Forum

SAM Çalışması ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

SAM Çalışması Hala Yapılıyor mu?

5 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
3,090 Görüntüleme
(@enesaslan)
Gönderiler: 174
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba, ben yokken çalıştığım firmayı arayarak SAM çalışması yapacaklarını söylemiş bir firma. Son 1 yıldır bu çalışma yapılmamış vs denilmiş sekretere fakat daha uzun süredir yapılmadığını biliyorum. Benim bildiğim BSA nın İç İşleri Bakanlığınca faaliyetleri durdurulduktan sonra SAM çalışması yapmaya zorlayabilecek bir kurum ya da iş ortağının bulunmamasıdır. Birkaç arkadaşımın daha çalıştığı firmayı aramışlar ve arkadaşlarım reddedince herhangi bir çalışma yapılmamış. Duyduğuma göre kabul edip yaptıran firmalara da eksik bulmak için özel çaba sarfettikleri ve lisans satmaya zorladıkları gibi bir durum varmış. Eğer yasal zorunluluk derler ise neye dayanarak demeleri gerekiyor firmaya, bizlere gösterecekleri izin belgeleri ya da herhangi bir belge var mıdır ?

Bu konuda aydınlatır mısınız lütfen?

Teşekkürler.

ek: Hali hazırda zaten kullandığımız ms ürünlerinin her birinden fazladan 20şer lisansımız var. 

Gönderildi : 18/04/2018 17:51

(@erdemyaglikara)
Gönderiler: 1165
Noble Member

Merhaba,

Sam çalışması Microsoft tarafından yapılmaya devam ediliyor BSA Türkiye hizmetleri durduruldu ancak Microsoft lisans takip işlemini bizzat kendisi yapıyor.

Süreç şu şekilde işliyor,

İlk önce Microsoft tarafından size bir mektup geliyor denetim bilgilendirmesi ile ilgili sonrasında Microsoft direk sizi arayıp lisans çalışması yapmak istediğini belirtiyor ve sizden ön bilgi alıyor mevcut yapınız hakkında sonrasında ise bir mail geliyor burada SAM çalışması yapacağınız firmayı seçiyorsunuz ve Microsoft seçtiğiniz sam firması ile irtibata geçip firmaya gerekli bilgileri veriyor sonrasında SAM çalışması yapacağınız firma sizi arayıp bir tarih belirliyorsunuz ve o tarihte denetime giriyorsunuz.

Gönderildi : 18/04/2018 18:59

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

merhaba,

kurum bilgilerini dışarı açma zorunluluğunuz bulunmuyor.

karşı tarafın ısrarı var ise, konu ile ilgili kurum avukatınıza bilgi verip, siz aradan çekilin.

devamında kanuni bir süreç ise sizi ziyaret edip bilgi alabilirler, aksi halde konu kapanır.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 19/04/2018 02:10

(@enesaslan)
Gönderiler: 174
Reputable Member
Konu başlatıcı

Bilgiler için teşekkür ederim. 

Gönderildi : 19/04/2018 13:25

(@burakbasar)
Gönderiler: 18
Eminent Member

Merhaba, ben yokken çalıştığım firmayı arayarak SAM çalışması yapacaklarını söylemiş bir firma. Son 1 yıldır bu çalışma yapılmamış vs denilmiş sekretere fakat daha uzun süredir yapılmadığını biliyorum. Benim bildiğim BSA nın İç İşleri Bakanlığınca faaliyetleri durdurulduktan sonra SAM çalışması yapmaya zorlayabilecek bir kurum ya da iş ortağının bulunmamasıdır. Birkaç arkadaşımın daha çalıştığı firmayı aramışlar ve arkadaşlarım reddedince herhangi bir çalışma yapılmamış. Duyduğuma göre kabul edip yaptıran firmalara da eksik bulmak için özel çaba sarfettikleri ve lisans satmaya zorladıkları gibi bir durum varmış. Eğer yasal zorunluluk derler ise neye dayanarak demeleri gerekiyor firmaya, bizlere gösterecekleri izin belgeleri ya da herhangi bir belge var mıdır ?

Bu konuda aydınlatır mısınız lütfen?

Teşekkürler.

ek: Hali hazırda zaten kullandığımız ms ürünlerinin her birinden fazladan 20şer lisansımız var. 

Merhabalar Enes Bey,

SAM Sürecini şirketimde dün başlattım. Bu işlemi Partnerleri yapıyor Microsoft'un. Onlar her şeyi hazırlıyor dosya olarak Microsoft'a iletiyor. LTS Bilişim yapıyor bizim SAM'i. Sonuç olarak 1 yıl yapılan bilgisayar sayısı kadar geçerli bir sertifika veriliyor. Bu arada SAM ile eksik çıkan lisanslarınızı indirimli olarak tamamlıyorsunuz.

Domain yapınız var ise yapı dan bilgisayarların belirli bilgilerini çekiyor. Clientler ın Firewall kapalı olması gerekiyor. ikinci bir seçenek ise küçük bir programı one by one tüm clientlerde çalıştırmanız gerekiyor. 1 dakikadan kısa sürüyor.

Bu süreç isteğe bağlı yapılıyor. Ancak yaptırmak Mali denetimler gibi süreçlerde çok işe yarıyor. Yöneticilerin de içini rahatlatıyor. Ciddi cezalar çıkabiliyor çünkü. Devlet tekelinde bir kurum kuruldu denetimlere çat kapı başladılar diye biliyorum ancak detay hatırlamıyorum.

Telif hakkı olduğu için yasal olarak hakları var. Eğer lisanssız ürün kullanıyorsanız zaten bir an önce lisansları temin edin derim.

İyi Çalışmalar

Gönderildi : 08/06/2018 13:11

Paylaş: