lisans Bilgilerindeki 55'e bakarlar.4 Adet Sql Cal almanıza gerek yok,biz tecrübe ettik" oldu.

Microsoft'u aradım.Partner'a yönendirdi.Onların cevabı da ;" 4 adet daha Sql Cal almanız gerekir."

Maalesef yanıtlar farklı.

Çalıştığı yerde Logo Programı kurulu olup Sql denetimi geçirenler var mı ? Veya bu denetimi geçirmeyenler de fikirlerini yazma şansı var mı ?

Çok teşekkür eder, iyi akşamlar dilerim.

Gönderildi : 06/09/2020 20:42

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32987
Illustrious Member Yönetici

Merhaba,

Burada doğru olan eş zamanlı kullanıcı adedi kaç ise o kadar lisans almanız. Size onu diyen bir logo bayisi Microsoft bayisi değil, gerçi Microsoft bayisi olup lisans konusunda uzman olmayan pek çok firma var onlarda yanlış bilgilendirebilirdi ama işin özü muhtemel kendilerine ait hesaplar var ve bunu söylerlerse diyeceksiniz ki o kısım bizi ilgilendirmiyor o zaman siz CAL alın ki bunu 10 müşteri için alsalar 40 CAL eder bir nevi sizin sunucuya bakım vb adı altında bağlanıyorlar ise onlar da ek bir cal demektir, eğer sla hizmeti sunuyor ise bunun içinden alabilirler.

Özetle doğrusu 59 CAL almanız ama artık SAM yok yani lisans denetimi işi bitti kimse sizi denetlemez normal şartlar altında. Ama siz yine de doğru lisanslama yapın.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 06/09/2020 21:34

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Merhaba,

Son durum nedir acaba?

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 03/10/2020 15:32

(@seckincizer)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba Hakan Bey

Geç geri dönüş için özür dilerim. Araştırmalarım uzun sürdü .

Lisansları satın aldığımız yerdeki bu konuları bilen kişiye ulaştım . "Lisansı 59'a tamamlamanız gerekiyor" der.
Yani ,programın "Eş zamanlı maksimum  bağlantı sayısı" ifadesinden ziyade , MsSql tarafında açılan kullanıcı sayısı önemli.

Kullanıcıları kontrol ettiğimde, Bayiinin kendilerine ait 2 kullanıcı görünüyor.

Doğru lisanslama için, eksik kullanıcıları alıyoruz.

İlginiz ve alakanız için çok teşekkür ederim.

Saygılarımla

Gönderildi : 03/10/2020 17:57

(@seckincizer)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Hakan Bey Merhaba

Bu konuda bi bilgi daha edindim.Paylaşmak istiyorum.

Örnegin 59 Sql kullanıcısı var.Bu Sql kullanıcılarından 10 kişi işten ayrıldı.Bunların hepside Sql kullanıcısı olsun.

Bu Sql kullanıcıları ilerde hukuksal bir vaka gibi durumlarda silinmek yerine sunucuda pasife cekiliyor.

Bu durumda ;

Toplam 59 Kullanıcı

Aktif : 49 Kullanıcı
 Pasif : 10 Kullanıcı

Olası bir denetimde Bizdeki "aktif kullanıcı sayısına" bakacaklarını ögrendim.Yani cevap 49.

10 Kullanıcılık lisans yanmıyor.Yeni açılan bir kullanıcıya atanabiliyor.

Belki küçük bir bilgi ,ama paylaşmak istedim.

Saygılarımla

Gönderildi : 02/11/2020 21:45

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Merhaba, bilgi ve dönüş için teşekkürler. Lisans işi malum sürekli kendimizi güncellememiz gereken bir konu çünkü sürekli değişen ve gelişen bir teknoloji ile değişebiliyor. CPU bazlı iken birden core bazlı olabiliyor veya kapsam değişebiliyor.

Benim hatırladığım eş zamanlı idi ama sonra kontrol edince açılan kullanıcı sayısı ile ilgili olduğunu bende gördüm. 

Yoruma gelince düzenli yedek alıyorsanız hesapları silmemenizin bir anlamı yok, hatta tam tersi bir risk var. Her an tekrar açılabilir vb.

Sonuçta hukuksal bir durumda siz her türlü eski loglara bakacağınız için o anda hesabın olup olmaması önemli değil.

Gönderildi : 02/11/2020 23:26

Paylaş: