Forum

Devlet Teşvikli Fat...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Devlet Teşvikli Fatura

6 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
397 Görüntüleme
(@ysf.guner)
Gönderiler: 5
Active Member
Konu başlatıcı

Merhabalar.

Şirketimizi 2008 yılında

14 adet XP Pro

5 adet Vista Starter

1 adet office 2007 pro

5 adet office 2007 Basic satın almış. Ancak şirket kurulurken devlet teşfiki olduğundan faturada ona göre kesilmiş.

Yani;

Bilgisayar 9 adet

Ofis Bilgisayarı 2 adet

Müdürüyet Bilgisayarı 3 adet

Internet Cafe Bilgisayarı 5 adet

Fatura bu şekilde.

Microsoft bir süre önce envanter eşitleme için bizi aradı. Bende elimizde olan lisansları bildirdim ve faturayıda gönderdim. Bugün aradılar, lisanslarımızın geçersiz olduğunu  ve

19 adet WinPro 7 SNGL OLP NL Legalization
GetGenuine (FQC-02872)

6 adet OfficeStd 2010 SNGL OLP NL (021-09707)

almamız gerektiğini söylediler. Bende faturanın devlet teşviki ile ilgili olduğundan bu şekilde kesilmiş olabileceğini, ayrıca o zaman firmada çalışan bir bilgi işlem sorumlusu olmadığını, firmamızın bu durumda neden suçlu durumda olduğunu ve bu alımları yapmak zorunda olduğunu sordum. Kesinlikle lisansların geçersiz olduğunu bildirip satın alımı yaptığınız yer ile görüşün dediler. Ancak şöyle bir durum var. Satın aldığımız firma 2009' da kapandı. Başka sektörde başka bir isimle devam ediyorlar(truzim sektöründeler).Kişilere ulaşabiliriz.

Bu durumda ne yapılabilir? Bu Legalization' ları almak zorundamıyız? Yoksa şimdi turizm sektöründe olan firma faturada bir düzenleme yapabilir mi? Eğer yaparlarsa Microsoft bunu kabul eder mi? Lisanslarımız microsoft gözünde de legal duruma gelir mi? Ya da yapılabilecek bir şey var mı? Önerileriniz bekliyorum. Teşekkürler...

Gönderildi : 17/10/2011 16:05

(@Anonim)
Gönderiler: 0

"Kesinlikle " derken ürünlerin sahte olduğunumu iddia ediyorlar yoksa. Lisanslama nın doğru olmadığı şeklinde mi ?

veya  lisanslarınızın aşırı aktive edilmesinden mi (başkalarının ellerine geçmiş olabileceği vb.)

Ayrıca alım yapığınız kimseler bu ürünleri nereden almışlar? ellerinde bnun faturası vs. vardır. bu faturaları isteyin kendilerinden. hangi dağıtıcı vs.

Faturada bahsettiğini gibi kesilmişse o da işin ayrı ilginç yönü. toplama bilgisayarlarda  tüm parçalar fiyatsız olarak yazılmalı altına 1 adet bilgisayar sistemi gibi bir ibare ile fiyatlanrılabilir veya parça başı fiyatlandırılarak genel toplama ulaşılmalı.

sırf bu faturadan dolayı sorun yaşayabilirsiniz. Ama biraz direnmekte fayda var. Tabi bu geçersizliğin sebebine göre değişir.

Gönderildi : 17/10/2011 17:47

(@ysf.guner)
Active Member
Konu başlatıcı

Cevabınız için teşekkür ederim.

Sırf bu faturadan dolayı sıkıntı yaşıyoruz zaten. Telefondaki bayan sahte ya da lisanslama yanlış gibi birşey söylemedi. Lisanslarınız geçersiz dedi sadece. Faturada söylediğiniz gibi "1 adet bilgisayar sitemi" ne benzer ya da "14 adet XP Pro" gibi hiç bir kalem olmadığından dolayı, makinalarımız freedos işletim sistemli görünüyor microsoft kanadında. Yani sanki hiç lisans almamışız. Bu durumda yanlış lisanslama söz konusu değil, çünkü clientlardan lisanslı görnen hiçbir makinemiz yok. Sanırım sahtecilikle suçlanıyoruz. Sadece toplu lisans anlaşmasına tabi olan SBS Server 2003 R2 görünüyor microsoft tarafında. Eğer ay sonuna kadar söylenen lisansları almazsak yasal süreç başlatacaklarınıda belirttiler...

Eğer alım yaptığımız şirketin bu ürünleri tedarik ettiği faturaları istesek söylediğiniz gibi, bunları daha sonra bizim satın aldığımızı nasıl ispat ederiz ?

Gönderildi : 17/10/2011 18:04

(@rafets-ayata)
Gönderiler: 3820
Üye

Elinzide lisans kitapcıkları ve lisans etiketleri yok mu ?

Daha sonra yukarıda arkdaşında bahsettiği gibi ürünlerin satın alındığı firma v.s. buldurun alım fatura ve  size kesilen fatura ile fotokopilerinizi microsoftta durumu anlatarak izah edin.

Gerekirse bir üst merci ile görüşün. Satın alınan firmanın kapandığını belirtin elinizdeki lisans kitapçıklarını ve keyleri ile yasal süreçte satın aldığınızı beyan edin. Yardımcı olacaklardır. Alıma hemen gitmeyin zorlayın iyice.

Ürün satıp geri alma yokmuş yasal olmuyor 🙂 düzeltiyorum bir önceki cümleyi.

Gönderildi : 17/10/2011 18:55

(@ysf.guner)
Active Member
Konu başlatıcı

Evet lisans etiketlerimiz mevcut. Lisans kitapçıklarının bir kısmıda mevcut. Şimdi alım yapılan firma ile görüşmeye gideceğim. Tedarik faturalarını isteyeceğim. Umarım bulurlar. Ve bize kesilen faturada yanlışlık yapıldığına dair yazı ile düzenlenmiş bir fatura ya da ek bir fatura isteyeceğim. Muhasebe yönünden bir sorun olmadığını söylediler ama bilmiyorum ne cevap alacağız. Eğer bu yazıyı ve düzenlenmiş ya da ek faturayı alırsak, lisans etiketlerinin ve kitapçıkların kutuların vs. fotoğraflarını çekip microsofta gönderirsem kabul görür umudum var. teşekkürler değerli cevaplarınız için...

Gönderildi : 18/10/2011 13:56

(@Anonim)
Gönderiler: 0

Burada öenmli olan fatura ve COA etiketleridir.

Bazen sahte COA lar piyasada bulunabilir. veya çalınan COA lar piyasada satılabilir. bunları microsot yasa dışı saydığından elinizie bunlardan geçmiş olabilme ihtimaline karşı ben tedarikçi faturalarını sorguladım. Yani eğer arenadan ürün almışsa satıcı firma bundan dolayı çok sorun çıkmaz. microsot size baskıyı sadece size kesilen faturadan dolayı kurabilir. Ama gerçekten bu fatura ile ürünleri almakta ne kadar sağlıklı görüyorsunuz.

aslında bu  durum her IT sorumlusunun dikkatini çekmeli. genelde ürünlere bakıp faturaya imza atılır. ama fatura alınan tüm ürünleri içermeli.

Siz bunun için irsaliyeniz varsa elinizle lisansları ekleyin. tabiki imkan dahilindeyse. veya bir tutanak hazırlayın. xxxx tarihinde xxx faturasına binaen şu şu ürünler teslim alınmıştır edilmiştir babından tarih fatura veya teslim tarihi olsun. (ESKİ TARİH) satcılara imzalatın vs.

benim yukarıda sorduğum lisansların geçersizliğinin sebebi nedir? bunu kesinlikle öğrenmeniz gerekli. Belki bunları boşa yazıyoruzdur. çok farklı bir sebep öne sürebilirler.

Gönderildi : 24/10/2011 19:13

Paylaş: