2 farklı firma aras...
 
Bildirimler
Hepsini Temizle

2 farklı firma arasında aditional dc kurulumu ve lisansları  

  RSS
Fatih Gürdal
(@FatihGurdal)
Üye

merhabalar benim değişik bir durumum var,

Şu an hali hazırda çalışan yönetim kurulları aynı fakat firma faturaları farklı firmam var ve holding yapısı yok.

A Firmasında afirması.local adında bir domain yapısı var Terminal server mimarisi ile thinclientlar ile çalışıyorlar TSCAL lisans ile bu lisanslar afirması üzerinde faturalı ve open lisasns olarak satın alındı. 50 adet user var.

B Firmasında ise  bfirması.local adında bir domain yapısı var Terminal server mimarisi ile thinclientlar ile çalışıyorlar TSCAL lisans ile bu lisanslar bfirması üzerinde faturalı ve open lisasns olarak satın alındı. 30 adet user var.

iki firma arasında ipsec VPN ile kurulmuş bir vpn yapısı var.

şimdi benim yapmak istediğim B firmasındaki domaini A firmasındaki domanin aditional DC olarak tanımlamak. yani B firması ile a firmasının domain yapısını birleştirerek iki firmanında userlerinin iki firma üzerinde de görebilecek ve ortak bir domain ortamı haline getirmek istiyorum. tabi bunun için b firmasındanki serveri yeniden kurulum yapacağım.

Bu senaryoyu henüz gerçekleştirmedim. fakat gerçekleştirdiğim takdirde lisans durumum ne olacak onu anlayamadım. bu konuda bana yardımcı olabilirmisiniz.

Ortak domain yapısını kurduğum zaman afirmasi.local domaininde 80 tane user görünecek tabi bu afirmasi.local B firmasındada görüneceğinden 2 firmasında da 80 user var gibi görünecek. ama bunların 30 tanesini B firması 50 tanesi A firması kullanıyor olcak bu senaryoda lisansla konusunda bir sorun yaşarmıyım. yoksa elimdeki lisasnlar yeterli olacakmıdır.

 

 

 

 

 

 

Alıntı
Gönderildi : 04/12/2015 17:37
Emrah YILMAZ
(@EmrahYILMAZ)
Üye
Fatih Gürdal
(@FatihGurdal)
Üye

şu an trust çalıştırıyorum firmalar arasında ama trust yapısı değil ortak domain kullanmak istiyorum.

CevapAlıntı
Gönderildi : 04/12/2015 17:53
M. Oguzhan OZKURT
(@m-oguzhanozkurt)
Üye

Lisans devri konusunu düşünebilirsiniz. Bir Microsoft partner ı yardımcı olabilir.

İyi Çalışmalar.

CevapAlıntı
Gönderildi : 04/12/2015 22:36
Fatih Gürdal
(@FatihGurdal)
Üye

lisans devri derken bu kouda benim 2 firmadaki faturalı lisanslarım yeterli olacak mı yoksa bu lisasnları bi firmaya mı devr etmem gerekiyr.

CevapAlıntı
Gönderildi : 08/12/2015 17:36
M. Oguzhan OZKURT
(@m-oguzhanozkurt)
Üye

Az lisansın olduğu firmaya ait tüm lisansları diğer firmaya devredin. Haliyle diğer firmaya ait toplamda 80 lisans görünecek. Kurulacak olan sunucuyu bu firmaya ait lisanslar ile aktif ederseniz sorun yaşamazsınız.

CevapAlıntı
Gönderildi : 09/12/2015 10:16
Paylaş: