Forum

Windows Server 2012...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Windows Server 2012 ve 2008 Lisansları

5 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
410 Görüntüleme
(@SerhatDundar)
Gönderiler: 9
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaşlar,

Ofiste kullandığımız sunuculardan birine Adobe Connect kurmayı planlıyoruz. Windows Server ve Adobe Connect lisanslarını satın aldık.

Adobe Connect lisansını satın aldığımız firma bize önce Windows Server 2012 kurmamızı, daha sonra bunu 2008'e downgrade etmemizi söyledi. Şuan Windows Server 2012'yi kurdum. Müsaadenizle bazı sorularım olacak; 

- Şuan Windows Server 2012'yi lisanslamadım. 180 günlük süreyi kullanıyoruz. Downgrade etmeden önce 2012'yi lisanslamam gerekir mi? Evet ise, daha sonra 2008 için ayrı bir lisansta gerekir mi?

- Bize yolladıkları lisansları anlayamadım. 7 tane lisans kodu gelmiş. Bunlar şu şekilde;

Windows Server 2008 Std/Ent KMS B

Windows Server 2008 Std/Ent MAK B

Windows Server 2008R2 Std/Ent - MAK B

Windows Server 2008R2 Std/Ent - KMS B

Windows Server Essentials MAK

Windows Srv 2012 DataCtr/Std KMS

Windows Srv 2012 Standard MAK B

Burada biz hem 2012 hem 2008 lisansımı satın almışız? 2012 lisanslarını denediğim zaman kabul etmedi. Bu sürüm için geçerli değil gibi bir hata mesajı aldım. Ayrıca KMS ve MAK nedir, bunları nereden öğrenebilirim? 

Downgrade öncesinde ve sonrasında bu lisanslardan hangisini kullanacağız?

Şimdiden çok teşekkürler. 

Gönderildi : 24/10/2012 03:53

(@rafets-ayata)
Gönderiler: 3820
Üye

Merhaba,

Lisans satın aldığınız yer sizi tam bilgilendirmemiş veya eksik bilgilendirmiş.

Windows Server 2012 satın aldığınızda (ki OEM almamışsınız Open olarak alınmış durumda görünüyor lisanslarda) downgrade hakkınız mevcut lisansınız kadar vardır ve istediğiniz zaman kullanabilirsiniz.

Bu durumda siz lisans sipariş ettiğinizde sizden firma bilgileri ve yetkili elektronik posta adresi talep etmesi gerekir ki lisansı adınıza kayıt yaptırabilsin. Kayıt işleminden sonra size elektronik posta ile lisans bilginizi içeren bir posta gelir. Sizde E-open sitesinden elektronik posta adresinizi kayıt yaparak bu lisanslar lisans kodu ile kayıt edersiniz.

Bu işlemden sonra mevcut lisansınız ve mevcut downgrade lisanslarızı görebilir bunları indirebilir bunlar için kurulum numaralarını edinebilirsiniz.

Size verelen liste de bunları göstermektedir.

Şimdi kurulum için ise illaki windows server 2012 önce kurmak zorunda değilsiniz istediğiniz lisansı istediğiniz zaman kurup kullanabilirsiniz.

Lisans durumuna göre KMS ve MAK gelince. KMS = Key Management Service anlamına gelmektedir. MAK ise = Multiple Activation Key

KMS kurmayın işin içinden çıkamazsınız sizin kuracağınız lisans MAK.

Lisansla ilgili diğer bilgiler yine portalımızda : http://www.cozumpark.com/forums/thread/13291.aspx  bu linkte geniş yer almaktadır. 

Gönderildi : 24/10/2012 12:33

(@SerhatDundar)
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba Rafet bey,

Öncelikle yanıtınız için teşekkürler.

O halde step-by-step gidersek ve yanlış anlamadıysam, şuan yaptığım 2012 kurulumunu kaldırıp temiz bir 2008R2 kurulumu yapmam gerekiyor değil mi? Çünkü Adobe Connect kurulum gereksinimlerinde 2008 yazıyor, 2012'yi henüz desteklemiyormuş. Yani her halükarda makinada Windows Server 2008R2 çalışmalı.

Daha sonra ise bu 2008R2 kurulumunu verdiğim listede ki "Windows Server 2008 Std/Ent MAK B" lisans kodu ile lisanslayacağım sanıyorum? Ve diğer lisans kodları ile aslında bizim işimiz yok değil mi?

Teşekkürler. 

Gönderildi : 26/10/2012 02:13

(@rafets-ayata)
Gönderiler: 3820
Üye

Merhaba,

Evet aynen bu şekilde işlem yapıyorsunuz. ISO dosyasını indirirken Windows Server 2008 Std/Ent MAK B olanı indirip bu lisansla lisanslıyorsunuz. (İndirme işleminde fark varmıydı tam hatırlamıyorum ama adım adım doğru yoldasınız.) 

Gönderildi : 26/10/2012 20:54

(@SerhatDundar)
Active Member
Konu başlatıcı

Teşekkürler Rafet bey, bugün kurulum+lisanslamayı yaptık ve herhangi bir sorun yaşamadık.

Gönderildi : 01/11/2012 11:11

Paylaş: