Forum

HPE Rok Lisans

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] HPE Rok Lisans

12 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
5,742 Görüntüleme
(@selimyesil)
Gönderiler: 94
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba şirkete yeni HP server alacağız alacağımız server üzerinde 2019 std HPe Rok lisans olacak. Bu server üzerinde hyper v üzerinde Remote desktop çalıştırılacak. Bir yerde rok lisanslarda Hyper v olmaz open lisans almanız gerekmekte diye söylendi. microsoftu aradım satış temsilcisi ile görüşün dedi. Bir diğer sorum bu servera 30 adet cal lisansı alacağız bunlarıda lenovo kampanyalı alacağız. Satan firma bir sıkıntı çıkmaz dedi ama garanti olsun diye cal ve server lisansınu open mı almak daha doğru sizce.

Gönderildi : 17/12/2019 16:46

(@alihaydarortul)
Gönderiler: 151
Estimable Member

Selamlar. Rok lisansta ekstra bir kısıtlama yoktur open lisanstaki tüm işlemleri Rok üzerinde de yapabilirsiniz. ROK (Reseller Options Kit) üretici lisansıdır ve daha uygun fiyata gelir.

Hyper-V veya diğer sanallaştırma uygulamalarını kullanabilirsiniz.

Cal lisansı dediğimiz şey serverdan bağımsız kullanıcı lisansıdır. Bu sebeple HPE server bile kullansanız user veya cal lisanslarınız Dell veya Lenovo olabilir, hangi üreticiden alacağınız size kalmış

Gönderildi : 17/12/2019 17:52

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4288
Co-Helper

https://blogs.technet.microsoft.com/uspartner_ts2team/2013/04/30/windows-server-oem-licensing-is-cheaper-but-not-always/

https://community.hpe.com/t5/Alliances/Understanding-HPE-Reseller-Option-Kit-ROK-licensing-for-Windows/ba-p/6998521#.Xfj1yFpSHPY

Siz karar verin. 🙂
Open lisansın dengi değil o lisans türü. ROK evet ucuzdur maksadı zaten o ancak ilerisi iyi düşünülmediğinde bazen ucuz etin... durumu olur.
Os sürümlerinde herhangi bir kısıtlama yok lisans türü çeşitli kısıtlamalar içeriyor onlarda 2019 sürümünde de ortalama olarak aynı. Örneğin üretici veriyorsa mutlaka ROK lisansın media kit'ini alın aksi halde ileride os bozulur tekrar kurmak isterseniz elinizde ki key'i iso lara uyduracam derken tırmalar durursunuz. ROK keyler direkt microsoft dan indirilen deneme iso'larına uymuyor. OEM box lisans gibi büyük donanım değişikliklerinde çöp olur. İlerisi için upgrade edemezsiniz etmek istediğinizde öncelikle baştan geniue kit sonrada upgrade kit satın alırsınız. Küçük çaplı, hızlı büyümeyecek, çok değişiklik olmayacak işletmelere uygun fiyatlı çözümdür denebilir.

Yalnız bence farklı üreticinin kit CAL lisansı ile ilgili Microsoft'a danışıp emin olmanız lazım. Tüm ROK lisansları üretici bağımlı ürünün kendisi ve faturalarının kayıt altında olması gerekendir geçerli lisanslama için. Emin olun ki sonra ileride kabul etmeyecekleri bir şey yaşamayın.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 17/12/2019 18:51

(@alihaydarortul)
Estimable Member

Gönderen: @ibrahimyildiz

https://blogs.technet.microsoft.com/uspartner_ts2team/2013/04/30/windows-server-oem-licensing-is-cheaper-but-not-always/

https://community.hpe.com/t5/Alliances/Understanding-HPE-Reseller-Option-Kit-ROK-licensing-for-Windows/ba-p/6998521#.Xfj1yFpSHPY

Siz karar verin. 🙂
Open lisansın dengi değil o lisans türü. ROK evet ucuzdur maksadı zaten o ancak ilerisi iyi düşünülmediğinde bazen ucuz etin... durumu olur.
Os sürümlerinde herhangi bir kısıtlama yok lisans türü çeşitli kısıtlamalar içeriyor onlarda 2019 sürümünde de ortalama olarak aynı. Örneğin üretici veriyorsa mutlaka ROK lisansın media kit'ini alın aksi halde ileride os bozulur tekrar kurmak isterseniz elinizde ki key'i iso lara uyduracam derken tırmalar durursunuz. ROK keyler direkt microsoft dan indirilen deneme iso'larına uymuyor. OEM box lisans gibi büyük donanım değişikliklerinde çöp olur. İlerisi için upgrade edemezsiniz etmek istediğinizde öncelikle baştan geniue kit sonrada upgrade kit satın alırsınız. Küçük çaplı, hızlı büyümeyecek, çok değişiklik olmayacak işletmelere uygun fiyatlı çözümdür denebilir.

Yalnız bence farklı üreticinin kit CAL lisansı ile ilgili Microsoft'a danışıp emin olmanız lazım. Tüm ROK lisansları üretici bağımlı ürünün kendisi ve faturalarının kayıt altında olması gerekendir geçerli lisanslama için. Emin olun ki sonra ileride kabul etmeyecekleri bir şey yaşamayın.

Hocam Microsoft'ta lisanslama OEM ve OPEN  olarak ikiye ayrılır. Best practice de yeni bir sunucu alırken en karlı ve kazançlı lisanslama tipi OEM - ROK lisans. 

Enterprise yapılar ve maliyet hesabı yapmayan kurumlar open lisansı tercih ediyor çünkü yönetimi daha kolay.

Fakat küçük ve orta işletmeler daha çok OEM'i tercih ediyor çünkü daha karlı. Rok lisansı dediğiniz şey bir media kiti ile birlikte gelir bu media kitini muhafaza ettiğiniz sürece sunucuyu istediğiniz kadar kurup kaldırabilirsiniz. Medianız ve COA'nız duruyorsa Garanti süresi boyunca üreticiden, End of Support tarihine kadar Microsoft'tan destek alabilirsiniz.

Selim Bey bu arada Cal dediğiniz lisans user veya device cal mı yoksa RDS Cal'mı? user veya device Cal'ı üretici bağımsız kullanabilrsiniz, RDS cal konuşuyorsak sunucu markalı almanız daha mantıklı. Bu lisansların hepsini ROK olarak en ucuza alırsınız.

Gönderildi : 17/12/2019 20:23

(@selimyesil)
Gönderiler: 94
Estimable Member
Konu başlatıcı

@alihaydarortul

Cevaplarınız için çok teşekkür ederim. User Cal alacağız. Serverı Hp alıp Çal lisanslar Lenova user cal teklif edilince teredütte kaldık. Yardımlarınız için teşekkür ederim.

Gönderildi : 17/12/2019 20:43

(@alihaydarortul)
Estimable Member

@selimyesil Büyük ihtimalle o vendorda cal lisansı daha uygun fiyata geldiği için size teklif gelmiştir. Rica ederim.

Bu ileti 4 yıl önce Ali Örtül tarafından düzenlendi

Gönderildi : 17/12/2019 20:57

(@erdemyaglikara)
Gönderiler: 1165
Noble Member

Merhaba,

ROK lisanslama da essential sürümüne dikkat ediniz server essential sürümünde bir çok kısıtlama bulunmaktadır.

Gönderildi : 18/12/2019 11:13

(@alihaydarortul)
Estimable Member

@erdemyaglikara ne gibi bir çok kısıtlama olduğunu merak ettim, Rok Essentials'da ne gibi kısıtlamalar var?

Gönderildi : 18/12/2019 14:49

(@erdemyaglikara)
Gönderiler: 1165
Noble Member

Server Essentials sürümlerinde,

Fiziksel olarak 2 CPU ve 64 Gb ram destekler

Maksimum 25 kullanıcı veya 50 aygıta destek verir

Hyper-v ve Rds Rolü desteklemez

https://docs.microsoft.com/en-us/windows-server-essentials/get-started/system-requirements

http://www.serhatakinci.com/index.php/windows-server-2016-surumleri-lisanslama-ozellikler.html

Gönderildi : 18/12/2019 15:23

(@alihaydarortul)
Estimable Member

Gönderen: @erdemyaglikara

Server Essentials sürümlerinde,

Fiziksel olarak 2 CPU ve 64 Gb ram destekler

Maksimum 25 kullanıcı veya 50 aygıta destek verir

Hyper-v ve Rds Rolü desteklemez

https://docs.microsoft.com/en-us/windows-server-essentials/get-started/system-requirements

http://www.serhatakinci.com/index.php/windows-server-2016-surumleri-lisanslama-ozellikler.html

Hocam bunlar Essentials özellikleri  zaten Rok ile ilgisi yok. Essentials sürümü open lisansta Non Available 'dır.

Rok lisans dediğimiz şey, donanım üreticilerinin çeşitli katma değerler ekleyerek son kullanıcıya ulaştırdıkları yazılım dağıtım modelidir.

Herhangi bir kısıtlama veya eksik özellik taşımaz. Aksine fiyat ve destek avantajı sunar.

Bu ileti 4 yıl önce 3 defa Ali Örtül tarafından düzenlendi

Gönderildi : 18/12/2019 18:50

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4288
Co-Helper

Diğer arkadaşlarda ROK'un ayrıca sınırları var demiyor aslında Ali bey haklı ROK lisans modelinin ayrıca sınırlamaları yok. Sürüm sınırlamalarına tabi. Çok tekrara lüzum yok malum OEM modelin aynısı ancak uygulamada farklılıkları var. Bir tür linkleri verdim.
Nedir onlar Microsoft'dan media desteği alamazsınız. Microsoft sitesine ve dokumantasyonuna bakarsanız ROK lisanslarla ilgili Microsoft tam yekün lisans desteği vermediğini açıkça söylüyor. Reactivasyonu doğal olarak mic. sağlıyor ancak nadir durumlarda da olsa mic.'un başından savdığı senaryolar yaşayabilirsiniz ki ben yaşamadım ama forumlarda yaşayanlar gördüm bunlardan bazıları oem'lerde ki aktivasyon sınırları kadar dahi destek alamamak şekinde.
Adı üstünde reseller option kit. Mic. bunları üreticilere topluca satıyor ve ben ucuza verdim hemen herşeyine karışmam diyor yani bu ucuz model böyle işine gelirse diyor bir nevi. Üreticiler bu yüzden de kendi licence support süreçlerini kuruyorlar her birinini sitesinde var çünkü rok satıp, yürütmek için mecburlar. Yani seçtiğiniz lisans modellerinde karşılaşabilecekler herkes için eşit olmayabilir ben genellikle salt ilk satın alım maliyet odaklı hareket etmiyorum müşterilerimde. Tercihlere bağlı.

Ali beyle aynı taraftayız sadece tecrübelerim üzerinden ayrıntıda hatırlatmalar yapmak istedim. Örneğin elimde 2 adet ucuz tower sunucu var (dell) bayi bunları sipariş ederken media kit'lerini sipariş etmemiş. Ben part listesinde görüyorum ancak sonradan sipariş hakkı yok zaten eski sürüm server sürümleri. Madem konu maliyet eh ihtiyaçta yıllar sonra çıkabiliyor. Hatta bunlardan birisine geçenlerde başka biri için Hakan hocanın paylaştığı iso'dan indirerek uydurdum. 🙂 Yani o iso'lar birileri upload etmezse buralarda bahsini yapmadığımız warez sitelerinde var ancak. Tabi bu da bütün ROK lisans sürümleri için geçerli değil.
Şunu da ekleyelim ancak sabit geçer bir durum değil. Kurumsal ve son kullanıcı reseller option kit lisansların bir çoğu yeni sistemlerde uefi bios'lara gömülü farklı ihtiyaçlarda aşma yöntemleri elbet var ancak en iyi yol cihazda ki sürümün media kit'ini hazırda satın almak ve saklamak.
Diğer ayrıntıda hatırlatmak istediğim Lenovo cal temini idi. Mevcutta o konunun uygunluğu bilmiyorum bilgiler üzerinden şüphemi paylaştım. Microsoft lisans desteğinden sorgulayarak emin olarak hareket etmenizi tavsiye etmek istedim. Mantığım basitti çünkü ROK model de cihazın kendisi önemli lisans geçerliliği için oem geniue kit lisansla çok küçük bir farklılığı var. Siz hp sunucuya daha ucuz diye lenovo dan cal temin etmek istiyorsunuz. Hiç problem olmayabilir dediğim gibi bilmiyorum ama ben olsam emin olur ve aldığım bilgiyi yazılı halde ister ve saklardım ki sonradan başım ağrımasın. Foumlarda bu tip tecrübeleri paylaşmak için var zaten.
Teknik kişi olarak bana göre değişken ve orta ölçekli yapılarda dahi en iyi lisans modeli open türleridir. Media, coa, fatura saklama derdi olmaz. Ne yani reinstall edemiyor muyum şimdi gibi sorunlar olmaz. Müşterinin takibi ve çalınmalara karşı lisans korunumu kolaydır. Maliyete birşey diyemem ekonomik koşullar ortada.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 19/12/2019 02:59

(@alihaydarortul)
Estimable Member

İbrahim Bey teşekkürler aynen söylediğiniz gibi, Rok konusunda çok fazla yanlış bilgi-bilgilendirme var.

Bu kanalda  yoğunlaştığım için hangisinin doğru hangisinin yanlış olduğunu biliyorum.

Söylediğim gibi, Rok lisans dediğimiz şey, donanım üreticilerinin çeşitli katma değerler ekleyerek son kullanıcıya ulaştırdıkları Microsoft'un yazılım dağıtım modelidir. OEM lisans olarak düşünülebilir, Hiç bir sınırlaması yoktur.

Rok lisanslarda Garanti süresi boyunca vendor (Dell, HPE,Lenovo...) tarafından destek alabilir. COA (Yazılımın orjinal olduğunu gösteren etiket) ve Media Kit'ini sakladığınız süre boyunca da Microsoft'tan End Of Support tarihine kadar destek alabilirsiniz.

Burada sıkıntı Media Key'i veya COA saklanmadığı için tekrar kurulumlarda destek alınamıyor çünkü orjinalliği ıspatlanamıyor. O yüzden Media kit ve COA'yı saklamak önemli.

Sonuç olarak şöyle söyleyebiliriz. Yönetim ve media kolaylığı açısından Open tercih edilir. Maliyet ve destek avantajı olarak OEM-ROK tercih edilir. Yani Enterprise = Open  - SMB / Midmarket dediğimiz şirketler OEM-ROK.

Fakat burada bir exception var. Eğer Hyperconverged tercih edilecekse Enterprise yapılarda Datacenter-

ROK çok avantajlı olabiliyor.

Bu ileti 4 yıl önce Ali Örtül tarafından düzenlendi

Gönderildi : 19/12/2019 10:52

Paylaş: