Forum

Open Lisans VS Kutu...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Open Lisans VS Kutu ürün

16 Yazılar
9 Üyeler
0 Likes
2,987 Görüntüleme
(@cyberkan)
Gönderiler: 5
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba;

Bir kaç sorum olacak. İlgilenen arkadaşlara şimdiden teşekkürler. Sorularım Windows OS içindir.

1 - Çalıştığım şirkette 7 lisanssız(OS) pc için kutu ürün mü (fiyat açısından) almak daha avantajlıdır, yoksa open lisans mı?

2 - Kutu ürün alınırsa sanırım bu lisans bilgisayardan bağımsız anlamına geliyor. Yani ne kadar lisanssız PC varsa o kadar kutu lisans olmalı. Ayrıca bilgisayarlar değişse bile sayıda değişme olmadığı müddetçe lisanslama doğru mudur? Eğer doğru ise kutu lisanslı ürünlerde COA yapıştırmıyor muyuz?

3 - Open lisans olursa lisanssız PCler için ayrıca OEM lisans mı alınmalı. Open Lisans hiç lisansı olmayan PCleri kapsar mı?

Tekrar teşekkürler.

Erkan BAYRAM

Gönderildi : 25/02/2010 18:13

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba kutu veya open lisans alırsanız pcyi atsanız dahi lsiansları kullanabilirsiniz.Open lisansı almanız için en az 5 ürün almalısınız.Kutu lisans biraz pahalıdır opene göre.Open alırsanız iyi olur.Ama kapsamlarını tam öğrenip 0212 33 66 999 nolu microsoft iletişim hattından ona göre karar verseniz iyi olur.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 25/02/2010 18:36

(@cyberkan)
Gönderiler: 5
Active Member
Konu başlatıcı

GERİ BİLDİRİM : İlgili telefon ile yaptığım görüşme sonucuna göre Open lisanslarda PCde mutlaka bir lisans bulunmalı.Yani PC de win98 lisansı bile olsa Open Lisans ile Win 7 kurabiliyorsunuz ve ya PC niz lisansız ise önce GGK ve GGWA ile lisanslanmalı. Son seçenek lisanssız ürünlerde kutulu herhangi bir lisanslama alıp open'a geçmek. Yani vista starter kutulu alıyorsunuz open lisans ile anlaşmanıza bağlı olarak win 7 ultimate bile kurabiliyorsunuz.(open anlaşmasının win 7 ultimate olarak yapıldığı şartıyla)

Kutulu ürünlerde COA etiketi oluyor mu? (Bunu sormayı unuttum microsofta 🙂 ) Bilen cvp verirse sevinirim.

Gönderildi : 25/02/2010 19:11

(@Anonim)
Gönderiler: 0

Peki lisanssız pc için direk kutu lisans alabiliyormuyuz arkadaşlar. İyi çalışmalar kolay gelsin.

Gönderildi : 24/03/2010 17:55

(@www-rizasahan-com)
_

Evet open upgrade yerine direk box lisans alınabilir.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 24/03/2010 17:59

(@kaantekkol)
Gönderiler: 831
Noble Member

hepgele zaten pcler ilk satıldıklarında üzerinde OEM lisansla satılıyorlar. O zaman lisans almadıysan kutu lisans almaktan başka çare gözükmüyor.

Evet kutu ürünlerinde etiket yer alıyor.

Ayrıca kasaya etiket yapıştırıldığında etiketin yapıştırıldığı kısmın arka tarafından sıcaklık uygulamak gerekiyorki kasanın power butonu arızalandığında etiketi çıkarmak kolay olsun. 🙂 

Gönderildi : 24/03/2010 18:00

(@www-rizasahan-com)
_

Kutu lisans makina bağımlı değil makinayı çöpe atsanız dahi lisans kullanılabilir.

Gönderildi : 24/03/2010 18:06

(@Anonim)
Gönderiler: 0

Çok teşşekürler arkadaşlar kolay gelsin. Ggk almaktansa kutu almak çok daha avantajlı arasında 50 tl ya var ya yok.

Gönderildi : 24/03/2010 18:18

(@mehmetsaityilmaz)
Gönderiler: 1458
Noble Member

Kutu lisans makina bağımlı değil makinayı çöpe atsanız dahi lisans kullanılabilir.

Hocam bu ggk içinde geçerlimi ?

Gönderildi : 16/01/2012 15:34

(@www-rizasahan-com)
_

Bunu bilmiyorum 0212 336 69 99 nolu microsoft iletişim hattından lisans kısmına bağlanarak sorabilirsiniz.

Gönderildi : 16/01/2012 16:02

(@AhmetSarikaya)
Gönderiler: 11
Active Member

GGK 1-4 arasındaki lisansız bilgisayarın lisanslanması için kullanılır.
  GGWA ise 5 den fazla bilgisayarların lisanslanması için kullanılır . GGK ve GGWA  içinde OEM Lisans kuralları aynen geçerlidir.

Yani ggk da lisans taşıması yoktur.Pc ye baglı lisansdır.

Gönderildi : 16/01/2012 17:54

(@mehmetsaityilmaz)
Noble Member

GGK 1-4 arasındaki lisansız bilgisayarın lisanslanması için kullanılır.
  GGWA ise 5 den fazla bilgisayarların lisanslanması için kullanılır . GGK ve GGWA  içinde OEM Lisans kuralları aynen geçerlidir.

Yani ggk da lisans taşıması yoktur.Pc ye baglı lisansdır.

Ahmet ve Rıza hocam teşekkür ederim bilgilendirdiğiniz için.

Gönderildi : 16/01/2012 18:12

(@mehmetsaityilmaz)
Noble Member

Hocam elimde bir tane windowds 7 pro. ggk var ve bir tane bilgisayarı lisansladım bu ürün anahatarı ile 3 tane daha pc lisanslayabilirmiyim ?

Gönderildi : 17/01/2012 17:24

(@SedatBULBUL)
Gönderiler: 12
Active Member

Bu hafta microsoft audit için epey bilgi topladım. ;

Elinizde oem, open, volume veya kutu dahil olmak üzere bilgisayar sayınız kadar microsoft ürün faturası veya lisansı bulunması gerekiyor. Mevcut open lisanslarınız, kaydedilen mail hesabı üzerinden görüntülenir veya microsoft üzerindende mevcut lisanslarınızın bir çıktısını isteyebilirsiniz. Bu kısımda open lisanslarınızı görüceksiniz.

Diğer kısımlarda; elinizde istiyorsanız 20 kutu orjinal cdleri ile dursun faturasını gösteremedikten sonra bir işe yaramıyor. Microsoft için iç networkte kullanılan keylerin adedi ve benzerliğinden çok sayılarının tutması. Siz open, kutu veya oemler ile bunları lisans adedi ve faturalarla bilgisayar sayılarını karşılayabiliyorsanız auditi geçmiş durumdasınız.

Var olan sistemin üzerine upgrade için bir süre vardır. Örneğin win98 open lisanslarını windows 7 olarak haliyle yapamazsınız. Şuan alınan windows 7'ler için bile sitesinden baktığınızda upgrade tarihi ortalama 2-3 yıl içinde expire olucaktırı görüceksiniz. Tarihlerini lisanslanan mailden giriş yaptığınız ekranda görebilirsiniz.

Open lisans, özellikle ofis pakeleri için bakıcak olursanız kutu lisansa göre epey pahalı kalıyor. 8-10 bilgisayar için kutu almanız mantıklı olucaktır.

Microsoftta lisans aktarımı farklı firmalar için söz konusu değildir. Aktarım yapılabilmesi için firma sahiplerinin aynı olması veya %50 ortaklığa sahip olması gerekmektedir. O yüzden satın alım sırasında dikkat etmek durumundasınız.

Lisans sayılarını çıkartmak için ilk önce bilgisayar sayılarını çıkartın. Satın alınan desktoplar ve laptoplar yanlarında oem ile gelicektir. Bunlar sizin için + olur. Ancak xp alınan cihaza win7 kurulduysa bunların sayısını çıkartıp kutu ile olmadı open ile tamamlamanız gerekicektir.

Microsoft Türkiye bu konuda epey yardımcı oluyor ancak diğer sorunlar için Almanya ofise yönlendiriliyorsunuz, banada en büyük zorluk yaşatan kısım bu oldu. Eğer ki bir lisans satın alımı yapıyorsanız adımlara dikkat etmenizi öneriyorum çünkü sonradan düzelttirmek uzun sürüyor.

Şimdiden iyi çalışmalar.

Gönderildi : 19/01/2012 19:28

(@gokhankeskin)
Gönderiler: 21
Eminent Member

Merhaba,

Bazı Lisans faturalarını bulamadığımdan yeni lisans almam gerekiyor. Şu anda windows xp kullanıyoruz. Downgrade özelliği olan ggwa ile sonradan alınan oem bir pc ye uygulanabilir mi? Yıl başına kadar xp kullanmamız gerekiyor. Sonrasında zaten işletim sistemlerini upgrade etdeceğim. Bu geçici süre içerisinde ggwa uygun mudur? Kutu windows 7 mi almalıyım.

Bir de server lisansını diğer şirketimize alınmış ama başka şirkette kullanılıyor. Bu lisansı devir yapılabilinir mi? Microsoft kime faturalıysa o kullanır diyor. Lisans sahibi şirket lisansın kullanıldığı şirketin %97sine sahip.

Yardımlarınızı rica ederim.

Gönderildi : 12/06/2012 18:14

(@sakirsen)
Gönderiler: 21
Eminent Member

Merhaba

GGK'nın downgrade hakkı yoktur.GGWA'nın ise downgrade özelliği bulunmaktadır. Yalnız OEM mantığında çalıştığı için lisanslanan bilgisayara ait olacaktır. Kutu lisanlarda da downgrade özelliği vardır. Buradaki tercih sizin artık.

Lisans devri konusunda net bir bilgim yok. Aynı kişiye sahip şirketler arasında devir yapılabiliyor gibi bir bilgim var ama yanlışta olabilir. 

Gönderildi : 07/02/2015 16:03

Paylaş: