Forum

Hyper-v üzerin...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Hyper-v üzerinde sql ve exchange lisanslaması

26 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
840 Görüntüleme
(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

Merhabalar

Microsoft hyper-v rolünü üstlenen makinaya başka bir roldeki serverin ornegin exchange in failover cluster yapacagım bunun icin ikinci exchange lisansı almaya gerek var mı sql ide aynı sekılde sanal olarak passive mode da calıstırmak ıstıyorum bilgi verirseniz cok sevinrim teşekkurler

Gönderildi : 05/01/2011 00:14

(@serhatakinci)
Gönderiler: 4117
Famed Member

Evet, uygulamaların passive kopyaları da lisanslı olmalı.

Gönderildi : 05/01/2011 01:24

(@Anonim)
Konu başlatıcı

peki sadece sql ve exchange lisansı yeterli mi ve enterprise lisansı gerekli sanırım üstüne exchange icin ccr lisansı almaya gerek yok sanırım degil mi ??

Evet, uygulamaların passive kopyaları da lisanslı olmalı.

Gönderildi : 05/01/2011 01:57

(@serhatakinci)
Famed Member

CCR lisansı diye bir model yok. Eğer CCR kullanmak istiyorsanız, Exchange Server'ın Enterprise sürümüne sahip olmalısınız (her iki node üzerinde de).

Exchange CCR için gerekli şeylerden biri de windows clusterdır. Bu durumda işletim sistemlerininde Enterprise yada Datancenter olması gerekir.

Hyper-V host'un ise enteprise olmasına gerek yok. Standard yada farklı bir sürüm olabilir çünkü bu senaryoda host seviyesinde bir cluster söz konusu değildir.

Gönderildi : 05/01/2011 02:05

(@Anonim)
Konu başlatıcı

anladıgım kadarıyla benim hyper v uzerınde cluster yapımda sanal makınalar ıcın operating system almam yeterlı olacak o zaman.Ondan sonra hem sql hem exchange i cluster gibi calıstırabılırım 1 serverım gocse bıle dıgerınden aynı database in 2.bir kopyasından calısmaya devam ettırebılırım dımı bu yapıda.

Gönderildi : 05/01/2011 02:15

(@serhatakinci)
Famed Member

Senaryo olarak evet ancak lisanslama olarak hayır. Elinizdeki lisansları bilemiyorum ama sadece işletim sistemi lisansı almanız yeterli değil. Uygulamarın da lisansını almanız gerekiyor.

Gönderildi : 05/01/2011 02:30

(@Anonim)
Konu başlatıcı

3 fiziksel serverımız var 3 enterprise lisansımız var bu durumda hem operating system lisansı hemde sql server lisansı almak gerekicek sanırım exchange içinde aynı şekilde 2 ayrı  lisans daha lazım sanırım.Bu durumda şunu sorabilirm son olarak

1 sanal sistem için 1 windows enterprise server lisansı ve exchange lisansı

1 sanal sistem icin 1 windows enterprise server lisansı ve sql lisansı

1 sanal sistem icin 1 windows enterprise server lisansı bu backup domain controller olarak yapılandırılacak.

bu sanal makinaların işletim sistemleri enterprise olmak zorunda sanırım degil mi

Gönderildi : 05/01/2011 02:48

(@serhatakinci)
Famed Member

Elinizdeki 3 fiziksel server'a (yada duruma göre iki veya bir) yine elinizdeki 3 WS08 Enterprise lisanası ile Hyper-V kurduğunuzu düşünelim.

Bu durumda her hyper-v sunucusu üzerinde 4'er adet WS08 Enterprise işletim sistemini ücretsiz olarak kullanma hakkına sahip oluyorsunuz. Yani bu senaryoda herhangi bir sanal işletim sistemi lisansı satın almanıza gerek kalmıyor.

Exchange ve SQL uygulamalrının clusterı için uygulamaların enterprise sürümlerini satın alıyorsunuz. Eğer elinizde birer kopya zaten varsa sadece passive node'lar için birer adet, eğer hiç yoksa active/passive node'lar için ayrı ayrı satın alıyorsunuz.

Backup DC yani ADC için işletim sistemi enterprise olmak zorunda değil ancak zaten yukarıda bahsettiğim gibi ücretsiz kullanım hakkınız var. Ek ücret ödemeden bu işletim sistemlerinden birini ADC yapabilirsiniz.

Gönderildi : 05/01/2011 02:57

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Şimdi çok daha iyi anladım elimdeki exchange ve sql standart versiyon sadece sanal için enterprise surumlerını almam yeterli mi yoksa var olan standart sürümleri de enterprise lara çevirmek mi gerekir?

Ayrıca var olan yapıcaki bir fiziksel sunucuyu mu adc yapmayı yoksa sanal üzerindeki bir makinayı mı adc yapmayı önerirsiniz. ve sql kurulu server ı mı yoksa exchange kurulu server ımı adc yapmak daha mantıklıdır eger fızıksel sunucuya adc yapacaksam teşekkurler

Gönderildi : 05/01/2011 03:07

(@serhatakinci)
Famed Member

Eldeki standard sürüm uygulamalar malesef clusterın her noktasında görev alamaz bu nedenle var olan sürümleri enteprise ile değiştirmeniz gerekecek. Bu noktada sıfırdan almak yerine düşük maliyet ile upgrade şansınız olabilir, bir ms iş ortağı ile görüşebilirsiniz fiyat için.

Eğer yapıda zaten fiziksel olarak çalışan bir dc varsa (root dc) adc'yi sanal tutun.

Exchange'ın cluster dizaynı önemlidir. Mesela Exch2007 CCR'dan bahsediyorsak en az 4 sunucu ile tam güvenilirlik sağlayabilirsiniz. 1 adet mailbox server olmalı bunlar ccr çalışacak, ayrıca HT tarafında single point of failure olmaması için 2 adet te hubtransport server olmalı. Hub transport server'lar Exchange Server 2007 'nin standard sürümü olabilir, fiziksel yada sanal çalışabilir. 

Gönderildi : 05/01/2011 03:27

(@Anonim)
Konu başlatıcı

exchange için 2010 a geçip dag yapılabilir mi enterprise sürüme de gerek kalmamıs olur sanırım bu şekilde.

Gönderildi : 05/01/2011 03:32

(@serhatakinci)
Famed Member

Evet. DAG'yi Exch 2010 Standard ile kullanabilirsiniz. DAG çalıştıran işletim sistemleri yine Enterprise olmak durumunda.

Gönderildi : 05/01/2011 03:43

(@Anonim)
Konu başlatıcı

tamamdır hocam o zaman 2010 a gecersem +1 exchange lisansı ve sql lisansımı enterprise a cevirip 2. bir enterprise sql lisansı almam gerekicek.seni de yordum gece gece cok sagolasın verdigin bilgiler icin

Gönderildi : 05/01/2011 03:47

(@serhatakinci)
Famed Member

Exch için doğrudur.

SQL için hangi versiyonu kullandığını söylemedin ancak bazı versiyonlarda standard ile max iki node failover cluster yapabiliyorsun (mesela sql 2005 std) ancak bazı özellikler desteklenmeyebiliyor. Ayrıca yine SQL tarafında cluster için shared storage ihtiyacın olacak ve bu donanımın sanallaştırma tarafına ve sanal makinelerin bu cluster senrayonusu ne ölçüde desteklediğine de ayrıca dikkat etmeni öneririm.

Gönderildi : 05/01/2011 03:55

(@Anonim)
Konu başlatıcı

sql 2008 standart surum kullanıyorum.msa cihaz uzerınde ortak bır alanım var ama sql clustering de ortak bir database mi kullanıcak exchangedeki dag yapısı gıbı database ın bır kopyasını baska yerde tutması daha mantıklı gibi bu arada sanırım cluster yapısında active passive kullanırsam passive icin ekstra bir lisans ucretı gerekmıyor dıye okudum forumlarda.Ama active active kullanırsam tabi lisans gerekicek .

Gönderildi : 05/01/2011 04:12

(@serhatakinci)
Famed Member

Doğrudur. Senaryolara, aktif/pasif durumuna, sanal olup olmadığına, üreticiyle anlaşmalarınıza göre lisanslama değişiklik gösterebilir.

Gönderildi : 05/01/2011 04:20

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Microsoft  ile konuştum şimdi hem exchange hem sql tarafında hyper v üzerinde cluster yapabilmem için enterprise lisans ve cal ları da yenilemem gerekiyormuş bayagı bir maliyet cıkıcak sanırım bu durumda.

Gönderildi : 05/01/2011 12:33

(@serhatakinci)
Famed Member

Ne için Enterprise lisans gerekiyor? Uygulama tarafı için ise, hayır 🙂

Daha önce de söylediğim gibi Hyper-V üzerinde DAG'i Exch2010 Standard ile yapabilirsiniz. SQL cluster için de örneğin SQL Server 2008'in standard sürümünü kullanabilirsiniz (std sürüm max 2node cluster yapabilir). Sadece işletim sistemleri için Windows Server 2008/R2 Enterprise yada Datacenter gerekir ki gördüğüm kadarıyla bunlar da zaten elinzde var.

Gönderildi : 05/01/2011 16:19

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Ne için Enterprise lisans gerekiyor? Uygulama tarafı için ise, hayır 🙂

Daha önce de söylediğim gibi Hyper-V üzerinde DAG'i Exch2010 Standard ile yapabilirsiniz. SQL cluster için de örneğin SQL Server 2008'in standard sürümünü kullanabilirsiniz (std sürüm max 2node cluster yapabilir). Sadece işletim sistemleri için Windows Server 2008/R2 Enterprise yada Datacenter gerekir ki gördüğüm kadarıyla bunlar da zaten elinzde var.

Hocam exchange 2010 standart lisansı olan bir yer exchange kurulu olan makinada enterprise sürümü yok ise dag özelliğini kullanamazmı tam anlamadım bu kısmı?İşletim sisteminin illa Enterprise versiyonmu olması gerekir?
Saygılarımla.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 05/01/2011 16:26

Sayfa 1 / 2
Paylaş: