Forum

Windows Server 2003...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Windows Server 2003 R2 Enterprise Lisansı Hakkında

8 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
415 Görüntüleme
(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaşlar.

elimde bulunan 2003 enterprise r2 lisansım ile bir fiziksel sunucu ve vmware üzerinde de 4 adet sanal sunucu çalıştırabilirmiyim?

veya 2003 Enterprise R2 lisansım ile kaç adet fiziksel 2003 standart R2 çalıştırabilirim?

şimdiden teşekkürler.

Gönderildi : 22/02/2012 14:06

(@serkantas)
Gönderiler: 950
Prominent Member

Microsoft'tan Edindiğim Bilgiye Göre Söylüyorum Sadece 1 Fiziksel Veya 1 Sanal Olarak Kullanabilirsin Ama Bu lisans OEM İse Üzerine Eklenmiş olan Fiziksel Server İçerisine Fiziksel Yada Sanal Olarak Kurulabilir . open lisans Veya Farklı Bir Lisans Anlaşmasıyla Alınmış Bir Lisans İse İstediğiniz Server Üzerinde Kullanılabilir.

Gönderildi : 22/02/2012 16:45

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Merhaba Serkan bey,

open lisansa sahibim bildiğim kadarıyla enterprise lisansa sahipseniz 4 adet sanal sunucuda bu lisanları kullanabilirsiniz ama tabiki bunda tam emin olmadığım için sorma gereksinimi duydum. Bu verdiğiniz cevap kesinlikle doğrumudur?

Gönderildi : 22/02/2012 22:51

(@serkantas)
Prominent Member

Elinizdeki Lisans Eğer 2008R2 Olsaydı Bu Dediğinizi Desteklerdim Yanlız Elinizde Lisans 2003R2 Ve Microsoft'tan Edindiğim Bilgide Bunu Doğruluyor Yani Tek Bir Makina İçin Kullanabilirsin Diyor Microsoft ... Ama 2008R2 Olsaydı 1+4 Olarak Kullanabilecektin. Zaten 1+4 olan 2008R2 lisanslarında 2 Adet Key Gelir Biri Fiziksel için Diğeri İse 4 Adet Sanal İçin.

Gönderildi : 23/02/2012 13:45

(@Anonim)
Konu başlatıcı

anladım çok teşekkürler Serkan Bey,

Birde sormak istediğim kurumca bir çok lisanlar alıyoruz Open lisans ama ben kurdugum sunucularda genelde hep tek key ile kurulum yapıyorum.

bunda bir sorun olurmu demişsiniz ya sanal için farklı bir key geliyor diye. herbir sunucu için aldığımız lisansları illaki aldığımız server içinmi kullanmalıyız

Gönderildi : 23/02/2012 14:24

(@serkantas)
Prominent Member

anladım çok teşekkürler Serkan Bey,

Birde sormak istediğim kurumca bir çok lisanlar alıyoruz Open lisans ama ben kurdugum sunucularda genelde hep tek key ile kurulum yapıyorum.

bunda bir sorun olurmu demişsiniz ya sanal için farklı bir key geliyor diye. herbir sunucu için aldığımız lisansları illaki aldığımız server içinmi kullanmalıyız

Şimdi Biz Microsoft Tarafındaki Doğruyu Söyleyelim ;

Her Makinanın Lisansını O Makinaya Girerek Kurulum Yapmanız Gerekmektedir.      Diyor...

Ama Biz Microsoftun Bu Sözünü Dinlemiyor Genelde Şu Şekilde Yapıyoruz ;

Mesela Bir Proje Alıyorum Bu Proje Kapsamında Müşterime 10 Tane Server 2008r2 Kuracağımı Var Sayıyorum 1 Tane Kurup Hazırlayıp Diğerlerine Aynısını Kopyalıyorum Sonrasında sysrep İle SID'lerini Değiştirip Kullanıyorum Ama Elimde Toplamda 10 Tane Lisansım Oluyor Ama Her Makinayı Ayrı Ayrı Kurmuyorum. Çünkü 10 Vm Kurmam Benim Saatlerce Zamanımı Alır Bu Olay Bana Daha Kolay Geliyor Ve Ben Bu Yöntemi Seçiyorum 🙂

Gönderildi : 23/02/2012 16:56

(@Anonim)
Konu başlatıcı

🙂

bende bu yöntemi kullanıyorum sonuçta elimde lisanslarım mevcut lisansta open lisans bir problem olmaz diye düşünüyordum ama teyid etmek istedim.

çok teşekkürler yardımlarınız için.

kolay gelsin.

Gönderildi : 23/02/2012 21:26

(@serkantas)
Prominent Member

Sorunuz Çözüldüyse Ne Mutlu Başarılar Dilerim... 🙂

Gönderildi : 27/02/2012 18:52

Paylaş: