Forum

CAL lisans bana ger...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] CAL lisans bana gerekli mi?

6 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
6,888 Görüntüleme
(@barishanturan)
Gönderiler: 3
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaşlar,

Şirketi domain yapısına geçirmek istiyorum ancak CAL lisans yeni duydum ve aşırı bir bilgim yok o konuda.

Sunucu üzerinde sadece dosya paylaşımı ağ içerisinde oluyor.

Domain yapısı kurduğumda CAL lisans almam gerekli mi ve bu kullanıcı kullanıcı olarak ayrı ayrı mı almam gerekli

Aynı sunucuda muhasebe yazılımı çalıştırdığımda da CAL mı almam gerekiyor

Gönderildi : 30/03/2020 08:42

(@cumhuraltan)
Gönderiler: 703
Üye

Selamlar @barishanturan

Evet kesinlikle  almanız  gerekmektedir, genel mantık şu  şekilde Networkunuzde  bulunan  her bilgisayar için 1  adet Windows User Cal  lisansı  almanız  gerekiyor. Ortamınızda 1'den  fazla  sunucu  olsa  bile 1 adet Windows User Cal  almanız  yeterlidir.

* Ayrıca  domain ortamına  ekleyeceğiniz  client  bilgisayarların  işletim  sistemleri Pro ve  üzeri  lisans  olmalıdır. Home, Home Business vb  işletim sistemlerini Domain ortamına  dahil edemezsiniz.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Probleminiz çözüldüğünde, Konunuzu "ÇÖZÜLDÜ" olarak işaretleyerek benzer problemi yaşayanlara yardımcı olabilirsiniz.

Gönderildi : 30/03/2020 14:07

(@barishanturan)
Active Member
Konu başlatıcı

@cumhuraltan

Hocam zaten domain alt yapısı vardı 2012 server olarak çok eskiden alınıp kurulmuş ama sistem çöktü bu nedenle de tekrar kuralım dedik mevcut lisansları server çöktüğü için bulamadık.

Peki ortalama 30 bilgisayar için 25 cal alıcam + 1 windows server lisansı doğru mudur?

Benim anlamadığım daha önce de cal vs alınmış ancak biz sürekli hesap eklerken pek sorun olmuyordu lisans vs. Cal almadan windows lisansı alsak bu bizi nasıl etkiler, domain yapısı mı durur

Gönderildi : 30/03/2020 14:15

(@cumhuraltan)
Üye

Selamlar @barishanturan

Cal  lisansı daha  önceden alındı ise ve sunucu işletim sistemi aynı ise  yeniden  almanıza gerek yok. Cal lisansı open  lisans  olarak  alınmıştır ve  Microsoft  volume licensing service  center da  açılmış olan  hesabınızda  duruyordur. Cal lisansı almadan da  domain e  dahil  edebilirsiniz  ancak lisans  ihlali  yapmış olursunuz ve  denetleme   durumlarında  problem yaşayabilirsiniz.

30 bilgisayar  var  ise  30 cal  almanız  gerekiyor.

Probleminiz çözüldüğünde, Konunuzu "ÇÖZÜLDÜ" olarak işaretleyerek benzer problemi yaşayanlara yardımcı olabilirsiniz.

Gönderildi : 30/03/2020 16:17

(@barishanturan)
Active Member
Konu başlatıcı

Tamam öncelikle ilgi ve alan için teşekkür ederim, daha önce aldığımız firma kendi aldığı bayiden lisansları bulmuş ama öğrenişm açısından çok teşekkür ederim.

Gönderildi : 30/03/2020 17:01

(@cumhuraltan)
Üye

Gönderen: @barishanturan

Tamam öncelikle ilgi ve alan için teşekkür ederim, daha önce aldığımız firma kendi aldığı bayiden lisansları bulmuş ama öğrenişm açısından çok teşekkür ederim.

Selamlar @barishanturan 

Geçmiş olsun , Lisanslarınız open lisans  anladıgım kadarıyla. volume  licensing center da  üyelik açarak lisansları kendi accountunuza aktarılmasını isteyin  satın aldıgınız firmadan ilerleyen zamanlarda  lisans denetlemesi  gibi  durumlarda  ihtiyacınız  olacak.

Gönderildi : 30/03/2020 20:04

Paylaş: