Forum

lisanslama hk

Bildirimler
Hepsini Temizle

lisanslama hk

5 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
423 Görüntüleme
(@huseyincengiz)
Gönderiler: 71
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaşlar

Microsoft denetlemesi için gelecekler yakın zamanda fakat clientlerimde masa üstü bilgisayarlarımın lisanslarının faturalarını çıkarttım problem yok .

Notebook'lar var. ve bunların üzerinde gelen w7 homebasic mevcut. Bu notebooklarımın işletim sistemlerini belgelemek zorundamıyım acaba ?

Gönderildi : 14/10/2011 19:31

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

merhabalar

notebooklar şahsi mi yoksa şirkete mi ait?

şirkete ait ise faturalarını göstermeniz yeterlidir. şahsi ise belgelemek zorunda değilsiniz. ama sunuculardan hizmet aldıkları için sorun yaratabilir gelenler. CAL lisansı durumu ortaya çıkıyor bu durumda.

Gönderildi : 14/10/2011 19:47

(@huseyincengiz)
Gönderiler: 71
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba

Notebook'lar şirkete ait ad olsun sql olsun herhangi bir bağlantısı yok . Yönetim takımında bu bilgisayarlar. 

Gönderildi : 14/10/2011 20:19

(@serkanates)
Gönderiler: 1278
Üye

Açıkcası ev sürümleri de şirket ağında kullanıldığı an aynı lisanslama koşullarına bağlı (CAL, SQL, Exchange vs.) olarak değerlendiriliyor. Faturada ilgili lisans açıkça belirtilmemiş ise bilgisayarınızın lisansını lisans etiketiniz (büyük ihtimalle altında yapıştırılmış olarak gelir) ile belgelendirmelisiniz. Eğer notebook üzerinde gelen windows işletim sisteminden farklı bir sürüm windows işletim sistemi kurulumu yapmış iseniz bununla ilgili upgrade lisansına sahip olmalısınız. 

Açıkcası lisanslama konusu hassas ve karışık bir konu olup yanlış bazen anlaşılmalara sebep olabiliyor. Bu yüzden lisanslama konusunda Microsoft müşteri temsilciniz ile sürekli temasta bulunmanız yanlışlıkların düzeltilmesi açısından faydalı olacaktır. 

Gönderildi : 15/10/2011 21:33

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Microsoft'a telefon açarak sorun derim ben. Ona göre ne yapılması gerekirse yaparsınız.Geçende bsa dan aradılar.

----XX beylemi görüşüyorum?
-Evet buyrun.
----Ben Bsadan arıyorum avukatlarımız o bölgede Adobe yazılımı kullanıyormusunuz
-Evet
----Lisansı varmı?
-Evet bizde lisansız yazılım yok.
----Ürün kodunu söylermisiniz rica etsem?
-Bir saniye xxxxxxxx ürün kodu
----Bilgilendirmek isteriz sizleri yaptırımla ilgili , Avukatlarımızda o bölgede sizi ziyaret edebilirler.
-Zamanım yok hanım efendi ne zaman isterse gelsinler bizim bir sorunumuz yok.İyi günler
----Sizede

İnsanları baskı altına almaya çalışıyorlar bu psikoloji ile Microsoft'ta denetlemek isteriz buyrun dedim gelip baktılar birde teşekkür edip 15 gün sonra bir belge yolladılar.

Bu bsa adamı gıcık ediyor.Ms tarafında zaten bir sıkıntı varsa anlayış gösteriyorlar sorun yok.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 15/10/2011 21:41

Paylaş: