Forum

Lisanslama hakkında...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Lisanslama hakkında sorularım

6 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
396 Görüntüleme
(@iLYASBAYRAM)
Gönderiler: 165
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Şirketimizdeki bilgisayarların bazılarında windows 7 home basic bazılarında Windows Xp Professional sürümü vardı. Bu bilgisayarların bazılarının faturlarını da bulamıyorduk.

Bilgisayarlar için Windows 8.1 Professional Get Genuine satın aldık ve home basic olan bilgisayarları Windows 7 Professional'a yükselttik.  (Bazılarına dokunmadık.)

Office programları için Office 2013 Ev ve İş (kutu) aldık.

Doğru bir lisanslama yapmış mıyız?

Toplu lisanslama hizmet merkezinin ilişki özeti kısmında bitiş tarihi 31.03.2016 yazıyor. Bu tarihten sonra lisans geçersiz mi olucak?

Şirkete yeni bir bilgisayar alırken nelere dikkat etmeliyiz? Professional sürüm olan bilgisayarlardan mı almalıyız?

Gönderildi : 04/05/2015 22:43

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18029
_

Merhaba,
GGK lisans ile lisanssız bilgisayarı sonradan alınan lisans ile faturalamış olursunuz.
Lisanslamanız pratik olarak doğru. Doğrluk firmadan firmaya değişir.
Toplu lisanslamadaki tarih en son tek ürün alabileceğiniz zamanı kapsam. Bu zamandan sonra tek tek değil bir defaya mahsus 5 lisans almalısınız. Tek lisans alma hakkınız 5 lisans alındıktan sonra tekrarlanacaktır.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 05/05/2015 00:26

(@iLYASBAYRAM)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Bundan sonra bilgisayar alırken işletim sistemi ile birlikte mi almak mantıklı yoksa Free Dos alıp bizdeki GGK lisans ile lisanslamak mı?

Faturasına ulaşamadığım 3 bilgisayar daha var bunlar için ne yapmalıyım?

Teşekkür ederim.

Gönderildi : 05/05/2015 10:52

(@m-oguzhanozkurt)
Gönderiler: 1323
Noble Member

Merhaba İlyas Bey,

GGK ve GGWA lisanslama türü OEM lisanslama ile aynı mantıktadır. Lisans alındı ve bir PC'ye yüklendikten sonra kaldırılıp farklı bir PC'ye kurulumu ve aktarımı gerçekleştirilemez. Kurulduğu PC üzerinde özel bir şart (anakartı istekli olarak değiştirme) hariç o PC'nin ömrü kadar kalır. Yeni PC ler ile her zaman işletim sistemi almak daha etik ve maliyeti uygun. Faturasına ulaşamadığınız ürünleriniz için de ya GGK alacaksınız ya da kutu lisans.

Gönderildi : 05/05/2015 12:35

(@iLYASBAYRAM)
Reputable Member
Konu başlatıcı

17 tane Windows 8.1 GG aldık. Şirkette 17 tane bilgisayar bulundurdğumuz sürece bu lisansları kullanamazmıyım.

Bir tane masaüsttü bilgisayarda Windows 7 Starter vardı. GG aldıktan bu bilgisayarı Windows 7 Professsional'a yükseltmedik. Sorun teşkil eder mi?

Gönderildi : 05/05/2015 14:47

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18029
_

GGK lisans lisanssız bilgisayar için alınır. Box lisans gibi bilgisayar çöpe gidince başka bilgisayara taşınamaz.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 05/05/2015 18:38

Paylaş: