Bildirimler
Hepsini Temizle

Yanan Lisans  

  RSS
bülent sönmez
(@bulentsonmez)
Üye

27.12.2015 Fabrikamızda çıkan yangın sonucu sunucu odamız ve sistem altyapımız tamamen yandı.İçerisinde Microsoft kutu lisanslar,sql lisansı,photoshop lisansı,solidworks lisansı vardı.Lisansların faturaları elimde mevcut.Bu aşamada hangi yolu izlemeliyim ki lisanslarım geçerliliğini kaybetmesin.Yada bu acı teçrübeyi yaşayan arkadaşlar hangi yolu izlediler.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Alıntı
Gönderildi : 06/01/2016 17:31
Emrah YILMAZ
(@EmrahYILMAZ)
Üye

Öncelikle geçmiş olsun. Microsoft ve diğer firmaların müşteri hizmetleri bu konuda yardımcı olacaklardır. Her firmanın ayrı prosedürleri olduğundan en iyi bilgiyi destek hattından alabilirsiniz.

Yaşadığınız olay her yönüyle acı bir durum. Ama her felaket bize bir şeyler öğretir. Bu nedenle, yangın sonrası yaşadığınız veri kayıplarıyla da ilgili tecrübelerinizi öğrenmek isterim.

CevapAlıntı
Gönderildi : 06/01/2016 18:02
bülent sönmez
(@bulentsonmez)
Üye

Çok şükür veri kaybımız yok.Başka bir binada disaster vardı.Storage ler mirror çalışıyorlardı.Ama network yedekliliği olmayınca 2 saatlik bir çalışma kaybımız oldu o kadar.Bir dahakine Network kün de yedeğini yapacağım.

Disaster kuralı 1,5 yıl oldu.Aklımda hep mirror u bozup o storage yi de kullanmak yardı.Storage boş boş yatıyormuş gibime geliyordu.Ama harcadığımız her kuruşa değdi.

3. bir yerde de veeam backup yedekleri duruyordu.Onlarada ihtiyacım oldu.Gayet başarılı bir ürün.Dosya bazlı geri dönüşler yaptım hiçbir sıkıntı çıkarmadı.

 

Yaşadığım tek sıkıntı merkezde 3 sunucu 48 core,disaster tarafında 1 sunucu 16 core var biraz yavaşlık oldu.Birde Disaster tarafına merkezdekinden daha yavaş bir storage almıştık (maliyet az olsun diye) o yüzden orada da bir yavaşlık var.Yeni sistem kurulana kadar artık böyle çalışacagız.

 

 

CevapAlıntı
Gönderildi : 06/01/2016 19:58
Rıza ŞAHAN
(@www-rizasahan-com)
Değerli Üye Forum Yöneticisi

Çok geçmiş olsun. MS size yardımcı olacaktır. Open lisanslarda sorun olmaz. Zaten portal üzerindeler diğerleri içinde cihazlarda sticker varsa ve muhasebede faturalar varsa yeterli olması lazım. Bunlarada erişemiyorsanız sanırım yangın tutanakları felan bir şekilde bir çıkış yolu olacaktır.

CevapAlıntı
Gönderildi : 06/01/2016 23:41
oldmember
(@yavuzfilizlibay)
Üye

Öncelikle geçmiş olsun, can kaybı olmaması sevindirici

Fully Packaged Product - FPP lisansları ürün ile müşteri arasında bir bağ kururulup MS tarafında kaydedilmiyor, aynı OEM lisanslar gibi, laptop üzerinde gelen lisans gibi, bu tipteki lisanslar cihazla yaşayıp ölüyor. FPP lisansları da OEM den farklı olarak kutusuyla birlikte yaşar ve kutu kaybolduğunda lisans ölür. 

Eğer keyleri bir yerde sakladıysanız, bu keyleri kullanırsınız, faturayı MS'e gösterirsiniz, bir ihtimal SAM denetlemesinde kabul edebilirler. Çalışan sistemlerdeki keyleride tespit edip, bunları kayıt almanızı öneririm. Fatura ve key bilgileri ile birlikte elinizde daha iyi bir lisans bilgisi olur.

CevapAlıntı
Gönderildi : 07/01/2016 01:36
Paylaş: