Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

BSA

12 Yazılar
6 Üyeler
0 Likes
549 Görüntüleme
(@YusufCagan)
Gönderiler: 96
Estimable Member
Konu başlatıcı

Herkese Merhabalar; 

Windows XP, Windows Vista, Windows 7

Basic, Home ve Premium sürümleri (Lisanslı) şirket bünyesinde BSA denetimlerinden geçebilir mi ?

Bu ürünler ev ürünü olduğu için kullanılamıyacağını düşünüyorum ama sormakta yarar var 

Gönderildi : 28/05/2013 14:43

(@mehmetparlakyigit)
Gönderiler: 495
Honorable Member

Cihazlarla birlikte aldıysan problem yok diye biliyorum. Lakin ofis tarafında ev sürümü kullanamazsın. 

Gönderildi : 28/05/2013 14:48

(@kaanatalay)
Gönderiler: 47
Trusted Member

Doğru düşünüyorsunuz. Şirket bünyesinde bu ürünleri kullanamazsınız.

Gönderildi : 28/05/2013 14:48

(@YusufCagan)
Gönderiler: 96
Estimable Member
Konu başlatıcı

Laptop üzerinde lisanslı olarak gelmiş (Home edition, home premium

çok teşekkür ederim 

Gönderildi : 28/05/2013 15:01

(@ugurburma)
Gönderiler: 1973
Üye

Home edition, home premium olması birşeyi değiştirmez kullanabilirsiniz. Tek farkı eğer windows domain kullanıyorsanız domain e alamazsınız. Sadece office in öğrenci paketini kullanamıyorsunuz sanırım fakat ev / ofis paketini kullanabilirsiniz.

Eğer öyle bir kısıtlama olsaydı bilgisayar firmalarının büyük çoğunluğu suçlu duruma düşerdi, çünkü firmalara home edition lı bilgisayar satmamaları gerekirdi. Gerçi çoğu neyi neden sattığını, ne satması gerektiğini bile bilmiyor ya.  

Bilgisayar alırken faturada bilgisayar satırında eğer kasaya yapışık lisans var ise aynı kalemde, oem veya box alıyorsanız alt satırdaki kalemde mutlaka lisansın yazılı olmasına dikkat edin. Etiket kaybolduğunda çok işinize yarar. Örneğin lisanslı bir ürün aldınız, yazması gereken:

HP notebook 6700 ....... + Win 7  

şeklinde olmalıdır. OEM veya kutu alırsanızda:

HP Pro 3500 4Gb ............

Windows 7 Pro x64 .....

şeklinde 2 kalem halinde belirtilmelidir. Bazı firmalar Hepsini sadece "HP notebook" veya "HP bilgisayar"  (kasa+ekran+lisans hepsi bir kalemde) yazıp geçiştiriyorlar. 

Gönderildi : 28/05/2013 20:45

(@alikarafazli)
Gönderiler: 81
Estimable Member

Home edition, home premium olması birşeyi değiştirmez kullanabilirsiniz. Tek farkı eğer windows domain kullanıyorsanız domain e alamazsınız. Sadece office in öğrenci paketini kullanamıyorsunuz sanırım fakat ev / ofis paketini kullanabilirsiniz.

Eğer öyle bir kısıtlama olsaydı bilgisayar firmalarının büyük çoğunluğu suçlu duruma düşerdi, çünkü firmalara home edition lı bilgisayar satmamaları gerekirdi. Gerçi çoğu neyi neden sattığını, ne satması gerektiğini bile bilmiyor ya.  

Bilgisayar alırken faturada bilgisayar satırında eğer kasaya yapışık lisans var ise aynı kalemde, oem veya box alıyorsanız alt satırdaki kalemde mutlaka lisansın yazılı olmasına dikkat edin. Etiket kaybolduğunda çok işinize yarar. Örneğin lisanslı bir ürün aldınız, yazması gereken:

HP notebook 6700 ....... + Win 7  

şeklinde olmalıdır. OEM veya kutu alırsanızda:

HP Pro 3500 4Gb ............

Windows 7 Pro x64 .....

şeklinde 2 kalem halinde belirtilmelidir. Bazı firmalar Hepsini sadece "HP notebook" veya "HP bilgisayar"  (kasa+ekran+lisans hepsi bir kalemde) yazıp geçiştiriyorlar. 

merhaba şöyle bir durum mevcut şirketimizde 20 nin üstünde pc mevcut  hepsi orjinalkey li fakat faturalarını ibra edemeyiz diyelim. geçen gün microsoft un temsilciavukat bürelrından biri aradı BSA formunu doldurup fatura bilgilerini istediler yazılımlarımızın (microsoftlar için) bu avukatlık bürosuna bunu mecburmuyuz göndermeye veya böyle birdurumkarşısında ne yapmalıyız? 

Gönderildi : 20/08/2013 11:24

(@serkantas)
Gönderiler: 950
Prominent Member

Son Zamanlarda Çok Fazla Arkadaşımdan Aldığım Bilgiler Neticesinde Sinir Krizleri Geçirerek BSA Adına Arayan Firma İle Görüştüm. Firma Çağrı Merkezi 🙂 Microsoft Veya BSA ile Anlaşmış Onlar Adına Arıyor ve korku Yüklüyorlar 🙂 işin Açıkcası Şirkette Herşey Lisanslı Olduğu için Rest Çektik. Bağırdım Bizi Rahatsız Etmeyin Canı İsteyen Cumhuriyet Savcılığından Denetleme İzni İle Gelir. Yanında Savcılık İzin Belgesi Olmadan Geleni Kovarım Dedim Kapattım 🙂 Arkadaş Çok Teşekkür Ediyor Günde 2 defa Arıyorlardı Artık Aramıyorlar Diye. En Acısıda Microsoft'tan Toplu Lisans Anlaşması Olan Bir Şirket 🙂 Dolayısıyla Göndermek Zorunda Değilsiniz.

Gönderildi : 20/08/2013 11:46

(@ugurburma)
Üye

BSA Microsoft için değilde Autocad için arar genelde. Microsoft için avukatlık bürosu arıyor. Lisans etiketleri kasaların üzerinde yapışık ve lisanslı olduğunada emin iseniz problem olmaz. Yalnızca Windows için düşünmeyin, ofis ve diğer Microsoft ürünleri içinde (Windows server, CAL lisansları vs.) lisanslarınız olmalı. 

Çıkıp geldiklerinde herhangibir lisanssız ürün bulamayacaklarından emin iseniz göndermeyin. Telefonda takışıp, ters tavır yaparsanız geldiklerinde de aynı tavrı görürsünüz. Lisanslama çok karışık bir iş, mutlaka bir eksik bulunur ve ceza yiyebilirsiniz.  

Gönderildi : 20/08/2013 13:57

(@alikarafazli)
Estimable Member

şöyleki lisans etiktlerimiz mevcut server 2012 var yeterince cal lisnsı olmadığı için AD ye pc eklemiyorum. SQL 2012 mevcut onun da lisansları mevcut diğer sunucularda server 2003 mevcut ve Sql onlarında lisansları mevcut client lerde çoğunluğu laptop zaten kendi lisansları mevcut vista olanlara xp ve ya win 7 yüklemedik hepsi kendisine ait  işletim sistemleri oem kasalarda olanlar xp  onlarında etiketi mevcut  lakin diyelim ki onlar aradığında tekrar ben tüm lisans larımız mevcut lakin sizinle işbirliği yapmak istemiyoruz desek zorun olurmu  ha bu arada tün lisansların faturalarını bulmak gerekiyormu?

teşekkürler 

Gönderildi : 20/08/2013 15:02

(@ugurburma)
Üye

PC ve notebook modelleriniz lisanslı olarak görünüyor ise gerekmeyebilir. Fakat lisansları OEM box olarak aldıysanız faturasını isteyebilirler. Lisansı hangi bilgisayar için aldıysanız o bilgisayarda kullanma zorunluluğu var. Haliylede aynı faturada görünmesi gerekiyor. Alacağınız tavır geldiklerinde size takınacakları tavırıda belirler. Sonuçta onlara bu yetkiyi Microsoft, Adobe gibi üretici firmalar veriyor ve Türkiye'de lisanslama ile ilgilide kanunlar çıkmaya başladı.

Gönderildi : 20/08/2013 17:42

(@alikarafazli)
Estimable Member

ok Teşekkür ederim bilgileriniz için 

Gönderildi : 24/08/2013 11:49

(@alikarafazli)
Estimable Member

merhaba  mücrosoft un çilesilisanslama  ):

lisanssız makinelerimize  direk open lisans alabilirmiyiz  yoksa  ilk olarak oem sonra open mı almalıyız. lisanssız makineyi ilkolarak yasallaştırmak adına galiba oem almalıyız lakin sonradan o pc nin parçası değişirse ne olacak en sağlıklısı ne olmalı

lisanslama nasıl satın alaibliriz.

benim anladığım  

lisanssız makineler için;

yasallaşma lisansı (oem lisans)

open lisans 

böyle mi olursa iyi olur 

Gönderildi : 03/09/2013 16:27

Paylaş: