Forum

Open Lisanslama Hak...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Open Lisanslama Hakkında

11 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
576 Görüntüleme
(@ahmetkural)
Gönderiler: 35
Trusted Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar merhaba

firmalarımızdan bir tanesi yanlışlıkla altta hiç lisans olmadan open lisans satın almıs windows 8.1 ve bu şekilde lisanslamanın geçersiz olduğunu duydum biz şimdi bu müşterimize lisans iadesi yaptırıp box ürün alabilirmiyiz veya tekrar box ürün almadan aradaki fiyat farkıyla çözebilir miyiz?

Yardımlarınız için teşekkürler 

Gönderildi : 27/05/2014 14:36

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4301
Co-Helper

Open lisans niye geçersiz ve gereksiz olsun. İleriye yönelik de devam edilebilir. Eldeki diğer lisanslar da zamanla open'a kaydettirilebilir böylece de tek merkezli takip olur fatura box saklama mecburiyeti ortadan kalkar.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 27/05/2014 17:46

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Ofis lisansı, cal lisansı , server lisansı gibi lisanslar haricinde client işletim sistemlerinde open lisans kullanacaksanız altında home lisan olmak zorunda. Bu nedenle ekonomik olsun makinayı çöpe atınca yeni işletim sistemi çıkar yeni şekilde alırım derseniz oem lisans almalısınız. Aksi durumda Box linsan almanızda yarar var. Tabi kiralama imkanı da mevcut.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 27/05/2014 17:58

(@ahmetkural)
Gönderiler: 35
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba 

problem şu şekilde hiç lisans yok ama Windows 8.1 Olp lisans alınmıs bundada alltta bir lisans olması gerekıyor öyle bir lisans yok ama 5 tane windows 8.1 Olp lisans var bu şekildede geçerli olmuyor mus diye duydum doğrumu biliyorum acaba?

Gönderildi : 27/05/2014 18:46

(@www-rizasahan-com)
_

Merhaba,
0212 336 69 99 numaralı Microsoft iletişim hattından size uygun lisanslama konusunda bilgi talep edebilirsiniz.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 28/05/2014 11:51

(@ahmetvargelen)
Gönderiler: 23
Eminent Member

Elinizde bulunan 8.1 ler ent mi yoksa pro mu? uzerinde only upgrade gibi birsey yazmali

Eger only upgrade ise base lisansa ihtiyaciniz var. Bunuda GGWA lisanslari ile cozebilirsiniz.

Gönderildi : 10/06/2014 15:37

(@sakirsen)
Gönderiler: 21
Eminent Member

Ofis lisansı, cal lisansı , server lisansı gibi lisanslar haricinde client işletim sistemlerinde open lisans kullanacaksanız altında home lisan olmak zorunda. Bu nedenle ekonomik olsun makinayı çöpe atınca yeni işletim sistemi çıkar yeni şekilde alırım derseniz oem lisans almalısınız. Aksi durumda Box linsan almanızda yarar var. Tabi kiralama imkanı da mevcut.

Open lisans için altta pro bir işletim sistemi olmalı home, starter gibi işletim sistemlerini open ile lisanslayamazsınız. 

Gönderildi : 28/03/2015 23:34

(@www-rizasahan-com)
_

Bu durum vista ve sonrasında geldi. Örnek olarak xp open lisans almak için altta eskiden xp lisansı almak gerekiyordu. Buda Windows Xp home gerektiriyordu.

Gönderildi : 30/03/2015 01:27

(@sakirsen)
Eminent Member

Bu durum vista ve sonrasında geldi. Örnek olarak xp open lisans almak için altta eskiden xp lisansı almak gerekiyordu. Buda Windows Xp home gerektiriyordu.

Open XP Pro almak için altta sadece XP Home olması gerekmiyordu. Aşağıdaki işletim sistemleri varsa Open XP Pro alınabiliyordu. Dediğiniz gibi Vista ile birlikte ve sonrasında Home ve Starter'lar iptal edildi.

Windows 2000 Professional

Windows NT Workstation 4.0

Windows NT Workstation 3.51

Windows 98

Windows 95

Windows ME

Windows 3.x

Windows for Workgroups 3.x

MS-DOS

IBM OS/2

Apple Macintosh

UNIX: SCO (Xenix, UnixWare)

HewlettPackard (HP-UX)

IBM (AIX, 4680/90)

Digital (Ultrix, OSF/1, Digital UNIX) ya da SGI (IRIX) 

Bugün Windows 8.1 Pro Open almak isterseniz altta şu işletim sistemlerinin olması gerekiyor.

Windows 8 ve Windows 8.1 Enterprise

Windows 8 ve Windows 8.1 Pro

Windows 7 Enterprise

Windows 7 Professional

Windows 7 Ultimate

Windows Vista Enterprise

Windows Vista Professional

Windows Vista Ultimate

Windows XP Professional

Windows XP Tablet Edition

Windows XP Pro N

Windows XP Pro Blade PC

Windows 2000 Professional

Windows NT Workstation 4.0

Windows 98

Windows 98 SE

Apple Macintosh 

Gönderildi : 31/03/2015 13:52

(@www-rizasahan-com)
_

Detaylı bilgi için teşekkürler. Bu kadar alt versiyona izin vermesi güzel. Fakat alttaki sistemi barındıran donanımın çöp olması durumunda ne gibi bir yapı var net değil. Günümüzdeki donanım ömürlerini baz alırsak sanırım artık oem biraz fazla revaşta. Open lisansa en az 5 ürünle girilmesi bunu biraz daha olumsuz kılıyor.

Gönderildi : 31/03/2015 17:24

(@sakirsen)
Eminent Member

Alttaki sistemin sizinde belirttiğiniz gibi çöp olma ihtimali söz konusu. Ben bu aşamada şöyle bir şey düşünüyorum. Genel olarak bugün bir laptop alsanız Windows 8.1 SL olarak gelir. Ve bunun üzerine Open kuramazsınız.

Laptopu alırken aynı faturada olmak kaydıyla Oem Windows 8 Pro alıp sonra Open'a geçebiliriz. Burada Open'a geçmenin avantajı nedir ki? Sadece yönetim kolaylığı mı? Bence aşırı derecede gereksiz. Aldığım OEM'lerin keylerini tutarım çok daha iyi gibi geliyor.

Uzun vadede, OEM yerine en mantıklısı KUTU lisans almak. Böylece pc çöp olduğunda hala daha kullanabilirim.

Bundan 15 sene önce 2000 yılında tüm çalışanlar için Windows 98 kutu ürün almış olsaydık şu an bu kutu ürünler Open'a geçme aşamasında hala daha kullanıyor olacaktı. Windows 8.1 SL aldığımız bir laptopu kutu Windows 98 ile lisanslayıp, Open ile de Windows 8.1 Pro ya geçirebilecektir.

Kutu lisans almak o anda pahalıya mal olacaktır ama zamanla 5-10 sene sonra karşılığını alabiliriz gibi geliyor. 

Gönderildi : 31/03/2015 18:53

Paylaş: