Forum

Yapılması gereken ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Yapılması gereken lisanslama

9 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
443 Görüntüleme
(@MuratYaman)
Gönderiler: 104
Estimable Member
Konu başlatıcı

Herkese merhaba,

Yeni kuracağımız 50 PC lik bir lokasyon için makinaları hazırlıyoruz lisanslamalarıda yapmamız gerekicek işletim sistemi olarak windows 7 pro istiyoruz. 50 tane windows 7 pro box almak mı daha mantıklı yoksa hepsine korsan kurup arkasında ggwa almak mı daha mantıklı birde işletim sisteminde nasıl open lisansa geçebiliyoruz ben bir lisansı bir makinaya gömüp o makina çöpe gittimi lisansda çöpe olmasını istemiyorum. Hangi tür lisanslamayı tercih edersiniz ?

Gönderildi : 20/02/2012 20:30

(@MuratYaman)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Bir tane windows 7 profesional kutu alıp onu 50 adet open lisansa çevirebilirmiyim ?

Gönderildi : 20/02/2012 20:57

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba,
Open lisans almak için altında home versiyonlarının olması gerekir.Örneğin win7 pro open lisans alacağınız makinaların altında windows7 home premium olmalı.Bu şekilde değilse zaten open lisans alamazsınız.

Open lisansı yalnız başına sadece server yazılımlarında ve ofis lisanslarında alabilirsiniz.Son kullanıcı işletim sisteminde tek olarak alamazsınız.Zaten makinalar alındığından aynı faturada olmayacağından oem lisansta alamazsınız.

Bu nedenle box almanızda yarar var.Box lisansınızı makina yansa bozulsa bile taşıyarak farklı makinaya kurabilirsiniz.

Saygılarımla.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 21/02/2012 00:59

(@MuratYaman)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Rıza bey merhaba,

Şuanki duruma göre bir tane windows 7 pro box alıp onu 50 adet open lisansa çevirebilirmiyiz ?

Gönderildi : 22/02/2012 18:41

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Bu şekilde bir çevrim söz konusu değil box olarak windows7 pro alabilirsiniz. Sponsorlardan www.piramit.com.tr ile görüşebilir bilgi ve iyi fiyat alabilirsiniz.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 22/02/2012 19:10

(@Anonim)
Gönderiler: 0

illa open alalım diyorsanız makinalara starter lisans alıp.

sonrasında bunuda open lisans  ile Proya yükseltin.

Gönderildi : 22/02/2012 20:56

(@ugurburma)
Gönderiler: 1973
Üye

Bildiğim kadarıyla open lisans için altta herhangibir lisansa ihtiyaç yok. 5 ve üzeri olması yeterli oluyor.

http://www.cozumpark.com/blogs/windows_server/archive/2008/03/27/microsoft-lisanslama-planlar-ve-genel-bilgiler.aspx

Microsoft’un küçük ve orta büyüklükteki işletmeler için oluşturduğu bir lisans programı bu. Bilgisayar sayısı 5 ve daha fazla olan firmalar için uygundur. Kurum tarafından satın alınabileceği gibi şahıslar tarafından da satın alınabilir. Aslında şöyle söyleyelim, en az 5 Microsoft lisansı ile “Open Lisans” programına katılabiliriz.

Open lisanslama, alacağımız ürünlere göre kendi içinde alt bölümlere ayrılabiliyor. (Open Business – Open Volume) Ancak temelde gerekli olan en az 5 Lisan. Örneğin iki bilgisayarınız varsa;

2 windows lisansı + 2 Office lisansı + 1 Project lisansı satın alarak “Open Lisans” programına dahil olabiliyoruz. Yada 5 bilgisayarınız için 5 tane Windows alarak yine bu programa dahil olabiliyoruz.

Gönderildi : 23/02/2012 02:37

(@Anonim)

keşke öyle yapsa microsoft Uğur Bey ama  malesef windows için böyle bir kısıtları var.

Hani utanmasalar Office içinde olacak. kendilerine göre doğrular. Biz Openda Upgrade lisans satıyoruz diyorlar. bu şekilde hem makina üzerindeki lisanstan hemde open ile ürün satmış oluyorlar.

openın bence zaten kutuya göre 2 avantajı mevcut.

Tek lisans key ile yükleme

hırsızlık durumunda belge yeniden talep edebilme.(başıma geldide ordan biliyorum :))

kutuluda gittimi gider kutu ama fatura vs. olduğunda keylerde mevcutsa  microsoft arıza çıkarmadığı sürece sorun olmaz diyede düşünüyorum.

Gönderildi : 23/02/2012 16:48

(@Anonim)

Biraz önce yaşamış olduğum sorunla ilgili olarakda bilgi vereyimde içinde kalmasın.

Xp mode için telefon desteği için sadece kurulum hataları için verilebiliyormuş

Yani benim gibi kurulmuş ama çalışmayan XP mode profesyonel ve ücretli destek kapsamındaymış.

saçma değil mi ? bu benim almış olduğum ürünün bir parçası zaten. ynai o ürünle ilgili aldığım destek neyse aynısının sağlanması gerekli diye düşünüyorum.

Gönderildi : 23/02/2012 17:46

Paylaş: