Forum

Lisanslama

Bildirimler
Hepsini Temizle

Lisanslama

14 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
716 Görüntüleme
(@KenanYAGIZ)
Gönderiler: 13
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Baya uğraştım makeleleride okudum ama yinede emin olamıyorum işin üstadlarına sormak istedim.

Şirkette 2 tane Server var 2008 std lisansları var ama 2003 r2 std yüklü

Serverlardan birini TERMİNAL SERVER (Office 2003 std yüklü) diğerini SQL SERVER olarak kullanıyorum

13 tane PC uzaktan RDP le bağlanıp ODBC aracılığıyla Nebim Winner kullanıyorlar. Office programını KULLANMIYORLAR

11 tane THİN CLİENT RDP le bağlanıp ODBC aracılığıyla Nebim Winner kullanıyorlar. Office programınıda kullanıyorlar

2 tane NOTEBOOK ODBC aracılığıyla Nebim Winner kullanıyorlar.

Bu sisteme göre bende olması gereken lisanslar neler olmalıdır.

Gönderildi : 29/04/2009 15:32

(@fatihkaraalioglu)
Gönderiler: 3040
Illustrious Member

Merhaba;

2 adet W2008 Lisansı olması gerekmektedir. Alt Sürüm hakkı ile W2003 kurabilirsiniz.

SQL serverinizi AD server yaparsanız ve TS ' ı AD üyesi yaparsanız merkezi olarak Windows CAL kullanabilirsiniz. yani 13 + 11 + 2 = 26 Adet Windows CAL

Eğer TS ve SQL birbirinden bağımsız ise her bir server üzerine kimler bağlanıyorsa Windows CAL almanız gerekmektedir.

24 tane RDP kullanıcınız olduğu için TS üzerine Terminal Services CAL satın almanız gerekmektedir.

26 Adet SQL CAL almanız gerekmektedir. veya Cpu lisansı.

24 Adet Office satın almanız gerekmektedir.

Gönderildi : 29/04/2009 15:37

(@KenanYAGIZ)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Çok teşekkür ederim cevap için gayet aydınlatıcı oldu ama ben soruyu sorarken AD yi atlamışım. [:$]

Terminal Serverda AD de kurulu ve Sql Server AD üyesi buna göre Windows CAL adedi nasıl olur 

ve 24 adet Office almamız gerekiyormu 13 tane RDP yle bağlanan PC ler Office kullanmıyor. sadece Winner kullanıyor kendi üzerlerinde Open Office var.

Gönderildi : 29/04/2009 17:54

(@fatihkaraalioglu)
Illustrious Member

Merhaba;

Lisanslamadan önce Sistem Dizaynınız Problemli durumda.

AD üzerinde TS rolunun kurulması tavsiye edilmez ve desteği yoktur. Oluşabilecek problemlere karşı hazırlıklı olun. veya yol yakınken rolleri değiştirin.

AD üzerinde SQL sağlıklı bir şekilde çalışmaktadır ve problem anında destek vardır. İki farklı uyumlu roldur..

Yok bu probleme rağmen devam edeceğim derseniz mevcut Ad üzerine Lisansing servisini yükleyerek CAL ları tanıtabilirsiniz. Problem yoktur. Ama SQL serverin Ad ortamına member olamsı gerekmektedir.

Ts üzerinde kaçtane Office kullanıyorsanız bu kadar office almanız gerekemktedir.

Gönderildi : 29/04/2009 18:22

(@KenanYAGIZ)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Çok teşekkür ederim bu karışık lisanslama olayını anladım ve artık yönetime anlatabilirim gerçekten çok teşekkürler

Gönderildi : 29/04/2009 18:49

(@fatihkaraalioglu)
Illustrious Member

Kolay gelsin.

Gönderildi : 29/04/2009 19:15

(@savasugur)
Gönderiler: 54
Trusted Member

Merhaba Fatih,

kafama takılan bu lisanslama konusunda.

şimdi bir kullanıcı için , örnek win2003 servere logon oluyorsa yani Ad ye, 1 adet windows server Cal lisansı gerekiyor.

peki kullanıcı olgon olmuyorsa AD sadece gurup açılmışsa , bu grup ismi içinde windows server cal lisansı alınması gerekiyormu ?

birde Excahgne Cal lisansları Exchange mailbox ta bulunan tüm kullanıcılar için exchange Cal lisansı alınıyor mu ?

teşekürler.

Gönderildi : 14/12/2009 20:18

(@fatihkaraalioglu)
Illustrious Member

Merhaba;

İstediğiniz kadar kullanıcı-grup açabilirsiniz. Bunun için herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır.

Fakat yüklemiş olduğunuz kullanıcıdan sonrası için lisans uyarısı vermeye başlayacaktır. ve bu şekilde kullanmaya devam ederseniz lisanssız kullanmaya başlamış olacaksınız.

Exchange için de mailbox başına' dır.

Gönderildi : 15/12/2009 01:49

(@savasugur)
Trusted Member

Tekra Merhaba,

Anladım, peki windows server Cal lisanslaması neye göre yapılıyor, hirhangi bir şekli varmıdır. sevrer kurarken ad kurulu olan makide lisanslama tipi seçiliyor per sec. per div. bu lisanslamanın bir önemi varmı ?

Teşekkürler.

Gönderildi : 15/12/2009 12:19

(@CanYerli)
Gönderiler: 143
Estimable Member

Selamlar ,

Benimde ufak bir sorum olacak, şirketimde 30 Cal lisnaslı SBS 2003 Pre R2 var (AD-DC-EXCH), toplam kullanıcı sayım 20. Ben extra ayrı bir Server kurmak istiyorum ve bunu ADDC+ISA yapmak istiyorum,

1-Server 2008 Standart lisansı alıp Server 2008 olarak kurarasam ADDC olarak SBS 2003 R2 Premiuma üye yapabilirmiyim?

2-ISA kuracağımdan dolayı her kullanıcı firewallclient için CAL lisansı gerekecek mi? ISA isa lisansa gerek olmadığını biliyorum ama Server farklı bir server,internete çıkmak için 2008 Standart Servera erişim sağlayacaklar, belki ileride doya paylaşımı açarım burdan.. ,Teşekkür ederim.

Gönderildi : 18/12/2009 03:17

(@savasugur)
Trusted Member

Merhabalar,

TS olarak yapılandırılan bir 2003 serverda default olarak TS Cal lisansı alamadan kaç kullanıcı bağlanabilir.

ben defaulta 5 kullanıcı bağlanabiliyor ,sonrasında 6.7... kullanıcılar bağlanacaksa okadar TS Cal lisansı almak gerekiyor diye biliyorum ?

Nedir aslı bunun yardımcı olurmusunuz ?

teşekkürler.

Gönderildi : 24/12/2009 16:39

(@savasugur)
Trusted Member

Merhabalar,

diğer Trm server lisaslama konusunda, açıklama yapıldı.

Sadece Sbs lerde önceden 5 adet trm Cal lisansı geliyormuş, şimdi ise artık Sbs lerde bile 1 Adet trm Cal lisansı geliyor.

Sonra nekar kullanıcı bağlanacaksa Trm Cal lisansı satın almak gerekiyor.

kolay gelsin.

Gönderildi : 29/12/2009 13:18

(@ugursarigol)
Gönderiler: 9
Active Member

Merhabalar,

Aynı konuda bir soru da ben sormak istiyorum mümkünse...

2003 Std R2 uzak masa üstü kullanımı için ve 2003 SBS Pre. Active Directory yüklü, 2003 Std. bunun üyesi olacak şekilde 2 sunucum var.
AD dahil olmayan bir de 2008 Foundation sunucum var. Fakat henüz hiçbir user foundation'a erişmiyor. 15 kullanıcı desteklediği için AD dahil edilemiyor. Vereceğiniz bilgiye göre bir yerlerde kullanmaya çalışacağım.
2003 Std. R2 üzerinde 5 TS CAL ve 5 user CAL var. 2003 SBS Pre. üzerinde 10 user CAL yüklü.
2003 Std. R2 üzerinde SQL 2005 Express yüklü (lisans gerektirmiyor diye biliyorum), SBS 2003 Pre. üzerinde SQL 2005 Std. Workgroup Ed. yüklü. 

3 kullanıcı uzak masa üstünden 2003 Std. R2 üzerinde oturum açıp, 2003 Pre. üzerinde yüklü programı kullanıyorlar. Exchange mailbox'ları var. Fakat kendi makineleri üzerinde yüklü posta istemcilerinde tanımlı olan pop3 hesapları üzerinden mailboxlarına bağlanıp, posta alıp veriyorlar.
2 kullanıcı başka şehirden az önce anlattığım gibi, pop3 üzerinden mailbox'ına erişiyor. TS üzerinde oturum açmıyor.

Lokalde ise 12 kullanıcı var. Oturum açıyorlar, mailbox kullanıyorlar,  2003 Std. üzerindeki SQL 2005 veritabanlarına (sadece veritabanlarına) erişimleri var ve 2003 SBS Pre. üzerindeki programları, dosyaları ve veritabanlarını kullanıyorlar. 

Endian firewall kullanılıyor ve sadece bir kullanıcı tanımı var.
Mailbox yok. Oturum açmıyor. Yetkilendirilmek için açılmış.

Lisans gereksinimleri nelerdir? Bilgi verebilir misiniz acaba?

Bir de SBS Pre. lisanslarına bakıldığında, installed:10, maximum usage: 14 yazıyor. Bundan en fazla 14 kullanıcının da lisans dahilinde olduğunu mu anlamalıyım? 

Saygılar. 

Gönderildi : 15/03/2010 22:11

(@fatihkaraalioglu)
Illustrious Member

Merhabalar,

TS olarak yapılandırılan bir 2003 serverda default olarak TS Cal lisansı alamadan kaç kullanıcı bağlanabilir.

ben defaulta 5 kullanıcı bağlanabiliyor ,sonrasında 6.7... kullanıcılar bağlanacaksa okadar TS Cal lisansı almak gerekiyor diye biliyorum ?

Nedir aslı bunun yardımcı olurmusunuz ?

teşekkürler.

Varsayılan olarak, aynı server üzerine eş zamanlı olarak 2 kullanıcı bağlanabilir ve bu kullanıcıların uzaktan bağlanma hakkı yönetimsel işlemleri gerçekleştirmek için verilmiştir.

iki kullanıcıdan fazla ihtiyacımız varsa TS CAL yeni ismi ile RDH Cal almamız gerekmektedir.

If Terminal Services is installed in Remote Administration mode, the Terminal Services licenses are not enforced because only the Administrator account and members of the Administrators group can connect to the Terminal Services computers using the Terminal Services client (by default), and only two members of the Administrators group can run a session at one time.

detaylar için aşağıda ki makaleyi okumanızı önereceğim.

http://support.microsoft.com/kb/237811

Gönderildi : 15/03/2010 22:45

Paylaş: